Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Rzeszowie


Aktualności

 

  

 

 

21.05.2021.

 

Pierwszoklasiści pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej!

 

 „My uczniowie pierwszej klasy 

Tobie Książko przyrzekamy,

Że szanować Cię będziemy.

Krzywdy zrobić Ci nie damy… ”

 

 

W dniu 7 maja 2021 roku, dzień przed przypadającym Dniem Bibliotek i Bibliotekarza, uczniowie klasy 1a stali się pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki.

Przez prawie cały rok szkolny, mimo trwającej pandemii i nauki zdalnej, udowodnili swoją postawą i aktywnością czytelniczą, że zasługują na to bez wątpienia.

W dniu pasowania pierwszoklasiści wzięli bardzo aktywny udział w zajęciach czytelniczych poświęconych książce, pracy bibliotekarza i bibliotece. Przypomnieli sobie regulamin wypożyczalni i zasady wypożyczeń.  Następnie wysłuchali próśb książki i odpowiedzieli na zagadki dotyczące znanych baśni i bajek. Wykazali się dużą znajomością książek. Z wcześniejszych zajęć pamiętali jak powstaje książka i , że należy ją szanować.

Po tym wszystkim przyszedł czas na przyrzeczenie i pasowanie.

Na koniec uroczystości wszyscy otrzymali okolicznościowe dyplomy i zakładki do książki.

Spotkanie przebiegało w radosnej i przyjaznej atmosferze i zarówno uczestnikom jak i prowadzącej przyniosło wiele satysfakcji oraz zadowolenia.


Grażyna Kadłuczka


 

21.05.2021.

 

Nowi finaliści akcji czytelniczej pod hasłem „Bilet powrotny do biblioteki”

 

Uczniowie klas I-III po kolejnej, długiej  przerwie spędzonej w dużej mierze przed ekranem komputera zatęsknili za tradycyjną formą rozrywki, jaką jest książka i bardzo licznie odwiedzili bibliotekę szkolną.

Na efekty tych działań nie trzeba było długo czekać. Mamy kolejnych laureatów akcji „Bilet powrotny do biblioteki”.

Oto uczniowie, którzy dołączyli do grona laureatów i   „dojechali” do celu czytelniczej podróży:

1. Kinga Giemza – kl.1a
2. Emilia Pietnoczka
3. Mikołaj Słowik
4. Lena Kokoszka – kl.2a
5. Igor Tereszkiewicz
6. Laura Kąkol – 2b
7. Gabriel Lęcznar
8. Vitalina Mohuska
9. Emilia Prawelska
10. Yelizaueta Savina
11. Piotr Barłowski – kl.3a
12. Fabian Słowik
13. Liliana Grzebień – kl.3c

 

Uczniowie otrzymali dyplomy, zakładki do książki oraz  słodkie upominki.

Podróż czytelnicza trwa do dnia  15 czerwca 2021 roku !!! Każdy uczeń może  w swoim indywidualnym tempie i czasie zakończyć w niej swój udział.

Gratuluję wyróżnionym i czekam na pozostałych aktywnych czytelników!Grażyna Kadłuczka


 

7.05.2021.

Dzień Bibliotek i Bibliotekarza

 

Szanowny Czytelniku!

Ogólnopolski Dzień Bibliotek i Bibliotekarza obchodzony jest 8 maja. W tym dniu świętują bibliotekarze oraz wszystkie biblioteki. Pracownicy bibliotek zachęcają swoich czytelników do czytania i odwiedzania wypożyczalni. Niektórzy prezentują wielbicielom książek nowości zakupione do swojej  biblioteki.

W ostatnim czasie księgozbiór naszej biblioteki trochę się powiększył i wzbogacił o 79 ciekawych pozycji książkowych. Są to książki zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów, m.in. lektury szkolne, powieści przygodowe, fantastyka, opowiadania z dużą czcionką, książki przyrodnicze oraz komiksy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Z wielką przyjemnością przedstawiam Ci niektóre z nich i polecam do przeczytania. Życzę Ci miłej lektury i serdecznie zapraszam Cię w progi biblioteki szkolnej


 


G. Kadłuczka


 

 

21.04.2021.

Świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Drodzy Czytelnicy!

 W najbliższy piątek, 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Świętują wtedy autorzy, wydawnictwa, księgarnie, ale przede wszystkim jest to dzień czytelników.

Światowy Dzień Książki został ustanowiony w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

W wielu krajach to wyjątkowy dzień – w Hiszpanii z tej okazji pary wręczają sobie nawzajem czerwone róże oraz książki. 

Z okazji święta wszystkim moim Czytelnikom, szczególnie tym, którzy nie wyobrażają sobie życia bez literatury, życzę udanego świętowania, więcej czasu na czytanie oraz niekończących się czytelniczych doznań.

Zapraszam Was także do obejrzenia prezentacji na temat dziejów książki.

KLIKNIJ

 

 

Polecam również wesołą  zabawę z zadaniami o książce. Materiały interaktywne znajdziecie tutaj. KLIKNIJ

Zachęcam jeszcze do obejrzenia filmiku o tym jak powstaje książka. KLIKNIJ

 

Grażyna Kadłuczka


 

31.03.2021.

 

Drodzy Czytelnicy!

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, pragnę złożyć Wam i Waszym Rodzicom najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia, radości i pogody ducha oraz wielu miłych chwil w gronie najbliższych.

Grażyna Kadłuczka 


  

30.03.2021.

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

  

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci  to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. 

  

Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. 

Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. 

Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz promocję czytelnictwa wśród najmłodszych. 

W związku z panującą sytuacją pandemiczną, zachęcam Was Drodzy Czytelnicy do korzystania z domowych zasobów bibliotecznych jak również do czytania książek w wersji online. 

Was, Drodzy Rodzice, zachęcam również do codziennego czytania swoim dzieciom. 

Z okazji święta: 

Dzieci z klas 1-3 zapraszam do wysłuchania baśni Hansa Christiana Andersena "Calineczka" Kliknij oraz "Brzydkie kaczątko"   Kliknij    Następnie proponuję Wam chwilę zabawy z dowolnie wybranymi  zadaniami do wysłuchanych baśni. Znajdziecie je na platformie Wordwall w różnej formie, np. w postaci krzyżówki, testu, ruletki itp. Pozwolą Wam one nie tylko sprawdzić znajomość tekstu baśni, ale dostarczą Wam również  wspaniałej zabawy i emocji. 

Kliknij 

Kliknij

Trzecioklasistów i uczniów klas czwartych zachęcam do zapoznania się z  historią życia H.Ch. Andersena - człowieka niezwykłego, wielkiego serca i ogromnego talentu. 

Kliknij

Całą społeczność szkolną zapraszam do udziału w PLEBISCYCIE na temat: "Najciekawsza książka  mojego dzieciństwa".

 Z pewnością każdy z nas przeczytał wiele książek dla dzieci, ale tę jedną pamięta szczególnie i często do niej wraca. 

Aby oddać głos wystarczy wysłać wiadomość z tytułem ulubionej książki swojego dzieciństwa w terminie do 16 kwietnia 2021 roku, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W temacie wiadomości należy wpisać PLEBISCYT. Zapewniam pełną anonimowość. Jedna osoba może oddać tylko 1 głos. 

Spośród wszystkich oddanych głosów wyłonię TOP LISTĘ najciekawszych książek dzieciństwa naszej społeczności szkolnej. 

Serdecznie zachęcam i zapraszam do oddawania głosów.

 

Grażyna Kadłuczka 


 

22.03.2021.

Świętujemy Dzień Poezji

 

Z okazji Światowego Dnia Poezji biblioteka szkolna wraz z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej zorganizowała szkolne obchody święta.

W tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Poezji biblioteka przygotowała dla swoich czytelników z klas I-III ciekawą ofertę czytelniczą - tomiki wierszy znanych i lubianych polskich poetów.

Uczniowie, kierując się zasadą "Biblioteka zawsze po drodze. Nie mijam - wchodzę" bardzo licznie  odwiedzili szkolną wypożyczalnię. Nawet Ci, którym z poezją jest nie po drodze, wypożyczyli do domu,  między innymi wybrane zbiorki wierszy. Największą popularnością cieszyły się utwory autorstwa J. Brzechwy, J. Tuwima, W. Chotomskiej, E. Szelburg-Zarembiny, N. Usenko, D. Gellner, W. Broniewskiego i inne.

W poniedziałek, 22 marca we wszystkich klasach młodszych odbyły się klasowe konkursy recytacji wybranych wierszy, do których to chętni uczniowie przygotowywali się w domu, pod czujnym okiem rodziców.

Ponadto nauczycielka biblioteki zaprosiła chętne dzieci do udziału w konkursie plastycznym online, na temat "Ilustracja do dowolnego wiersza wybranego poety". Zachęciła ich również do skorzystania z  ciekawej zabawy, polegającej na rozwiązywaniu  różnych zadań, sprawdzających  znajomość wierszy znanych polskich poetów, oferowanych przez platformę Wordwall.  

Celem przeprowadzonych działań było zainteresowanie młodszych dzieci poezją, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego i umiejętności operowania słowem.

Grażyna Kadłuczka


 16.03.2021.

 

Kolejni laureaci akcji czytelniczej pod hasłem

"Bilet powrotny do biblioteki"

 

Bardzo aktywnymi uczestniczkami zabawy literackiej oraz laureatkami 3 miejsca zostały uczennice klasy 1a:

Zuzanna Dzierżyńska i Maja Zielińska

 

4 miejsce zdobyli:

Amelia Mencel - uczennica klasy 2a i Aleks Piczak - uczeń klasy 3c

 

Jako piąty bilet w całości "skasował"

Maksymilian Micał - uczeń klasy 3a

 

Kolejną, szczęśliwą posiadaczką "skasowanego" w całości biletu jest uczennica klasy 1a 

Zuzanna Turek

 

Serdecznie gratuluję wyróżnionym! Mam nadzieję, że wraz z przeczytaniem 10 książek uczniowie nadal będą odwiedzali bibliotekę i wypożyczali książki.

Grażyna Kadłuczka


 11.03.2021.

Zabawy czytelniczej …  ciąg dalszy!

 

W środę, 10 lutego grupa sześciu uczniów z klasy 2a i 3a mogła się poszczycić „przedziurkowanym” w całości biletem. Zdobywcami drugiego miejsca i  prawdziwymi znawcami książek zostali:

Marta Kuźniar, Olga Augustyn, Anna Czyrek, Patrycja Grzebyk, Szymon Matkowski i Dawid Włodyka.

Wręczono im okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe.

Nie oznacza to zakończenia akcji. Każdy uczeń może w swoim indywidualnym tempie i czasie zakończyć w niej swój udział.

Gratuluję wyróżnionym i cieszę się, że tylu uczniów w tak krótkim czasie przeczytało aż tyle książek. Jednocześnie zapewniam, że na wszystkich, którzy „skasują” cały bilet czekają dyplomy i drobne upominki.

Czekam na pozostałych aktywnych czytelników i zapraszam do dalszej zabawy!  


Grażyna Kadłuczka


 

10.03.2021.

Akcja czytelnicza "Bilet powrotny do biblioteki"

 

Z okazji powrotu do nauki stacjonarnej uczniów klas I-III w bibliotece szkolnej trwa akcja czytelnicza pod hasłem "Bilet powrotny do biblioteki". Jest to ogólnopolska akcja,  zainicjowana przez miesięcznik "Biblioteka w Szkole". Każdy z chętnych uczniów otrzymał bilet, na którym było zaznaczone 10 kategorii książek. Zadaniem uczestnika jest przeczytanie książek z wszystkich kategorii wymienionych na bilecie: komiksu, książki o zwierzętach, o magii, książki detektywistycznej, zekranizowanej, o sporcie, przyjaźni, o świecie, lektury szkolnej i książki, którą komuś polecisz.

Zakończenie udziału w akcji następuje po "skasowaniu" przez nauczyciela biblioteki całego biletu uczestnikowi zabawy.

Z radością informuję, że pierwszą czytelniczką w szkole, która wypełniła to wyzwanie czytelnicze jest Nina Łaszkiewicz z klasy 3c. W nagrodę uczennica otrzymała Dyplom oraz piękną książkę o Rzeszowie.


Gratulacje! 


 

17.02.2021.

Świętujemy Dzień Kota

Z okazji Światowego Dnia Kota, który obchodziliśmy 17 lutego, uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej.

Najmłodsi czytelnicy zapoznali się z genezą święta, poznali zwyczaje, nawyki oraz  rasy kotów i wiele ciekawostek z ich życia.

Uczniowie obejrzeli również wystawę zatytułowaną "Koty, kotki, koteczki, kocury ...po prostu koci świat", na której zgromadzono wiele książek o kociej tematyce, informacji i zdjęć kotów.

Wszyscy mogli wybrać sobie dowolną "kocią krzyżówkę i kolorowankę", do wykonania w domu lub w czasie pobytu w świetlicy szkolnej.

Miłośnicy kotów w tym szczególnym dniu bardzo licznie przybyli do biblioteki i wypożyczyli głównie książki, których bohaterami są koty.

Dzień ten stał się szczególną okazją do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o tych przesympatycznych zwierzakach. Okazało się, że koty zajmują nie tylko wiele miejsca w ludzkich sercach, a szczególnie wrażliwych na zwierzęcy los serduszkach najmłodszych, ale są też ulubionymi bohaterami książek dla dzieci i młodzieży.  

12.02.2021.

„Zakochajmy się w czytaniu” – akcja czytelnicza z okazji Walentynek

 

Luty to miesiąc wyjątkowy, nie tylko dlatego, że jest najkrótszy w roku, ale także dlatego, że przepełniony jest wszechobecną miłością. 14 lutego obchodzimy Walentynki, czyli święto wszystkich zakochanych.

Z tej okazji  w naszej bibliotece wiele się wydarzyło. Wypożyczalnia została odświętnie ozdobiona czerwonymi serduszkami, a dla Czytelników przygotowano moc atrakcji.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa „Randka w ciemno z książką”. Na chętnych do zakochania się w czytaniu, czekały tajemnicze, owinięte w szary papier i ozdobione czerwonymi serduszkami oraz zachęcającym do sięgnięcia po książkę napisem „Wypożycz – Rozpakuj - Daj się zaskoczyć” – pozycje. Uczniowie mogli rozpakować książki dopiero w domu.

Mam nadzieję, że ta bardzo popularna zabawa wprowadziła element tajemniczości i zaskoczenia u  czytelników. Był to też przykład   na to, że „miłość jest ślepa” – jak mówi znane przysłowie.

Dzieci zostały też zaproszone do rozwiązania walentynkowych zagadek, a do rozwiązania w domu każde otrzymało krzyżówkę.

Młodsi czytelnicy mogli również obejrzeć  wystawkę „Książki, które skradły serca czytelników”, na której wyeksponowano książki, których tematem przewodnim jest miłość np. rodzicielska, braterska, przyjacielska do zwierząt, do gór itp.

Każdy uczestnik walentynkowej zabawy został obdarowany Walentynką i  słodką niespodzianką.

W akcji wzięło udział prawie 90 % wszystkich uczniów z klas 1-3.


 

Wyniki w czytelnictwie - zestawienie za I okres 2020/2021

 

 W I okresie roku szkolnego 2020/2021 ze zbiorów Biblioteki Szkolnej  korzystało 326 uczniów.

Wypożyczalnię odwiedziło 504 czytelników, średnia dzienna to 18,7 osoby.

Uczniowie wypożyczyli 1047  książek, średnia wypożyczeń na 1 czytelnika w szkole wyniosła – 3,22  książki, natomiast średnia wypożyczeń dziennie to 38,8 książki.

Uczniowie klas młodszych wypożyczyli 597 książek, średnia wypożyczeń na jednego czytelnika  z tych klas wyniosła – 6,1 książki .

 Uczniowie klas IV – VIII wypożyczyli 450 książek, średnia wypożyczeń na  1 czytelnika  w tych klasach wyniosła – 1,98 książki.

Grażyna Kadłuczka21.12.2020.

Boże Narodzenie 2020

 

Drodzy Czytelnicy!

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam i Waszym Rodzinom  dużo zdrowia, spokoju, radości oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2021 Roku.

 

 

By umilić Wam oczekiwanie na święta,  zapraszam Was do:

-  lektury książek o tematyce świątecznej:

Młodszych czytelników zachęcam do wysłuchania książki A. Lindgren pt. "Boże Narodzenie w Bullerbyn".

Kliknij

Tym, którzy wolą czytać niż słuchać, polecam ebooka "Dzieci z Bullerbyn".

Kliknij

Koniecznie przeczytajcie 3 rozdziały dotyczące Świąt Bożego Narodzenia.  Te części to:

1. Wkrótce już święta!

2. Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę.

3. Czuwamy do północy w noc sylwestrową.


W książkach znajdziecie uroczą opowieść o tym, jak Boże Narodzenie świętowało się w maleńkiej szwedzkiej wiosce mniej więcej w 40-tych latach XX wieku. A świętowało się zupełnie inaczej niż dziś o czym małym czytelnikom opowiedziała Lisa, jedna z dziewczynek mieszkających w Bullerbyn...

- rozwiązania długiej, świątecznej krzyżówki

Kliknij: Krzyżówka, Pytania do krzyżówki

- zabawy w odgadywanie  zagadek

Kliknij: Zagadki

- wykonania quizu pod hasłem: Ile wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Kliknij

 

Serdecznie Was pozdrawiam. Życzę miłej zabawy.

Grażyna Kadłuczka


 

7.12.2020

 

Do Poczytania!

 

Wszystkim młodszym czytelnikom, nie tylko uczniom klas trzecich,  gorąco polecam książkę Barbary Kosmowskiej pt. "Dziewczynka z parku".

 

 

 

Jest to piękna i poruszająca  opowieść  o rodzącej się przyjaźni. Jej bohaterką jest Andzia. Dziewczynka nie ma już taty. On zmarł pół roku temu i od tego czasu Andzia tęskni za wszystkim, co miało coś z nim wspólnego, a zwłaszcza za normalnym rodzinnym życiem,  za wspólnymi rozmowami, grą w  chińczyka i za sernikiem brzoskwiniowym, który leczył smutek.
Bardzo tęskni za ich wspólnymi wyprawami do parku, żeby obserwować ptaki. W trakcie jednej z nich, tata powiedział Andzi pewien sekret. To właśnie on sprawia, że dziewczynka czasami się uśmiecha.
Jest jeszcze Jeremiasz - chłopiec, przy którym udaje jej się odzyskać  uśmiech. Czy wyjawi mu swoją tajemnicę? ......

Wielu z Was już wypożyczyło ze szkolnej biblioteki i przeczytało tę fascynującą  lekturę. Ci, którzy nie zdążyli, mogą zrobić to teraz. Wystarczy kliknąć i przeczytać cały tekst książki wraz z informacją o autorce.

 Kliknij 

Po przeczytaniu zapraszam was do sprawdzenia  swojej  wiedzy z lektury, a dowiecie  się, czy przeczytaliście książkę  uważnie.

 

W tym celu: 

1.Wykonajcie test  na czas:  Kliknij:   

2. Rozwiążcie quiz: Kliknij 

3. Zagrajcie w grę: Kliknij 

4. Rozwiążcie krzyżówkę: Kliknij 

Dla chętnych trzecioklasistów proponuję turniej wiedzy o książce Barbary Kosmowskiej pod hasłem:

 Ile wiesz o „Dziewczynce z parku”

Zadaniem uczestników jest samodzielnie  wykonać zadania konkursowe do końca grudnia i odesłać je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Pobierz zadania:  Kliknij 

Dla zwycięzców przewidziane są dyplomy i nagrody.

 

Życzę powodzenia i  udanej zabawy!

Grażyna Kadłuczka


 

   4.12.2020.

 

Mikołajki - 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja

 

Dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest niezmiennie 6 grudnia każdego roku w wielu krajach świata. W Kościele Katolickim jest to wspomnienie ŚwiętegoMikołaja . Na ten dzień czekają wszystkie dzieci, gdyż otrzymują wówczas prezenty "od św. Mikołaja". Ten pochodzący z Miry biskup,  żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Wychowywał się w bardzo pobożnej rodzinie. Po śmierci rodziców otrzymał ogromny majątek. Mimo to, opisywano go jako człowieka bardzo skromnego i wrażliwego na cudzą krzywdę. Słynął z dobrego serca: wspomagał biednych, dawał pieniądze ubogim, opiekował się skrzywdzonymi.

Dość szybko przyjęła się więc  tradycja, że ten dobry i szczodry święty co roku 6 grudnia przychodzi z prezentami.

Obecnie znana postać Świętego Mikołaja z kultury masowej to dobrotliwy starzec mieszkający w Laponii, ubrany w czerwony strój obszyty kożuchem, z charakterystyczną czapką z pomponem tego samego koloru, często z okularami na nosie i długą białą brodą. Wykreowanie tego wizerunku przypisuje się amerykańskiemu artyście Haddonowi Sundblomowi. Dokonał tego w latach trzydziestych XX wieku w wyniku współpracy z producentem Cola-Coli.

Zgodnie z tradycją, co roku 6 grudnia, obchodzi się Mikołajki, kiedy to obdarowywane są wszystkie dzieci,  ale prezenty mogą sobie wręczać także dorośli.

W 1985 roku w Rovaniemi w Finlandii zbudowana została wioska Świętego Mikołaja i do znajdującego się tam Urzędu Pocztowego dzieci na całym świecie mogą wysyłać listy z prośbą o wymarzony prezent.

Myślę, że Wy również wysłaliście swój list i czekacie na upragniony  prezent. Życzę Wam wspaniałych upominków od św. Mikołaja i dużo, dużo zdrówka!!

Zapraszam Was również do obejrzenia ciekawego filmu pt. "Poznaj prawdziwą historię św. Mikołaja".

KLIKNIJ

 

Grażyna Kadłuczka


 

25.11.2020 r.

 

Dzień Pluszowego Misia - kiedy obchodzimy i co to za święto?

  

 

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo  święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci, dlatego święto chętnie jest celebrowane przez najmłodszych i ich rodziców.

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka-symbol ,  z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych - Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Więcej informacji na temat historii pluszowego misia znajdziesz tutaj: Kliknij

Popularność maskotki sprawiła, że miś stał się bohaterem utworów dla dzieci,  z których najbardziej znanym jest: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Paddington i Miś Coralgol.

  


Uczniów klas młodszych  gorąco zachęcam do przeczytania książki  pt. "Kubuś  Puchatek" w całości, bądź do wysłuchania jej fragmentu: Kliknij

 

Grażyna Kadłuczka


 

21.11.2020.

 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 

 

 

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom  i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste -  bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

 

Zapraszam Was do:

 - obejrzenia inspirującego filmiku o życzliwości: Kliknij

- wysłuchania bajki "O Ciepłym i Puchatym" z książki Z. Żuczkowskiej: Kliknij

 

Na zakończenie przedstawiam Wam

 

Szkolny dekalog człowieka życzliwego 

 1. Bądź pozytywnie nastawiony do świata, często się uśmiechaj.
 2. Szanuj innych, nie naruszaj ich godności, kieruj się ich dobrem.
 3. Bądź kulturalny.
 4. Używaj „czarodziejskich słów”: proszę, dziękuję, przepraszam.
 5. Zapomnij o słowach wulgarnych.
 6.  Spokojnie i rozważnie rozstrzygaj konflikty.
 7. Nie sprawiaj innym kłopotów.
 8. Bezinteresownie śpiesz z pomocą potrzebującym.
 9. Pamiętaj o uprzejmości na co dzień.
 10. Dziel się życzliwością z innymi.

 

Zawsze pamiętajcie, że...!

Życzliwość to taki mały skarb, który sprawia, że życie staje się lżejsze!

 

Grażyna Kadłuczka


  

GROŹNE BAKTERIE

 


 

ZOBACZCIE!

Te wspaniałe prace plastyczne wykonały dzieci z klas I-IV, przebywające w świetlicy szkolnej pod kierunkiem pani Edyty Maścidło-Sączawy. Wykonanie pracy oraz jej tematyka  jest wynikiem udziału uczniów klas młodszych w zajęciach czytelniczych, o których pisałam wcześniej.

Dziękuję wszystkim dzieciom  za udział oraz zaangażowanie i twórcze podejście do techniki wykonania pracy jak i samego tematu. Zapraszam po odbiór symbolicznych nagród do pani Edytki.

Grażyna Kadłuczka

 

 


 

DZIEŃ MYCIA RĄK

 

 

Pomimo wielu akcji i kampanii społecznych, poświęconych tzw. „chorobom brudnych rąk”, wciąż niedostatecznie zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą bagatelizowanie prawidłowej i regularnej higieny rąk. Żeby podkreślić rangę problemu UNICEF, wspierany przez Światową Organizację Zdrowia w 2008 roku, ustanowił 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk. Dzień ten jest okazją do podkreślania roli mycia rąk przy użyciu mydła w zapobieganiu wielu chorobom, często śmiertelnym.

W tym roku, w czasie panującej pandemii, wszelkie działania mające na celu  propagowanie i zachęcanie wszystkich ludzi - zwłaszcza dzieci - do regularnego i prawidłowego mycia rąk, mają szczególne znaczenie. W związku z tym biblioteka szkolna zorganizowała zajęcia czytelnicze dla uczniów klas młodszych poświęcone higienie dłoni. Dzieci poznały bajkę edukacyjną, autorstwa Magdaleny Grucy pt. "Myję ręce", z której dowiedziały się: Dlaczego i kiedy powinniśmy myć  ręce?, Co to jest i do czego służy mikroskop cyfrowy?, i  Jak wyglądają bakterie?. Rozmawiały również o znaczeniu higieny i problemie z dostępem do czystej  wody w krajach globalnego południa. Na zakończenie zajęć, jedna z dziewczynek, zademonstrowała prawidłowy sposób mycia rąk, a prowadząca spotkanie, pani Grażyna Kadłuczka,  poprosiła uczniów o wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej bakterię i o wspólne  ułożenie własnej instrukcji mycia rąk. Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej od razu zabrały się do pracy. Gotowe rysunki przyniosą do biblioteki i trafią na wystawę.

 

 

Więcej zdjęć w galerii!   DZIEŃ MYCIA RĄK

 


  

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już ponad 20 lat. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej oraz  integracja środowiska szkolnego.

W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Z książką Ci do twarzy".

Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników dwa konkursy - plastyczny (dla uczniów klas pierwszych) i fotograficzny (dla uczniów klas: IV-VIII). Szczegóły znajdują się na stronie internetowej szkoły, w aktualnościach.

 

Zachęcam do wzięcia udziału! Życzę miłej zabawy!

Grażyna Kadłuczka

 


 

Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole!

29 września 2020 roku ,  uczniowie  z klas 1-5 wzięli udział w akcji czytelniczej zorganizowanej  z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W czasie lekcji języka polskiego, uczniowie z klas 2-5, pod czujnym okiem nauczycieli, czytali głośno swoim rówieśnikom. Prezentowali i polecali do przeczytania w całości  wybrane wiersze  oraz fragmenty książek.

Do czytania, nie tylko z racji święta, zachęcali swoich uczniów także nauczyciele, którzy również czytali dzieciom na głos.

Dzieci z klasy 1a uczestniczyły w zajęciach czytelniczych, które przeprowadziła nauczycielka biblioteki.

Celem szkolnej akcji było między innymi zachęcenie uczniów do odwiedzania biblioteki szkolnej i do czytania książek, które według Wisławy Szymborskiej jest: "Najpiękniejszą zabawą jaką sobie ludzkość wymyśliła".

Cieszę się, że to cykliczne działanie na rzecz promocji czytelnictwa wśród dzieci stało się już tradycją w naszej szkole.

Wszystkim czytającym i słuchającym dziękuję za udział w akcji.

 

Grażyna Kadłuczka


 

NOWE ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ!

 

 

 

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Pracownicy szkoły

 

W związku z panującą pandemią koronawirusa,  został ograniczony i utrudniony dostęp do biblioteki.

Wychodząc jednak naprzeciw potrzebom naszych Czytelników, pragnę poinformować o wprowadzeniu nowych zasad korzystania z biblioteki szkolnej.

Na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego powstał nowy Regulamin Korzystania z Biblioteki Szkolnej obowiązujący w czasie epidemii - KLIKNIJ

Wszyscy Czytelnicy zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem oraz stosowania się do zaleceń w nim zawartych.

Jednocześnie informuję, że do czasu rozdysponowania podręczników wszystkim uczniom biblioteka jest nieczynna.

 

Grażyna Kadłuczka

nauczyciel biblioteki


 

NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020

 

Biblioteka szkolna wita swoich Czytelników

i zaprasza w swoje progi!

 

 

Biblioteka na czas zawieszenia zajęć:

 

 


 

21.06.2020 r.

 

Drodzy Czytelnicy!

 


 

Obecny rok szkolny powoli dobiega końca.

Od 27 czerwca rozpoczynają się wakacje.

 

         Dziękuję Wam za wspólnie spędzony rok szkolny 2019/2020. Za udział w przedsięwzięciach bibliotecznych oraz  w szkolnych i pozaszkolnych konkursach czytelniczych.

Członkom Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki serdecznie dziękuję za okazaną  pomoc i  aktywną pracę na rzecz biblioteki.

Laureatom szkolnych i międzyszkolnych  konkursów czytelniczych, gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Wszystkim swoim Czytelnikom gratuluję osiągnięć w czytelnictwie i życzę, aby rozpoczynające się wakacje były przepełnione słońcem, wspaniałymi i niezapomnianymi przygodami.

 

Odpoczywajcie i zbierajcie siły! Nie zapominajcie o bezpieczeństwie!

 

         Zapraszam Was do obejrzenia prezentacji omawiającej różne aspekty bezpieczeństwa w trakcie wakacji: nad wodą, w górach, w lesie, na rowerze, w czasie burzy i  w podróży.

Kliknij

 

Proponuję Wam także :

Wakacyjne podróże po literaturze

 Polecam do przeczytania 3 znane i  bardzo popularne książki:

 

 

"Wakacyjna przygoda" to bardzo ciekawa i pouczająca historia, która może przytrafić się każdemu z nas. Pewnego dnia zawsze łaskawy pies Ławsan, pokąsał przypadkowo przechodzącego ulicą chłopca. Nazajutrz okazało się, że jest on wściekły, a okaleczonemu malcowi grozi poważne niebezpieczeństwo, jeśli w porę nie zostanie udzielona mu fachowa pomoc. Wszyscy stanęli przed bardzo trudnym zadaniem. Jak odnaleźć chłopca, o którym wiadomo tylko tyle, że ma na imię Grisza i był z ciocią Danią ubraną w chustę w piękne czerwone róże? O tym, jak zakończyła się ta historia przeczytacie w lekturze.

 

Autorem lektury pt. "Wakacje z duchami" jest Adam Bahdaj. Jest ona powieścią przygodową o tematyce detektywistycznej. Napisana jest językiem zrozumiałym dla młodzieży. Opowiada o przygodach trzech przyjaciół z Warszawy:  Paragona, Perełki i Mandżara.

Akcja rozgrywa się w małej leśniczówce,  gdzie bohaterowie spędzają wakacje.
W okolicy było jezioro i średniowieczny zamek. Niedaleko leśniczówki chłopcy wybudowali sobie szałas. Tam właśnie postanawiają założyć klub detektywów. Inspiracją chłopców do założenia tego klubu były "Przygody Sherlocka Holmesa".
Chłopcy szukali zadań dla swojego Klubu, problem został rozwiązany gdy na zamku pojawiły się duchy. Młodzi detektywi cały swój czas poświęcili na odkrycie zagadki.  A jakiej? - poczytajcie!

 

"Wakacje Mikołajka" są kolejną książką z cyklu "Mikołajek". Opowiadanie  przedstawia nam nowe przygody Mikołajka,  ucznia francuskiej szkoły, który w szkole uchodzi za strasznego łobuziaka, oraz wplątuje się w coraz to nowe kłopoty. Kiedy kończy się rok szkolny, bohater wyrusza na wakacje. Jedzie razem z rodzicami do nadmorskiej miejscowości Morskie Skałki i mieszka tam z innymi dziećmi i ich rodzicami. Przeżywa tam wiele przygód. A jakie to były przygody? - zapraszam do lektury książki.

 

 Uczniom klas piątych polecam  QUIZ Z MIKOŁAJKIEM

 

 Kliknij

 

Udanych wakacji ... z książką!

Do zobaczenia we wrześniu, w nowym roku szkolnym!

Grażyna Kadłuczka

 


 

15.06.2020 r.

Witajcie Kochani!

Dzisiaj przygotowałam Wam  informację o tym:

Jak Czytaliście w mijającym roku szkolnym!!!

Wyniki w czytelnictwie  - zestawienie roczne

Klasa

Liczba przeczytanych książek

Liczba przeczytanych książek na jednego czytelnika

Miejsce klasy w kategorii klasy I-III i IV-VIII

1a

197

12,4

5

1b

191

14,7

3

2a

501

23,9

1

2c

313

14,9

2

3a

236

11,8

6

3b

270

12,9

4

4a

175

9,7

2

5a

163

9,0

4

5b

175

9,2

3

5c

189

11,8

1

6a

142

6,8

8

6b

133

7,0

7

6c

157

8,7

5

7a

114

6,0

9

7b

110

5,0

11

7c

116

5,8

10

8a

196

7,5

6

 

W roku szkolnym 2019/2020 ze zbiorów Biblioteki szkolnej skorzystało 330 uczniów. Łącznie uczniowie wypożyczyli 3378 książek.

Średnia wypożyczeń na  1 czytelnika wyniosła 10,2 książki. Średnia wypożyczeń dziennie to prawie 47 książek.

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 1708 książek, osiągając średnią na czytelnika- 15,25 książki.

Czytelnicy z klas IV-VIII wypożyczyli  1670 książek. Średnia wypożyczeń na jednego czytelnika w tych klasach wyniosła 7,7 książki.

oraz Jakie  sukcesy odnieśliście w konkursach bibliotecznych!!!

1. Szkolny Konkurs Czytelniczy:

 „Najlepszy czytelnik SP nr 12 w roku szkolnym 2019/2020”

w kategorii:

klasy I - Marta Kuźniar - kl. 1a - 38 książek

              Amelia Mencel - kl. 1a - 38 książek

klasy II - Patrycja Grzebyk - kl. 2a - 81 książek

klasy III - Filip Dzierżyński - kl.3b - 44 książki

klasy IV - Ewa Sochacka - kl. 4a - 17 książek

klasy V - Alicja Cyran - kl.5c - 42 książki

klasy VI - Sabina Ułomek - kl.6c - 20 książek

klasy VII - Kinga Florek - kl.7c - 23 książki

klasy VIII - Pola Solarczyk - kl.8a - 16 książek

 

2.  Szkolny Konkurs Czytelniczy:

 „Najlepiej czytająca klasa w szkole w roku szkolnym 2019/2020”

w kategorii klasy I-III:

Klasa 2a

w kategorii klasy IV-VIII:

Klasa 5c

Bardzo gratuluję Wszystkim Czytelnikom oraz Laureatom konkursów wysokich osiągnięć w czytelnictwie i życzę dalszych sukcesów.

Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody książkowe oraz dyplomy do odebrania w sekretariacie szkoły od dnia 26.06.2020 r.

Grażyna Kadłuczka

 


 

8.06.2020 r.

 

Witam Was, Moi Drodzy Czytelnicy!

 

Dzisiaj coś dla:

Miłośników komiksów:

 Zapraszam  Was do udziału w  zabawie literackiej pod hasłem

"Znamy i lubimy Tytusa"

 

Ma ona na celu przybliżenie Wam sylwetki Henryka Jerzego Chmielewskiego(autora komiksu)  i utwierdzenie się w przekonaniu , że wspaniale czytacie ze zrozumieniem i prawidłowo zapamiętujecie fakty.

Gra  polega na podaniu prawidłowych odpowiedzi na pytania, które dotyczą znajomości 12, 13 i 17 księgi komiksu  ,,Tytus, Romek i A’Tomek" oraz odnoszą się do treści biogramu o Papciu Chmielu.

Powodzenia! Czekam na prawidłowe odpowiedzi!  Przyślijcie je na znany wam, mój adres mailowy.

Pobierz biogram oraz pytania. Kliknij

Czy wiesz, że ...?

 Wczoraj były 97. urodziny Papcia Chmiela, żywej legendy polskiego komiksu.

    

 

97 lat temu w Warszawie urodził się Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, grafik, rysownik, autor komiksów, m.in. o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

Karierę graficzną Papcio Chmiel rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Następnie pracował jako rysownik od 1947 r., najpierw w „Świecie Przygód”, potem w „Świecie Młodych”. Pierwsza, czarno-biała obrazkowa historyjka o Tytusie została wydrukowana przez "Świat Młodych" w październiku 1957 r.
Na komiksach Papcia Chmiela wychowało się kilka pokoleń Polaków. Seria książeczek o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka została wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy.
Tytus był harcerzem, kosmonautą, plastykiem, dziennikarzem, aktorem, a nawet olimpijczykiem. Podróżował na Dziki Zachód i Wyspy Nonsensu. Ostatnia księga, w której został kibicem, trafiła do sklepów w 2008 r.

 

 Tych, którzy tęsknią za podróżami:

 Zapraszam na wirtualne spacery z Planetą 11!

 

Chcielibyście wyjść z domu? Zobaczyć coś ciekawego, pojechać na wycieczkę, pozwiedzać?
Chcielibyście pojechać na koniec świata i zobaczyć najpiękniejsze miejsca na ziemi?
No pewnie! Ja również! Niestety, póki co zostajemy w domu i czekamy na lepsze czasy.

Dlatego przygotowałam dla Was kolekcję miejsc, które można odwiedzić wirtualnie i choć przez chwilę poczuć się, jakbyśmy wyszli z domu i wyjechali bardzo daleko.

Proponuję Wam,  np. Wielki Kanion, Wersal, Koloseum w Rzymie,  Piramidy w Gizie i inne ciekawe atrakcje.

 

 

 

KLIKNIJ 

 

Miłych podróży!

Grażyna Kadłuczka

 


 

 

3.06.2020 r.

 

Witam Was!

 

Polecam, bo naprawdę warto!

 

Drodzy Uczniowie i Szanowni Rodzice, dzisiaj polecam Wam kampanię "Cała Polska czyta dzieciom".  Promuje ona czytelnictwo i wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży. Ponadto prowadzi programy edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i uczniów, pomaga wychowywać dzieci na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

 

Fundacja poleca tylko dobrą literaturę, czyli taką, która wspiera zdrowy rozwój dziecka w wymiarze emocjonalnym, poznawczym, społecznym, kulturalnym i moralnym.

 

Zobaczcie, jakie książki proponuje czytelnikom! Kliknij

 

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" stworzyła także Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom, w podziale na kategorie wiekowe. Lista ta jest nieustannie rozszerzana.

 

Spójrzcie, jakie tytuły dla Was znajdują się na tej Złotej Liście! Tutaj, również znajduje się  lista książek nt. rozwoju dzieci, wychowania i współczesnego świata, polecanych rodzicom i wychowawcom.

 

Kliknij 

 

Od 30 maja do 7 czerwca 2020 roku trwa  XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Fundację.Zapraszam Was, Drodzy Rodzice i Uczniowie do wzięcia udziału w tej szczytnej akcji.

 

W tym roku  XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom  odbywa się pod hasłem:

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
O ZWIERZĘTACH!

 

Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Czytania są zwierzęta. Organizatorzy chcą  zachęcić Rodziców do regularnego czytania dzieciom, a także zaprezentować wartościowe książki dla dzieci i młodzieży wydane w ostatnich latach. Pragną oni również pomóc Rodzicom budować świadomość proekologiczną dzieci i ich wrażliwość na potrzeby zwierząt. Dlatego do udziału w Tygodniu Czytania zaprosili w tym roku nie tylko znanych pisarzy i artystów, ale także przyrodników, miłośników zwierząt i weterynarzy.

 

Szczegółowe informacje na temat akcji i niespodziankach,  przygotowanych dla Was znajdziecie tutaj: Kliknij

 

Ciekawostka!!

 

Prawie wszystkie dzieci w Waszym wieku znają serię książek o Doktorze Dolittle i jego zwierzętach. Kto jeszcze nie czytał, zachęcam do lektury. Oto specjalnie dla Was wybrane części z całej serii:

  

   

 

John Dolittle to najsłynniejszy na świecie lekarz zwierząt! Największy ich przyjaciel i jedyny człowiek, który włada wszystkimi językami zwierzęcego świata. Tylko on przepisze koniowi okulary, zaplombuje krokodylowi ząb, a szczura wyleczy z żółtaczki. Teraz dzięki swoim przyjaciołom pokona wszelkie trudności, żeby dotrzeć do Afryki i ratować chore ...

W tym roku Doktor Dolittle obchodzi właśnie swoje 100. urodziny! W tym roku mija 100 lat od wydania pierwszej części przygód sławnego lekarza zwierząt!

Z tej okazji wydawnictwo Jung-off-ska wydało audiobook Dr Dolittle i jego zwierzaki w nowym przekładzie Michała Kłobukowskiego, laureata wielu prestiżowych nagród za wybitne tłumaczenia.

Posłuchajcie: Kliknij 

 

Konkurs!!

Drodzy Czytelnicy, powoli dobiega końca rok szkolny. Drugie półrocze było szczególne i wyjątkowe. Sytuacja zmusiła większość z nas do pozostania w domach. Wierzę, że wśród wielu zajęć - nauka, rozrywka, praca -  znajdujecie czas również na czytanie.

Zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym, którego celem jest promowanie czytania w gronie rodzinnym.

Zadaniem uczestników jest zrobienie ciekawego "zaczytanego" zdjęcia. Zaproście przed obiektyw rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo i najmłodsze. Książki są dla wszystkich! Obecność Waszych domowych czworonogów mile widziana, niech asystują przy czytaniu.

Liczę  na różnorodność ujęcia tematu!

Prace należy wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - do 15.06.2020 r.

Spośród wszystkich nadesłanych prac, najciekawsze zostaną nagrodzone. Nagrody książkowe i dyplomy zostaną wręczone laureatom po powrocie do szkoły.

Do dzieła!

 

Gorąco Was pozdrawiam.

Grażyna Kadłuczka

 


 

02.06.2020 r.

 

Witam Was,  Drodzy Czytelnicy!

 

 

W dniu dzisiejszym postanowiłam  przybliżyć  Wam sylwetkę najpopularniejszego polskiego poety religijnego,  księdza Jana Twardowskiego.

 

 

1 czerwca obchodziliśmy 105. rocznicę urodzin tego niezwykłego człowieka.

Jan Twardowski

 

Ksiądz Jan Twardowski był polskim duchownym i poetą. Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, zmarł 18 stycznia 2006 roku tamże. To autor słynnej sentencji "Śpieszmy się kochać ludzi  tak szybko odchodzą".W okresie młodości współredagował pismo dla młodzieży, następnie prowadził "Poradnik literacki", w którym publikował recenzje i wywiady z pisarzami. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Był żołnierzem AK, powstańcem warszawskim. Trudne przeżycia w okresie wojny sprawiły, że postanowił poświęcić się duchowieństwu. W 1945 roku rozpoczął edukację w Seminarium  Duchownym  w Warszawie.

Twardowski otrzymał liczne nagrody literackie i wyróżnienia, np.; Nagrodę Ikara, Order Uśmiechu oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Do ważniejszych utworów tego księdza - poety zalicza się m.in.: "Znak ufności", "Zeszyt w kratkę", "Stukam do nieba", "Nie bój się kochać", "Mimo Wszystko", "Obiecanki Cacanki".

 

Ks. Jan Twardowski najbardziej lubił pisać dla dzieci. Prostym, obrazowym językiem mówił o zwyczajnym świecie: kwiatach, drzewach, świętach, wakacjach. Ze zrozumieniem patrzył na ludzkie słabości, nikogo nie oceniał ani nie potępiał. Ukazywał źródło nadziei, które wciąż warto odkrywać. Jego wiersze i proza są traktowane jako duszpasterskie  przesłanie i poradniki dobrego życia.

 

Więcej informacji o poecie i jego twórczości znajdziecie tutaj:

Kliknij:  https://culture.pl/pl/tworca/jan-twardowski

 

Uzupełnieniem wiedzy o ks. J. Twardowskim będzie także prezentacja: Jan Twardowski. Życie i twórczość.

Polecam

Kliknij: https://culture.pl/pl/tworca/jan-twardowski

 

Poznaj  Złote Myśli Ks. Jana Twardowskiego

 

Jeżeli kochasz, czas zawsze odnajdziesz, nie mając nawet ani jednej chwili.

Nie płacz w liście nie pisz że los ciebie kopnął nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia

kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno.

Można kochać i chodzić samemu po ciemku; z przyjaźnią jest inaczej - ta zawsze wzajemna.

Każde głębsze uczucie prowadzi do cierpienia.

Miłość bez cierpienia nie jest miłością.

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.

Nie bądź pewny, że masz czas bo pewność niepewna...

Młodości Bóg folguje, starych błędy karze zaraz, bo mieli czas nauczyć się.

 

Do wysłuchania proponuję Wam audiobook  pt.  "Nowe patyki i patyczki".

 

Nowe patyki i patyczki to zbiór bajkowych opowieści, z których większość to krótkie impresje na temat bądź jakiegoś wydarzenia biblijnego, bądź to codziennej rzeczywistości pełnej radości, smutków i słabości ludzkich. Bohaterami, oprócz tych biblijnych, są zazwyczaj dzieci wraz z doświadczeniami ich dziecięcego bytowania.

Kliknij: https://www.youtube.com/watch?v=-5W3dKXADl0 

 

Jeżeli wolisz czytać, sięgnij po treść książki "Zeszyt w kratkę".

 

 

Jest to  niezupełnie zwyczajny zeszyt, on jest jak pamiętnik z wpisami od serca, ciepłymi, żartobliwymi albo poważniejszymi do zapamiętania na dłużej. Wybór 59 opowiadań Księdza Jana dla dzieci, opartych na motywach ewangelicznych, dowcipnych i mądrych, poruszających dziecięcą wyobraźnię. Jan Twardowski pokazuje, jak patrzeć na świat i zachwycać się przyrodą, uczy radości życia, pomaga być dobrym i życzliwym dla innych. Zeszyt w kratkę powinno przeczytać każde dziecko nie tylko dlatego, że jest to szkolna lektura.  

 

Kliknij:

https://docplayer.pl/16203743-Ks-jan-twardowski-zeszyt-w-kratke.html   

Obydwie książki mamy w zasobach naszej biblioteki. Będziecie mogli je wypożyczyć po powrocie  do szkoły. Myślę, że przypadły Wam do gustu.

Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszeliście o istnieniu tej pozycji, to warto zwrócić na nią uwagę.

Twórczość ks. Twardowskiego dla dzieci w jednej pozycji - kuszące!  

 

"Dziecięcym piórem" stanowi zbiór utworów ks. Jana Twardowskiego skierowanychprzede wszystkim do dzieci, ale również do każdego z nas.

 

 

 

W zbiorku znajdziecie: "Zeszyt w kratkę, "Patyki i patyczki", "Ile słońca w słoneczniku,  "Uśmiech na gwiazdkę" i ... wiele innych wspaniałych utworów.

A na zakończenie, zapraszam Was do posłuchania przepięknego utworu ks. Jana pt. "Śpieszmy się kochać ludzi ...", we wspaniałej aranżacji zespołu Gościniec.

Kliknij: https://www.youtube.com/watch?v=biEZOu2-xV8 

 

Pozdrawiam Was  serdecznie i życzę miłego relaksu z wierszami ks. Jana Twardowkiego.

 

Grażyna Kadłuczka

 


 

27.05.2020 r.

 

Witam Was ponownie, moi Kochani Czytelnicy!

 

Wczoraj zachęcałam Was do zabawy z wierszami J. Tuwima -  poety, który pod wpływem lektury wierszy Leopolda Staffa , zmienił swoje podejście do nauki i dzięki temu zasłynął jako autor wspaniałych wierszy dla dzieci.

         Dzisiaj, w ramach realizacji zagadnienia: Rocznice Literackie, pragnę Was poinformować, że 31 maja przypada:

63. rocznica śmierci Leopolda Staffa

 

14.11.1878. - 31.05.1957.

L. Staff był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli dwudziestowiecznego klasycyzmu. Tworzył na przestrzeni półwiecza w trzech okresach literackich - Młodej Polsce, dwudziestoleciu międzywojennym i w latach powojennych, zachowując indywidualny styl. Wydał kilkanaście tomów wierszy, uprawiał dramatopisarstwo i eseistykę literacką. Był też wybitnym tłumaczem poezji, prozy i tekstów filozoficznych.

Uczniowie klas piątych na pewno pamiętają wiersz tego poety pt. "Niebo w nocy", omawiany na języku polskim.

 

Noc czarna, srebrna noc.
Świat nieskończony
W czasie i przestrzeni.
Pośrodku droga mleczna.
Któż to po niej przechodzi?
To przechodzi ludzkie pojęcie.

 

          Zachęcam Was  do zgłębienia wiadomości o Leopoldzie Staffie i jego twórczości

Odsyłam chętnych do serwisu Culture.pl

Culture. pl to serwis informujący o najważniejszych zjawiskach i tendencjach w kulturze polskiej oraz o wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Polsce i za granicą. To największe i najbardziej wszechstronne  źródło wiedzy o twórcach i dziełach. Polecam.

Kliknij

https://culture.pl/pl/tworca/leopold-staff

 

Kolejne święto przypada już w najbliższy poniedziałek - 1 czerwca!

To?

Oczywiście !!!

 

To święto wszystkich dzieci, nie tylko tych małych, ale również tych dużych. Obchodzą je dzieci na całym świecie.

To, że Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce niezmiennie 1 czerwca od 1952 roku to zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone.

Poznaj historię  Międzynarodowego Dnia Dziecka - najszczęśliwszego święta na świecie!

Kliknij

https://smilyplay.pl/historia-dnia-dziecka-najszczesliwszego-swieta-na-swiecie/

Zobaczcie jeszcze, jak wygląda Międzynarodowa Flaga obchodów Dnia Dziecka

 

Zielony kolor tła symbolizuje wzrost, harmonię, świeżość i płodność. Czerwony, żółty, czarny i biały oznacza różnorodność ale i tolerancję. Figurki dzieci symbolizują klucz pokoju bez względu na rasę, religię, różnice fizyczne i mentalne oraz podziały społeczne. Gwiazda utworzona przez pięć figurek oznacza pięć kontynentów i ma nam przypominać, że jesteśmy wszyscy ludzką rasą, którą łączą wspólne wartości i potrzeby. Siatka kuli ziemskiej jest symbolem wspólnego świata czyli wspólnego domu, który powinniśmy współtworzyć we wzajemnym poszanowaniu, a także miłości. Niebieski kolor jednej z figurek jest symbolem prawdy, lojalności, mądrości, zaufania i inteligencji, a także nieba i opieki sprawowanej przez Najwyższego.

Jeżeli ten wyjątkowy dla Was dzień w roku planujecie spędzić inaczej niż zwykle,  to zapraszam Was do skorzystania z oferty Rzeszowskiego Domu Kultury. Rzeszowski Dom Kultury zaprasza najmłodszych mieszkańców na serię inicjatyw kulturalnych realizowanych z okazji tegorocznego Dnia Dziecka. Przygotowana oferta obejmie siedem plenerowych wystaw prac plastycznych pod tytułem „Kolorowy Świat Dzieci”, koncert online z okazji Dnia Dziecka oraz rodzinny konkurs na najciekawszą budowlę z klocków pod nazwą „Dom Kultury Przyszłości”.

 

Szczegółowe informacje;

Kliknij

https://rdk.rzeszow.pl/dzien-dziecka-w-rzeszowskim-domu-kultury/

 

Proponuję Wam konkurs literacki pod hasłem:

"Wesołe wierszyki o dzieciach, dla dzieci i pisane przez Dzieci"

 

 

         Zapraszam do udziału w konkursie wszystkich wierszopisarzy! Zapraszam także tych, którzy po prostu zabawnie rymują!

Napiszcie i  przesyłajcie wierszyki o Dzieciach lub dla Dzieci... o wszystkim tym co wiąże się z tym najpiękniejszym okresem życia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

A może uważacie, że dzieciństwo to udręka i najlepiej jak najszybciej dorosnąć? O tej tematyce też może powstać przezabawny wierszyk.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 czerwca 2020 roku. O wynikach poinformuję na stronie internetowej szkoły. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone ciekawymi książkami. Rozdanie nagród nastąpi po powrocie do szkoły.

 

Do przeczytania polecam wam książkę Marioli Jarockiej "O dzieciach dla dzieci".

 

 

 

         Baśniowy klimat tego wyjątkowego zbioru opowiadań pozwala przenieść się czytelnikowi do innego, ale jednocześnie bliskiego świata. Bohaterowie to dzieci i dorośli, których można spotkać na co dzień w szkole, na placu zabaw, w parku podczas spaceru lub w sąsiednim domu. Są do Was podobni, cieszą ich te same rzeczy, mają identyczne marzenia i problemy. Jednocześnie pokazują, jak wybrnąć z kłopotów, uczą cieszyć się życiem i z radością witać nowy dzień. Jędrek jest cały czas rozżalony i zły, ponieważ nie ma tak pięknych zabawek jak jego koledzy. Kiedy pokonuje zazdrość i spełnia dobry uczynek, spotyka go niesamowita nagroda. Hania była bardzo samotna: nowa szkoła, wiecznie nieobecna, podróżująca po całym świecie mama. Pewnego dnia dostaje list od tajemniczej Konstancji, która mieszka na odległej planecie. Dzięki wymyślonej przyjaciółce Hania odnajduje prawdziwą przyjaźń na Ziemi i nie jest już tak samotna. Bohaterowie każdego z opowiadań mają bardzo różne problemy. Wszystkie jednak dadzą się rozwiązać, najważniejsze to potrafić cieszyć się dniem codziennym, w każdej sytuacji odnajdować jej dobre strony, i pamiętać, że to, co najważniejsze w życiu, zobaczyć można tylko sercem. "

I w końcu przyszła pora na życzenia.

            Z okazji święta pragnę Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia. Życzę każdemu z Was, moi Kochani Czytelnicy, aby ten dzień był wyjątkowy.

Niech uśmiech nie schodzi dzisiaj z Waszych twarzy.

Niech cały dzień będzie wypełniony zabawą i śmiechem.

Niech wszystkie problemy i zmartwienia tego dnia schowają się w kąt.

Niech świat i Wasze otoczenie zaskakuje Was tylko pozytywnie.

I niech Dzień Dziecka trwa przez kolejne 365 dni. 

 

Ponadto dedykuję Wam ten słodki wiersz:

 ,,W dniu Twojego święta chcę Ci podarować
kawałeczek ziemi, byś mógł wyhodować:
słodyczowe drzewko, pełne cukiereczków,
tych małych i dużych i z dziurką w środeczku,
by rosły też na nim lody w różnym smaku
i świeże truskawki w czekoladowym fraku,
ale nie mogę dać ci tego,
lecz mogę Ci życzyć wszystkiego dobrego!"

 

Grażyna Kadłuczka

 


 

27.05.2020 r.

 

 

Witam Was, Drodzy Czytelniczy!

 

        

W dniu dzisiejszym zapraszam młodszych czytelników do zabawy inspirowanej wierszami Juliana Tuwima  na temat:

"W zaczarowanym świecie wierszy Juliana Tuwima"

 

 

         Julian Tuwim to kolejny po Janie Brzechwie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Są one  bardzo cenione i lubiane przez dzieci. Można je nie tylko poczytać, ale również świetnie się z nimi bawić.

 

 

Julian Tuwim urodził się w 1894 roku, czyli 112 lat temu, a zmarł w 1953 roku, czyli 53 lata temu. Jako mały chłopiec nie przykładał się zbytnio do nauki. Kłopoty sprawiała mu matematyka. Swój stosunek do nauki zmienił, gdy przeczytał wiersze Leopolda Staffa, które bardzo mu się spodobały. Zaczął czytać poezję i chętnie się uczyć. Skończył szkołę z wyróżnieniem.

 

Zapraszam Was do: 

-  obejrzenia prezentacji multimedialnej przybliżającej sylwetkę poety "Lokomotywa Pana Tuwima. Czyli ... słów kilka o Julianie Tuwimie": 

Kliknij: Prezentacja- Lokomotywa.... 

- posłuchania animowanych wierszyków tj. "Rzepka", "Lokomotywa", "Kotek", "Bambo", "Słoń Trąbalski", "Dyzio Marzyciel", "Idzie Grześ", "Abecadło": 

Kliknij: 

https://www.youtube.com/watch?v=Nl9qo6dzqa0 

- wykonania zadań dotyczących znajomości treści wierszy J. Tuwima: 

Kliknij:  Zadania 

- rozwiązania krzyżówki tematycznej: 

Kliknij:  Krzyżówka

 

Życzę udanej zabawy!

Grażyna Kadłuczka

 


 

18.05.2020 r.

 

 

Witam Was, Drodzy Czytelnicy!

Powoli kończy się maj. Miesiąc, który, jak pisze poeta Jerzy Fickowski "prócz kwiatów przynosi nam książki".

Korzystajcie z każdej wolnej chwili i przeznaczcie ją również na czytanie. Dzisiaj proponuję książki dla tych, którzy kochają zwierzęta. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista i prosta.

 

22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.

 

 Dzień  ten został ustanowiony w 1997 roku  przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy o ochronie zwierząt. Prawa zwierząt opierają się na twierdzeniu, że zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia. Jako istoty żywe i zdolne odczuwać cierpienie powinny być tak traktowane, aby tego cierpienia nie odczuwały. W związku z tym, człowiek jest im winien opiekę , poszanowanie i ochronę. Pamiętajmy o tym każdego dnia!

Najchętniej czytane książki o zwierzętach:

 

 

 

 

Najstarszym czytelnikom polecam szczególnie książkę "Okrutny szlak" autorstwa G. Salisbury i L. Salisbury

 

W styczniu 1925 r. w Nome na Alasce wybucha epidemia błonicy. W miejscowym szpitalu kończą się zapasy starych szczepionek i jedynym ratunkiem dla mieszkańców miasteczka jest zdobycie nowych. Drogę przez Alaskę jednak o tej porze roku są w stanie pokonać jedynie psie zaprzęgi. Rozpoczyna się wyścig z czasem… Słynny  Balto, siberian husky, to pies, który wraz z innymi psami w 1925 roku uratował miasto Nome na Alasce przed epidemią błonicy. Sztafeta złożona z 20 zaprzęgów dostarczyła surowicę dla dzieci z odległego o 1000 km miasta Nenana. Balto, pies przewodnik ostatniej sztafety, na dystansie 85 km, w burzy śnieżnej i przy temperaturze -40 stopni C sam doprowadził zaprzęg do celu, kiedy prowadzącego psy mężczyznę dotknęła ślepota śnieżna.

 

Ciekawostki książkowe dla zainteresowanych

 

Najmniejsza książka na świecie umieszczona na przepołowionym ziarnku maku

 

Poczytaj i zobacz  jak wygląda najstarsza, największa, najgrubsza i naj...  książka na świecie.

KLIKNIJ

 

Nauka na wesoło

Poznajcie ciekawe sposoby na zapamiętanie szkolnych wiadomości i przekonajcie się, że za pomocą wierszy, rymowanek i wyliczanek można łatwiej i szybciej przyswoić sobie  wiedzę. Polecam tylko niektóre z wielu znanych.

KLIKNIJ

 

Maj to słońce, maj to bzy, maj to święto mojej kochanej Mamy.

,,Kochana Mamo - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest fajnie:
i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować"

 

26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki, coroczne święto mające na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie. Historia tego święta sięga czasów starożytnych. W Polsce obchodzono je po raz pierwszy w Krakowie 26 maja 1923 roku.

Wszystkie dzieci bardzo kochają swoje mamusie i z okazji ich święta szykują rozmaite upominki i życzenia. Często głowią się nad tym, co kupić mamie z okazji jej święta. Podpowiadam - najlepiej, by był to podarunek płynący prosto z serca. Można upiec mamie ciasto, zrobić dobry obiad lub po prostu wyręczyć ją w codziennych czynnościach. Bardzo miłym gestem będzie złożyć swojej mamusi serdeczne życzenia, proste i szczere. Możecie też powiedzieć wiersz i wręczyć symboliczną wiązankę kwiatów - niekoniecznie tych z kwiaciarni.

Na zakończenie wysłuchajcie piosenki ,,Hit dla Mamy".

https://www.youtube.com/watch?v=pamULWD7hzY-

 

Miłej lektury i udanego świętowania!

Grażyna Kadłuczka

 


 

18.05.2020 r. 

 

 

Drodzy Czytelnicy!

         Z naturalnych przyczyn,  w czasie pandemii, dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Komputer i Internet odgrywają w naszym  życiu niezwykle ważną rolę. Otwierają nowe możliwości, ale jednocześnie niosą ze sobą nowe problemy i zagrożenia. Dlatego po raz kolejny, jako nauczyciel bibliotekarz, podjęłam działania edukacyjne mające na celu zwrócenie Waszej uwagi na odpowiednie korzystanie z technologii informacyjnych. Dobrze się składa, bo właśnie wczoraj, 17 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego.  Święto to zostało  ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma ono  przypominać, że od rozwoju i upowszechniania technologii komunikacyjnych zależy rozwój społeczeństw.

Zapraszam Was do przestudiowania prezentacji na temat "Bezpieczny Internet".  Znajduje się w niej słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.

KLIKNIJ

   

Dzisiaj, 18 maja, przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II.

 

 

 

Z tej to okazji pragnę Wam przypomnieć sylwetkę naszego wybitnego rodaka, wielkiego Papieża.

Zachęcam Was do obejrzenia prezentacji: KLIKNIJ

Proponuję wszystkim chętnym uczniom rozwiązanie krzyżówki: "Jan Paweł II"

KLIKNIJ

Polecam Wam także  wyjątkowe książki o życiu i działalności Jana Pawła II. Młodszym czytelnikom proponuję bogato ilustrowaną publikację autorstwa P. Rowickiego pt. "Droga do świętości. Opowiastki o Janie Pawle II".

 

 

 

W książce znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące papieża - pielgrzyma. Między innymi, dowiecie się jak Papież spędzał wakacje?, Czy chodził w spodniach i jakie są najważniejsze elementy stroju papieskiego?, Czy miał swoje wojsko?, Do czego służył Papieżowi pierścień?, I ..... wiele więcej. Urzekną Was przepiękne, barwne ilustracje, interesujące teksty i zabawne anegdoty.

Fragment książki możesz obejrzeć i poczytać tutaj - Kliknij:

http://booksspk.pl/DEMO_KSIAZKI/droga_do_swietosci/index.html

Nieco bardziej wprawionym Czytelnikom proponuję z kolei książkę   M. Ulatowskiej, opatrzoną obszernym materiałem ikonograficznym, pt. ,, Niezwykli Polacy. Jan Paweł II".  To książka o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Poznacie z niej życie Karola Wojtyły, od czasów dziecięcych, poprzez okres dorastania i ciężkie czasy II wojny światowej, prześledzicie, jak wyglądała jego droga do kapłaństwa... Sporą część publikacji poświęcono pontyfikatowi Jana Pawła II, temu, jakim był papieżem, jakie wartości wyznawał. Publikacja jest szczególnie polecana w setną rocznicę urodzin papieża.


 

Fragment książki możesz obejrzeć i poczytać tutaj - kliknij:

http://booksspk.pl/DEMO_KSIAZKI/niezwykli_polacy_jan_pawel/index.html

Zapraszam Was również na nową stronę edukacyjną IPN - edukacja.ipn.gov.pl

Od teraz masz pod ręką wszystko, co jest potrzebne w edukacji najnowszej historii. Polecam szczególnie wystawy, również o Janie Pawle II.

Kliknij: https://edukacja.ipn.gov.pl/

 

Grażyna Kadłuczka

 

 


  

11.05.2020 r.

 

Witam Was, Drodzy Czytelnicy!

 

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja  Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek.

W tym roku,  już po raz siedemnasty celebruje się to święto, aby podkreślić rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2020 odbywa się pod hasłem:

 

,, Zasmakuj w bibliotece"

 

W obecnej sytuacji biblioteki zaznaczają swoje istnienie  i działalność dla czytelników wykorzystując narzędzia komunikacji wirtualnej.

Czy wiesz, że ... 

-  Najstarszą zachowaną i działającą biblioteką na świecie jest  biblioteka w Fezie w Maroku, stanowiąca część meczetu al-Qarawiyyin, którego budowę rozpoczęto w 859 r.

- Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport czytelnictwa za rok 2019 w Polsce. Wyniki badań donoszą, że czytamy trochę więcej niż w poprzednich latach. Tradycyjna książka papierowa nadal ma najwięcej zwolenników. Stabilna jest rola bibliotek jako źródła pozyskiwania książek. Najpopularniejsi autorzy to: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King.

Więcej szczegółowych  informacji znajdziesz tutaj: Kliknij

 

A teraz specjalny bonus dla tych, którzy wolny czas lubią spędzać w bibliotece. Zapraszam Was na wycieczkę pod hasłem:

 

ZWIEDZAMY BIBLIOTEKI ŚWIATA

 

Zobacz, jak wyglądają te wyjątkowe miejsca:

- w Polsce - kliknij: https://swiatbibliotek.pl/category/europa/polska/

- w Europie - kliknij: https://swiatbibliotek.pl/category/europa/

- w Ameryce Południowej -kliknij: https://swiatbibliotek.pl/category/ameryka-pd/

- w Ameryce Północnej -kliknij:  https://swiatbibliotek.pl/category/ameryka-pln/

 

Zapraszam Was także do:

-  zapoznania się z informacjami na temat 10 najważniejszych bibliotek w dziejach świata,

Pobierz: https://czytajpl.pl/2018/05/09/10-najwazniejszych-bibliotek-w-dziejach/

- najmłodszych czytelników, miłośników ukochanej kotki Kici Koci zapraszam do wysłuchania lektury książki Anity Głowińskiej ,,Kicia Kocia w bibliotece",

 


 

Kliknij: https://www.youtube.com/watch?v=AXZDqtA2LgA

- starszym  wielbicielom  czytania i tym, którzy postanowili więcej czytać,  polecam prezentację przygotowaną przez wydawnictwo miesięcznika Biblioteka w Szkole. Zawiera ona  kilkanaście argumentów, które są w stanie przekonać młodego człowieka do czytania. W przygotowanym materiale pominięto  wielokrotnie omawiane korzyści płynące z czytania, jak rozwój wyobraźni, poszerzenie horyzontów czy rozbudowanie słownictwa, a poruszono kwestie interesujące nastolatków, jak atrakcyjność, pewność siebie, relaks, stres, czy lektury.

 

Pobierz: KLIKNIJ

 

Moi Drodzy! Warto pamiętać o naszych narodowych bohaterach, dla których Polska i naród były sprawami najwyższej wagi.

 

         85 lat temu, 12 maja 1935 roku,  zmarł pierwszy marszałek Polski,  Józef Piłsudski.  Postać w historii Polski, której nie da się ani "zmierzyć" ani tym bardziej opisać w kilku zdaniach. Człowiek - symbol, który na zawsze został zapisany w pamięci narodowej jako synonim naszej wolności i niepodległości.

 

Kim był Józef Piłsudski?

Czytaj więcej... Kliknij:

 http://www.jpilsudski.org/artykuly-historyczne-pilsudski/zyciorys-jozefa-pilsudskiego

O Józefie Piłsudskim napisano wiele książek, nie tylko dla dorosłych czytelników, ale również dla tych młodszych i nieco starszych.

 

Polecam Wam, moi Kochani do przeczytania następujące:


,,Przygody Ziuka” to rymowana, bogato ilustrowana książka przybliżająca w przystępny sposób postać Józefa Piłsudskiego oraz historię Polski. W pierwszych zwrotkach poznajemy Marszałka jako zwykłego chłopca w przygodach, które stanowią fikcję literacką, jednak osadzone zostały w prawdziwych realiach, w których dorastał Józef Piłsudski.  W kolejnych rozdziałach książka prowadzi nas przez lata młodzieńcze Józefa Piłsudskiego aż po jego dorosłość. Ponadto z książki poznajemy ważne wydarzenia z historii Polski, między innymi zabory, powstania, odzyskanie przez Polskę niepodległości czy Bitwę Warszawską. Wydarzenia te wplecione zostały w tytułowe ,,Przygody Ziuka”. Na końcu książki umieszczony został słowniczek, który objaśnia czytelnikowi pojawiające się w  książce trudniejsze zwroty takie jak ,,patriotyzm”, ,,niepodległość” czy ,,ojczyzna”.

 

 

,,Ziuk. opowieść o Józefie Piłsudskim".

,,Nikt nie wie, jak wiele jest we mnie zawsze małego Ziuczka" – to słowa które wypowiedział Józef Piłsudski, gdy był już dorosłym, bardzo znanym człowiekiem.

Ale kim był mały Ziuk, zanim stał się wielkim Józefem? Co go fascynowało, czym się interesował, a czego się bał?  Co spowodowało, że został bohaterem? Czy po prostu urodził się taki? Weźcie do ręki tę książkę i wyruszcie w podróż w przeszłość – do czasów małego Ziuka, kiedy Polska nie istniała na mapie. Niech porwie Was ta historia, która pokazuje drogę do wolności, a może zaprzyjaźnicie się z małym Ziukiem, który stał się wielkim Marszałkiem.

 

 

 

,,Marszałek Józef Piłsudski"

W tej książce poznacie Marszałka Piłsudskiego w różnych sytuacjach: jako ojca, miłośnika przyrody, mocnej herbaty, twardych krakersów, a także ukochanego przez żołnierzy „Dziadka”.


 

To książeczka dla najmłodszych czytelników. Oparta jest na faktach. Autor, Wojciech Widłak przybliża czytającym sylwetkę J. Piłsudskiego, osoby ważnej dla Polski i świata.

 

 

  „Mój pan woła na mnie Pies” - z tej lektury dowiecie się jak miał na imię ulubiony pies marszałka,  ale również tego, że wilczur  był  przeszkolonym kontrwywiadowcą i zobaczycie go w prawdziwej akcji. Dowiecie się też, kto był złodziejem tajnych dokumentów.

Życzę Wam miłej lektury i przyjemnego zgłębiania wiedzy!

Grażyna Kadłuczka

 
 


 

4.05. 2020 r.

 

Witajcie Kochani!
 

Oto moje propozycje na obecny tydzień. Myślę, że każdy z Was wybierze sobie coś ciekawego dla siebie.

1. Czasem, w codziennym życiu nie zauważamy, że ktoś obok nas potrzebuje uwagi i zrozumienia. Czasami to nam wydaje się, że nikt nas nie słucha ... . Jak się wtedy czujemy?  Co możemy zrobić?

Zachęcam Was do zapoznania się z bajką pt. "Jak stare drzewo czas zatrzymało, by coś powiedzieć ludziom".  Dowiecie się z niej, jak ludzie i baobab żyli obok siebie przez całe lata, ale porozumieli się dopiero, kiedy mądre drzewo wykorzystało moc swojego serca. Może i nasze serca tak potrafią?


 

Bajkę możecie wysłuchać: KLIKNIJ
 

Przeczytać i wykonać do niej zadania: KLIKNIJ

 

Możecie też wysłuchać piosenki nawiązującej do utworu  "Czegoś szukamy",  w wykonaniu E. Bułhak.

 KLIKNIJ

2.  Starszych czytelników zapraszam:

 -   do TEATRU, ITEATRU ...

"Internetowy Teatr TVP dla szkół" to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką do młodej widowni. Odbiorcami teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół. 

Proponuję Wam ,,Bajki robotów" - zbiór groteskowo-baśniowych opowiadań Stanisława Lema w wykonaniu aktorów Miejskiego Teatru  Miniatura w Gdańsku.

 

 

 

Oglądaj:

KLIKNIJ

 

 - do zabawy polonistycznej "Mistrz słowa".

 Pobierz

 

- do obejrzenia prezentacji przedstawiającej życie i twórczość Stanisława Moniuszki.

 5 maja obchodzimy 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.


 

Stanisław Moniuszko to polski kompozytor, pedagog i organista. Autor ponad 268 pieśni i oper, z których najsłynniejsze to "Straszny dwór", czy  "Halka". To także  autor licznych operetek, baletów i twórca muzyki kościelnej. Nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej.

Zachęcam do poszerzenia wiedzy o wybitnym kompozytorze.

Pobierz prezentację

  KLIKNIJ

 

 

- 5 maja obchodzimy też 174. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza

 

 he

 

         Henryk Sienkiewicz (1846-1916) to polski powieściopisarz, nowelista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wielbiony przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha. Do dziś uważany jest na świecie za klasyka powieści historycznej, jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej i niezrównanego stylistę. Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Wszystkim uczniom klas starszych,  H. Sienkiewicz znany jest jako autor książek tj.  "W pustyni i w Puszczy", ,,Krzyżacy", ,,Quo vadis", ,,Janko Muzykant" czy ,,Latarnik".

 

Jeżeli chcesz zgłębić swoją wiedzę o pisarzu,  to zapraszam do lektury materiału.

 

Kliknij: Trochę więcej o Henryku Sienkiewiczu.

 

- 7 maja wspominamy również  postać Władysława Stanisława Reymonta

 

W tym dniu przypada 153. rocznica urodzin polskiego pisarza, laureata - jako drugi Polak po Henryku Sienkiewiczu - literackiej Nagrody Nobla,  za epopeję  pt. ,,Chłopi". Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) znany jest czytelnikom jako autor między innymi ,,Chłopów", ,,Komediantki" i ,,Ziemi obiecanej".

Jeśli chcesz poznać ciekawostki z życiorysu pisarza to polecam:

Kliknij:

https://biografia24.pl/wladyslaw-reymont/

 

- Dzień  8 maja,  od 2015 roku  jest obchodzony jako Narodowy Dzień Zwycięstwa. Ponadto w tym dniu świętujemy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

 

 

 

- Tych, którzy jeszcze nie czytali książki Łukasza Wierzbickiego pt. ,,Dziadek i niedźwiadek", gorąco zachęcam do lektury utworu.

 Książka pod honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Ta wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu jest niezapomnianą lekcją historii zarówno dla młodszych jak i dla starszych czytelników. O autentyczności osób i wydarzeń przedstawionych w utworze  świadczą również liczne zdjęcia, o które książka została wzbogacona. Bardzo polecam!

 

Czytaj: KLIKNIJ

 

- 8 maja  obchodzimy  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 

Święto zostało zapoczątkowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku. Dzień ten jest symbolem pracy bibliotekarzy, w którym przedstawiane są dokonania i zawodowe osiągnięcia środowiska bibliotekarskiego, jak i refleksją  o roli bibliotek w budowaniu dziedzictwa kulturowego.

 

 

Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

- Poczytaj, co o bibliotece i jej  roli  mówił Jan Paweł II oraz  Jadwiga Andrzejewska,  autorka  poradników dla bibliotekarzy -  osoba, która odegrała ważną rolę w historii bibliotekarstwa:

 

 

,,Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da".
Jadwiga Andrzejewska

 

- na zakończenie zapraszam Was do zabawy pod hasłem ,,Literackie bingo''.

 Gra została przygotowana dla czytelników z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przez wydawnictwo Biblioteka w Szkole. Adresowana jest do  całej rodziny.

Pobierz:  Gra Bingo

Dobra rada:

Zrób sobie przerwę od telewizora,
odejdź na dłużej od monitora,
bo w bibliotece na Ciebie czeka
książka - prawdziwy przyjaciel człowieka!

 
 

Serdecznie Was pozdrawiam

Grażyna Kadłuczka

 


 

27.04.2020.

 

 

Witam Was, Drodzy Czytelnicy!

 

         Dzisiaj proponuję Wam naukę na wesoło oraz  prezentację "Majowe święta", która zawiera najważniejsze informacje na temat Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

 

Na dobry początek, może ...

 

Łamańce językowe - świetna zabawa, nie tylko dla dzieci!

 

 

         Prawidłowa wymowa, dobra dykcja to umiejętności często bagatelizowane. Mówienie staranne, wyraźne i płynne jest prawdziwą sztuką. Nie zawsze tak  mówimy , ale możemy to zmienić. To nauka śmieszna, ale bardzo ważna.  Chyba nikt z nas nie lubi sytuacji, gdy musi rozszyfrowywać słowa wypowiadane przez rozmówcę. Warto, by każdy z nas czasami zmierzył się z łamańcami językowymi  i poćwiczył dobrą dykcję. Możecie zaprosić do wspólnej zabawy wszystkich członków swojej najbliższej rodziny. A ...może urządzicie konkurs familijny na mistrza dykcji i prawidłowej wymowy? Gorąco Was do tego zachęcam. W tym celu posłuży Wam głośna lektura wierszy np.  M. Strzałkowskiej z książki  pt. ,,Wierszyki łamiące języki", którą  Wam bardzo polecam.

 

 

 

Sprawdźcie więc,  które  łamańce  językowe  przypadły  Wam do gustu, a które sprawiły  najwięcej problemów? I koniecznie czytajcie na głos!

 

 

  

Czytaj dalej ... KLIKNIJ

 

Zabawa w wyszukiwanie ukrytych  tytułów książek

 

 W przygotowany tekst opowiadania wplecione zostały tytuły książek. Waszym zadaniem jest odnalezienie i wypisanie ukrytych tytułów oraz podanie nazwiska autora książki.

Macie do dyspozycji dwa teksty - pierwszy przeznaczony jest dla młodszych dzieci, drugi dla starszych. Życzę powodzenia!

 

Czytaj tekst ... KLIKNIJ

 

 

"Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego".

 

         Wszyscy doskonale pamiętamy ten wiersz Juliana Tuwima. Poeta dobrze ujął w nim ideę pracy z pasją, czyli takiej, która przynosi nam  satysfakcję i świadomość, że nasze działania mają sens i służą nam oraz  innym.

 

         1 maja  obchodzimy Święto Pracy. W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku.

  Stąd moje kolejne propozycje:

 

Rozwiązywanie krzyżówki - zawody, jako doskonała zabawa rozwijająca intelektualnie i poszerzająca słownictwo

 

 KLIKNIJ

 
 

Odgadywanie zagadek - czy wiesz co to za zawód?

 https://www.youtube.com/watch?v=hjDKoBQYr7U

Obejrzenie bajki ,,Poznajemy miejsca pracy i różne zawody"

https://www.youtube.com/watch?v=zYkJUgCDdyc

 

         2 maja  obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze wkraczający do Berlina umieścili polską flagę m.in. na siedzibie niemieckiego parlamentu. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.

 

 

 

Zachęcam Was do wykonania flagi, może to być zwykła chorągiewka, wykonana z papieru i patyczka. Udekorujcie nią swój pokój, okno,  balkon, czy taras.

 

         3 maja przypada Święto Konstytucji 3 Maja. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą Ojczyznę, 3 maja 1791 roku Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform.  

 

 

 

         W tym roku nie spędzimy majowych świąt tak, jak zazwyczaj, na wyjazdach lub spotkaniach ze znajomymi. Może to tym bardziej okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy. Zachęcam Was do obejrzenia prezentacji.

KLIKNIJ

 

Zapraszam wszystkich do podzielenia się swoimi uwagami na temat wykonanych zadań.  Informacje  prześlijcie w dowolnej formie  na mój adres :Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Serdecznie Was pozdrawiam!

Grażyna Kadłuczka

 

 


 

 

20.04.2020.

 

Drodzy Czytelnicy, witam Was w kolejnym tygodniu kwietnia!

 Oto moje propozycje na najbliższe dni. Zapraszam do skorzystania.

 

 

 

1.  Lekcja o ,,Fake News".

 

Fake news to z angielskiego po prostu fałszywa informacja. To treści, które są nieprawdziwe lub nie do końca prawdziwe, ale mimo to są publikowane w serwisach  informacyjnych czy na portalach społecznościowych.

Obecnie, Internet stał się głównym źródłem informacji dla każdego z nas i więcej z niego korzystamy.

W związku z tym pragnę, abyście byli świadomymi internautami i pamiętali, że: fake  newsy stanowią poważne zagrożenie. Przy ogromnej liczbie danych i wiadomości, które docierają do nas każdego dnia, trudno jest nam kontrolować ich prawdziwość i jakość. Dlatego tak ważne jest krytyczne myślenie i zasada ograniczonego zaufania do źródeł informacji.

 

Więcej informacji  na temat:

- czym są  fake newsy?

-  gdzie najczęściej są  publikowane?

- jak powstają?

- czemu służą i czym grożą?

- jak je rozpoznawać i lekceważyć?

znajdziecie w prezentacji pt. ,,Fake news" poniżej.

KLIKNIJ

2. Bajka pt. ,,Jak Basia ptaki szczęścia uratowała?"

Myślę, że wszystkim młodszym czytelnikom spodoba się bajka ,,Jak Basia ptaki szczęścia uratowała?".

                     

 

Bohaterką książki jest mała Basia, która z troską opiekowała się jajeczkami, z których miały wylęgnąć się ptaki szczęścia. To było ważne zadanie powierzone jej przez Ptasią Wróżkę. I udało się - Ptaki Szczęścia przyszły na świat, a ten stał się weselszy.

Z bajki  dowiecie się również dlaczego każdemu potrzebne jest ciepło rodzinnego domu i nauczycie troszczyć się o innych.

Możecie ją przeczytać, a następnie wykonać zadania rysunkowe.

KLIKNIJ

Możecie też wysłuchać tekstu bajki czytanej przez Małgorzatę Domagalik.

 

https://soundcloud.com/kulczykfoundation

 

 

3. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


 

W czwartek, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To uroczystość obchodzona  w ponad 100 krajach na całym świecie.  Jest to szczególne święto wszystkich autorów, ilustratorów, wydawców książek,  czytelników i czytelnictwa. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

 

W tym dniu promuje się czytelnictwo i zwraca uwagę na ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z racji święta  zawsze  odbywało się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowywały  rozmaite akcje promocyjne.

 

W tym roku, ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa   świętowanie tego dnia przybierze inny, bardzo skromny wymiar.

 

Ale pamiętajmy! Na czytanie nie ma kwarantanny!

 

A  badania przeprowadzone na uniwersytecie Sussex wykazały, że:
# czytanie redukuje stres o 68%,
# słuchanie muzyki  o 61%,
# filiżanka herbaty o 54%,
# spacer o 42%,
# gry wideo tylko o 21%.
      Zadbaj o siebie! Po prostu poczytaj dla przyjemności :)

 

 

4. Zapraszam uczniów klas 4 i 5 do:

 

-  przeczytania  opowiadania  pt. ,,Amelia i Kuba. Tajemnica celebryckiej wanny".  Autorem utworu jest Rafał Kosik, jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy fantastycznych,  twórca kultowej serii ,,Feliks, Net i Nika". Książka jest współczesną parafrazą legendy o warszawskiej Syrence. Tytułowi bohaterowie: jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich rodzeństwo, superinteligentny dziewięcioletni Albert i zwariowana sześciolatka Mi ratują Syrenkę uwięzioną w wannie warszawskiego apartamentowca.

 


 

https://www.legalnakultura.pl/files/tematyczne/160/Amelia_i_Kuba_TCW.pdf

- lektury  rozmowy z Rafałem  Kosikiem na stronie Instytutu Książki. Pisarz opowiada o tym, na  jakich książkach uczył się czytać, o niechęci do lektur szkolnych, które niemal zabiły w nim miłość do literatury, o podziwianych pisarzach i… Muminkach  jako książce formacyjnej.

https://instytutksiazki.pl/pl/literatura,8,nocny-stolik,67.html

5. Wszystko ma swoją historię – również książka. Musiała ona przejść wiele przeobrażeń, by wyglądać tak jak dziś. Właśnie na ten  temat jest prezentacja ,,Dzieje książki",  którą Wam polecam.

 

  


 

https://www.sutori.com/story/historia-ksiazki--PF4RedApgiWpjL4TH1QktkJx

 

6.  I na zakończenie coś dla Czytelników z klas starszych:

Myśli, cytaty, aforyzmy i przysłowia o bohaterce czwartkowego święta - książce i bibliotece.

 

KLIKNIJ


 

Życzę miłej nauki i  zabawy!

Grażyna Kadłuczka

 


 

15.04.2020 r.

 

Drodzy Czytelnicy!

 Witam Was na nowo, po krótkiej przerwie świątecznej!

 

Jak zawsze zachęcam  wszystkich  do czytania i słuchania książek, oglądania edukacyjnych programów telewizyjnych, skorzystania z audycji radiowych oraz zabaw edukacyjno - literackich.

Poniżej przedstawiam  Wam propozycje czytelnicze na najbliższe dni obecnego tygodnia:

 

1. Polecam do przeczytania książkę, którą napisał Otfried Preussler pt. ,,Malutka Czarownica". To jedna z tych magicznych książek, które przeczytane w dzieciństwie - zapamiętuje się na całe życie. Jest to powieść pełna czarów i niezwykłych przygód. Czytając ten utwór , będziecie mogli zapomnieć o całym świecie, śledząc z zapartym tchem perypetie Malutkiej Czarownicy i mówiącego kruka Abraksasa, i poznać zdumiewający sekret: czym zła czarownica różni się od dobrej.

Była sobie Malutka Czarownica, która miała tylko sto dwadzieścia siedem lat, a to, jak na czarownicę, jest naprawdę bardzo mało.
Za mało, by być zaproszoną na tańce dorosłych czarownic. Jednak Malutka Czarownica nie zamierzała czekać na zaproszenie. I tak zaczęły się jej kłopoty...

A jakie?

Posłuchajcie czterech części książki, które czyta dzieciom pani Agata Kornhauser - Duda, zapraszając do wspólnej lektury po niezwykłym świecie literatury.

 I czyta ...

 

Malutka Czarownica, Rozdział I - Malutka Czarownica złości się

https://www.youtube.com/watch?v=GdmbnRuAUqw

Malutka Czarownica, Rozdział II - Heja! Heja! Hop

https://www.youtube.com/watch?v=9KGgZDzkjJI

Malutka Czarownica, Rozdział III - Malutka Czarownica obmyśla zemstę

https://youtu.be/1rgVc-iHTzY

Malutka Czarownica, Rozdział IV - Czy ma pan miotły?

https://www.youtube.com/watch?v=vvZE1vd-Lyc

 

 

 

2. Zapraszam do  zabawy  edukacyjno - literackiej  związanej  z treścią lektury:

KLIKNIJ

 

3. Uczniom klas 7 i 8 polecam do obejrzenia ,,Zemstę" A. Fredry

 

https://ninateka.pl/film/zemsta-lidia-zamkow

 

 4. W ramach edukacji czytelniczo- medialnej, wszystkim chętnym proponuję  prezentację, z której dowiemy się między innymi, czym jest ,,hejt", co kieruje hejterami i jak się zachowywać będąc adresatem hejtu. 

KLIKNIJ

 

 

Pozdrawiam wszystkich Czytelników i Rodziców.

Grażyna Kadłuczka


 

7.04.2020 r.

 
 

Drodzy Czytelnicy!

 

W tym tygodniu przypada Wielkanoc, najważniejsze i najstarsze spośród wszystkich świąt chrześcijańskich.

Z tej właśnie okazji, pragnę Wam i Waszym Rodzicom  złożyć życzenia zdrowia, pogody ducha i miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych.


Poniżej podaję Wam propozycje poleceń, aby miło i pożytecznie spędzić ten przedświąteczny czas.

Zapraszam do:

- Przeczytania listu, który został skierowany do dzieci całego świata z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2020. List nosi tytuł ,,Głód słów", napisał go pisarz Peter Svetina.

KLIKNIJ

 

 

- Przygotowania wielkanocnych pisanek. Zobaczcie i poczytajcie, jak można

 ozdobić jajka na świąteczny  stół różnymi technikami.

KLIKNIJ

 

- Wykonania świątecznych kartek -  miłej niespodzianki dla swoich bliskich, znajomych, osób samotnych, które znacie. Sami lub wspólnie z rodzeństwem,  a może z  mamą wykonajcie pracę plastyczną. Później ją  sfotografujcie  i wyślijcie pocztą elektroniczną. Tak będzie najlepiej i najbezpieczniej.

Postępując w ten sposób, obdarowanym osobom dacie  znać, że o nich pamiętacie, że się o nich troszczycie.

Przekażcie  im również miłe życzenia wielkanocne.

 

- Miłośnikom słuchania  polecam audiobook ,,Wielkanoc w Bullebyn", fragment książki ,,Dzieci z Bullebyn" ,  autorstwa A. Lindgren. 

Dowiecie się z niego o zwyczajach i tradycjach związanych z Wielkanocą, które panowały w Bullerbyn. Poznacie figle, psoty i  wesołe zabawy świąteczne swoich rówieśników.

KLIKNIJ

 

Zapraszam do lektury i miłej zabawy!

Pozdrawiam świątecznie!

Grażyna Kadłuczka

 


 

Propozycje zadań i poleceń dla Czytelników na tydzień 30.03. - 6.04.2020 r.

 

Kochani!

W tym tygodniu zachęcam Was do:

-  Wesołej Nauki z TVP.

 Telewizja Polska przygotowała dla Was specjalne atrakcje  na TVP3, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka i TVP Kultura. Znajdziecie tam lekcje, prezentacje, opisy,  zadania,  spektakle, filmy i koncerty. Każdy wybierze sobie coś ciekawego dla siebie.

- uczestnictwa  z Pisarzami w ramach akcji ,, UL z książkami” codziennie o 18.00 na Facebooku do końca epidemii

Sprawdź harmonogram wirtualnych spotkań autorskich z serii „UL z książkami”, w ramach którego polscy literaci codziennie czytają i rozmawiają online z fanami na Facebooku.

 

- do rozwiązania krzyżówki:

 

 

 1. Zaznaczasz nią stronę, którą czytasz.
 2. Jak nazywamy osobę, która wykonuje ilustracje do książki?
 3. Miejsce, w którym możesz wypożyczyć książkę.
 4. W parze z księżniczką.
 5. Królewicz był w nią zamieniony.
 6. Jak nazywamy miejsce, gdzie drukuje się książki, czasopisma?
 7. Kto pisze książki

 

- do przeczytania dowolnej baśni Hansa Christiana Andersena, gdyż 2 kwietnia obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone   w dzień  urodzin duńskiego baśniopisarza.

 W wolnej chwili możecie wykonać  pracę plastyczną do przeczytanej lektury. Może to być forma płaska lub przestrzenna. Technika też dowolna.

- do skorzystania z następujących pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży podanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

https://vod.tvp.pl/kolekcja/to-sie-nie-nudzi,47078659

https://vod.tvp.pl/kolekcja/kulturalny-rock-szkolny,47077594

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lekcja-historii,47078669

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

 

- I jeszcze coś... Dla Marzycieli
 

Książki z Chmury

Czytania http://www.chmuraczytania.pl/catalog.php

W Chmurze  Czytania znajdziecie bezpłatny dostęp do ciekawych książek, które sami zechcecie przeczytać. Są to najpopularniejsze utwory polskich i zagranicznych autorów. Chmura Czytania to także wolność czytania. Mobilne media – laptopy, tablety, e-czytniki, smartfony czy odtwarzacze mp3 – niosą książkę za czytelnikiem, z czytelnikiem. Jak dobra, mądra chmura. Na dodatek   nie wymaga logowania. 

 

 

 

- I dla tych ... Co lubią słuchać bajek

 Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube

- dla młodszych Czytelników do wspólnego przeczytania razem z Rodzicami darmowy ebook wydawnictwa Olesiejuk. Napisany przez Agnieszkę Frączak.

 

Link znajduje się poniżej:

 

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

 

- zabawę w odgadywanie wiosennych zagadek:

 


1. Nadchodzi po zimie,
znasz dobrze jej imię.
Kroczy w kwiatów pąkach
i w promieniach słonka?

2. Ten kwiatek pod śniegiem się rodzi
Daje ludziom znak, że wiosna nadchodzi?

Nie miauczą, nie drapią i nie piją mleka
Na drzewie rosną, gdy zima ucieka?

3. Co buduje każdy ptak,

by chować pisklęta,

a tylko kukułka o nich nie pamięta?

4. Pióra biało-czarne, buciki czerwone.

Uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę?

5. Błyszczą jej kropki w promieniach słonka,

gdy się ten owad po łąkach błąka,

a nazywa się on?

6. Wietrzyk wiosnę niesie,

ciepłe są już ranki.

A za wioską w lesie zakwitły ...?

7. Jak ten kwiatek sie nazywa,

co słowo ,,pan" w nazwie ukrywa?

 

Życzę Wam miłej zabawy!!!

 Pozdrawiam. Grażyna Kadłuczka

 


  27.03.2020 r.

Witam!

 

         Tym razem zapraszam wszystkich swoich Czytelników do chwili relaksu, odpoczynku i zabawy w gronie najbliższej rodziny.

Przez najbliższe dwa dni,  wolne od obowiązku uczestniczenia w lekcjach online, możecie:

- Więcej czytać dla relaksu. Czytajcie książki pogodne. Dobra lektura może dostarczyć miłych chwil i tym samym pomóc w ograniczeniu stresu, który niekorzystnie wpływa na naszą  odporność.

- Oglądać programy telewizyjne  tj. TVP ABC i TVP Kultura.

Kanał dziecięcy TVP ABC zaprasza Was w godzinach 8:00-13:00 na codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w różnym wieku. Wśród wielu propozycji Anteny jest m.in. emitowany codzienne program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, dzięki któremu możecie zrozumieć trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC proponuje Wam również na takie programy jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, ,,Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.
TVP Kultura
uruchomiła specjalnie dla Was i Waszych rodzin pasmo edukacyjne - literatura, sztuka i muzyka, codziennie w godzinach 13.00 – 17.00. Antena przybliża młodym widzom filmy, spektakle Teatru Telewizji i seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur, np.: „Szatan z siódmej klasy” w reż. Kazimierza Tarnasa, „W pustyni i w puszczy” w reż. Władysława Ślesickiego, „Zemsta” w reż. Andrzeja Wajdy oraz „Niezapomniany Leonard Bernstein – spotkania z muzyką”, „Poczet królów polskich” i „Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii”.

- Miło spędzać czas  z najbliższą rodziną.

 Pamiętajcie również o spacerach na świeżym powietrzu oraz dobrym odżywianiu, które wzmocnią siły obronne Waszego organizmu. Potraktujcie obecną sytuację odpowiedzialnie poprzez przestrzeganie zasad higieny i zaleceń sanitarnych, a jednocześnie myślcie  pozytywnie,  kierując swoje  myśli ku temu co dobre.

Pozdrawiam! Grażyna Kadłuczka


26.03.2020 r.

 

Drodzy Czytelnicy! Użytkownicy Biblioteki Szkolnej!

 

        Z powodu przedłużenia terminu zawieszenia zajęć w szkole, nie macie w dalszym ciągu dostępu do biblioteki szkolnej. W związku z tym nadal zachęcam Was  do wykorzystania wolnego czasu  również na czytanie książek, nie tylko tych z biblioteczki domowej.

Wcześniej pisałam Wam ogólnie o  możliwościach czytania online. 

Teraz przedstawię Wam wskazówki praktyczne, gdzie możecie znaleźć książki w innej  postaci  niż papierowa.

Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych.

Zapraszam Was do korzystania z ich usług.

KLIKNIJ

         Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone).

Możesz tu zatem znaleźć “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, “Balladynę” Juliusza Słowackiego, “Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett czy “Brzydkie Kaczątko” Hansa Christiana Andersena.

Ósmoklasista może skorzystać z zakładki motywy (np. wina, kara, miłość, bohaterstwo). To materiał  do powtórki przed egzaminem.

KLIKNIJ

         Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

KLIKNIJ

         Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

 

Sięgając po książkę, pamiętaj, że czytanie uprzyjemnia nam życie i pozwala miło spędzić wolny czas!

 

Pozdrawiam. Grażyna Kadłuczka

 


 


 

Informacja o czasowym zamknięciu Biblioteki Szkolnej

 

W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącą zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych zarówno publicznych, jak i niepublicznych na czas od 12 - 25 marca br. Biblioteka Szkolna również zawiesiła swoją działalność.

W wyżej wymienionym terminie nie będą świadczone usługi dla Czytelników tj. wypożyczanie książek, zwroty wypożyczonych materiałów, udostępnianie księgozbioru w Czytelni.

Czas zamknięcia biblioteki może ulec zmianie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować na  stronie internetowej szkoły.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Na ten czas zachęcam swoich Czytelników do czytania książek i czasopism w każdej wolnej chwili.  Sięgnijcie z ochotą po lekturę ze swoich prywatnych zbiorów, po książkę  z domowej biblioteczki.

Możecie  również  czytać książki online. W miarę możliwości, chęci i potrzeby,   korzystajcie  z możliwości pobierania książek  przez Internet i słuchania ich wersji audio lub czytania  w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

Polecam następujące strony:

www.lektury.gov.pl

www.lektura.net

www.lektury.one.pl

Pamiętajcie, że literatura pozwala przeżyć chwile radości i sprawia, że zapominamy o trudnej rzeczywistości.

Gorąco pozdrawiam swoich Czytelników!

Grażyna Kadłuczka


 

Poznajemy zawód bibliotekarza

 

19 lutego i 6 marca wychowankowie z III i IV grupy Publicznego  Przedszkola Nr 8 w Rzeszowie wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Urszulą Żądło i p. Elizą Struską  odwiedzili bibliotekę szkolną.

Wizyta odbyła sie w ramach realizacji zajęć ,,Poznajemy zawody - bibliotekarz".

Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki oraz  rozbudzenie zainteresowań czytelnictwem.

Prowadząca zajęcia, p. Grażyna Kadłuczka,  opowiedziała dzieciom o pracy bibliotekarza. Słuchacze dowiedzieli się, co ciekawego oprócz wypożyczania książek, można robić w bibliotece, a także, że dobry bibliotekarz, to taki, który dla każdego znajdzie coś ciekawego oraz, że  „uszyć książki na miarę ”, to dobrać odpowiednią literaturę tak, „by pasowała   do czytelnika jak ulał” 

W dalszej części spotkania przedszkolaki rozwiązywały zagadki o różnych zawodach, obejrzały też  plakaty przedstawiające ludzi  różnych  profesji, wypowiadały się na temat - kim zostaną w przyszłości.

Na zakończenie przedszkolaki  wysłuchały pięknego i pełnego humoru wiersza Wandy Chotomskiej pt. „Za górami za lasami”, związanego z tematem zajęć bibliotecznych.

W trakcie zajęć dzieci miały możliwość zobaczyć wiele różnorodnych książek przeznaczonych dla czytelników w wieku przedszkolnym. Największym zainteresowaniem cieszyła  się  książka  Doroty Strzemińskiej-Więckowiak „Kim zostanę? Wierszyki o zawodach”.  Nie zabrakło również miłośników tytułowej Martynki, Smerfów, żółwia Franklina, Kubusia Puchatka,  czy Misia Paddinktona. Kilkoro dzieci wypożyczyło sobie książeczki do domu.

Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z obietnicą, że tu jeszcze wróci.


 

,,Zakochajmy się w czytaniu"

        

W tym roku,  biblioteka szkolna bardzo aktywnie włączyła się w obchody Święta Zakochanych, zachęcając swoich Czytelników do pokochania literatury.

Wraz z Samorządem Uczniowskim klas 1-3, zorganizowała dla uczniów naszej szkoły akcję czytelniczą pod hasłem: ,,Zakochajmy się w czytaniu".

17 lutego, w godz. 800 - 1300, każdy czytelnik, który odwiedził bibliotekę i wypożyczył książkę otrzymał wyjątkową Walentynkę z niespodzianką. Były też słodkie upominki.

Akcję walentynkową wzbogacono wystawą powiązanych z nią tematycznie książek.

W tym niecodziennym wydarzeniu  wzięło udział 125 uczniów. Walentynki w bibliotece udowodniły, że w książkach (i ich bohaterach) można się zakochać.

Przygotowane atrakcje zaskoczyły odwiedzających bibliotekę. Było wiele radości.

 Dziękujemy za wspólną zabawę!


 

Wyniki w czytelnictwie w I okresie roku szkolnego 2019/2020

 


 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA

 
Pluszowe misie - miękkie i miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od 117 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze.

Co roku 25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Nasza biblioteka przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia już kolejny raz. 25 listopada nauczycielka biblioteki zorganizowała uroczyste zajęcia poświęcone misiom. W tej niezwykłej uroczystości wzięli udział uczniowie klasy 1a wraz ze swoją wychowawczynią, panią Dorotą Twardy. Gościem honorowym spotkania była lokalna poetka ,pani Teresa Glazar.

Na początku spotkania, prowadząca, pani Grażyna Kadłuczka nawiązała do tematu zajęć i na podstawie historyjki obrazkowej przybliżyła dzieciom historię pluszowego misia. Następnie zaprezentowała dzieciom rymowankę o misiach, której bardzo chętnie wyuczyły się na pamięć. W dalszej części spotkania pierwszoklasiści opowiadali o swoich ulubionych misiach, z którymi przybyli do biblioteki, rozmawiali z prowadzącą na temat misiów  - bohaterów książkowych i filmowych. Dyskusja dotyczyła również niedźwiedzi i misiów żyjących w przyrodzie. Bibliotekarka wspomniała również o Misiu Wojtku, który dzielnie walczył wraz z żołnierzami na wojennych  frontach. Uczestnicy spotkania brali udział  w zgaduj - zgaduli  o słynnych misiach, do których należą: Miś Uszatek, Miś Coralgol, Miś Yogi, Kubuś Puchatek, Miś Paddington  oraz misie żyjące w przyrodzie czyli niedźwiedź brunatny, niedźwiedź polarny, Grizzly, Panda i Koala.

Za bardzo aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymały od prowadzącej naklejki z napisem ,,Święto Pluszowego Misia" oraz kolorowankę z wizerunkiem pluszaka.

Drugą część uroczystości poprowadziła pani Teresa Glazar. Opowiedziała dzieciom o swojej twórczości literackiej, zaprezentowała  im swoje  wiersze  o Misiu Maurycym. Na zakończenie przeczytała dzieciom książeczkę Macieja Penara, o tym jak Miś Gustaw zwiedzał Rzeszów.

Uroczystość  została zakończona piękną recytacją wierszy o pluszowych misiach przez dwoje dzieci z klasy 1a.

Było ciekawie, miło i wesoło. Nie obyło się bez ,,słodkiego małego  co nieco".

 

 


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY NA WIZERUNEK JANA PAKOSŁAWICA – PIERWSZEGO WŁAŚCICIELA RZESZOWA

 

Nasi uczniowie z klas: 2a, 3a,3b, 4a, 6a i 6c (27 ) wzięli udział w konkursie plastycznym na wizerunek Jana Pakosławica – pierwszego właściciela Rzeszowa.

Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych w Rzeszowie  i okolicach, z klas 1- 6.

Organizatorami byli Wydawnictwo Libra PL i Świąteczne Targi Książki   w Rzeszowie.

Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie wizerunku Jana Pakosławica.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz  wręczenie laureatom  nagród rzeczowych i okolicznościowych dyplomów odbyło się 22 listopada o godz. 12 w Millenium Hall  w Rzeszowie podczas Świątecznych Targów Książki.

Na konkurs wpłynęło 180 prac.

Nasi uczniowie odnieśli duży sukces.

Michał Grzywacz – klasa 4a –  zajął 1 miejsce

w grupie wiekowej: klasa 1 – 6

Karol Musiał – klasa 2a –  zdobył wyróżnienie

w grupie wiekowej: klasa 1 – 3

Gaja Wojakowska – klasa 3a  - również zdobyła  wyróżnienie Wydawnictwa Libra PL

 

Szkolnym koordynatorem konkursu była nauczycielka biblioteki Grażyna Kadłuczka.

Serdecznie gratulujemy Laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Po uroczystym  wręczeniu nagród  zwycięzcom  konkursu, odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Potockim, autorem książki pt. „Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci”  oraz z ilustratorem utworu – Surenem  Vardanianem.

Spotkanie poprowadziła dziennikarka Grażyna Bochenek

 

 


 

JAK  NAPISAĆ WIERSZ?

 

19  listopada uczniowie klasy 3a,  pod opieką swojej wychowawczyni pani Edyty Maścidło-Sączawy i pani Grażyny Kadłuczki  udali się do Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy A. Fredry.

Uczestniczyli w warsztatach literackich na temat ,,Jak napisać wiersz?".

Zajęcia poprowadziła pani Stanisława Bełch - regionalna pisarka, autorka znanych młodszym czytelnikom opowiadań o Snipie i Kociu.

W czasie spotkania pisarka rozmawiała z trzecioklasistami na  temat poezji. Zaprezentowała im swoje wiersze, a następnie wspólnie ustalili, co jest najważniejsze  w czasie pisania wierszy i jakie elementy powinien zawierać każdy prawidłowo napisany wiersz. Po krótkiej rozmowie dzieci zostały zaproszone przez prowadzącą do napisania własnego wiersza. Pracowały w grupach, tworząc wspólnie wiersze o jesieni. Na koniec pracy twórczej liderzy grup zaprezentowali wszystkim  swoje utwory poetyckie. Wiersze okazały się bardzo ciekawe i spodobały się nie tylko pani Stanisławie. Rozmowa o poezji, zachęciła uczniów klasy 3a do kolejnych spotkań  w bibliotece, a pierwsze próby tworzenia wiersza zainspirowały uczestników spotkania do podjęcia kolejnych działań literackich.

Dziękujemy pięknie pani Stanisławie Bełch za ciekawą lekcję i cenne rady oraz wskazówki na temat: ,,Jak napisać wiersz?".  „POLSKA – MOJA OJCZYZNA”

 

8 listopada 2019 roku uczniowie klasy 4 a, pod opieką  p. E. Wąs i p. Grażyny Kadłuczki  udali się do WiMBP w Rzeszowie  przy ul. A. Fredry.  Uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-plastycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Warsztaty oparte o prezentację „Kto Ty jesteś? O Niepodległości dla małych Polaków”,  przeprowadziła historyk p. Agnieszka Iwaszek.

Prowadząca w bardzo interesujący i przystępny sposób opowiedziała dzieciom,  jak przez wieki rodziła się Polska. Przypomniała  znaczenie polskich  symboli narodowych oraz znaczenie takich słów jak:  patriota, ojczyzna, niepodległość. Wymieniono bohaterów, którzy mieli związek z tworzeniem się Państwa Polskiego po 123 latach niewoli. Przypomniano zrywy narodowo-wyzwoleńcze w trakcie zaborów i ich przywódców, m. in. z powstania kościuszkowskiego,  listopadowego i  styczniowego.

Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Wykazali się wiedzą historyczną, znajomością faktów i wydarzeń oraz najważniejszych postaci historycznych. Potrafili świetnie powiązać wiedzę z faktami. Druga część spotkania  przewidziana była na praktyczne zajęcia wykonania kotylionów w barwach biało-czerwonych. Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem szybko i sprawnie. Gotowymi  kotylionami udekorowali się podczas akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zadowoleni wrócili do szkoły.

Na pewno tego typu zajęcia zostaną jeszcze długo w pamięci czwartoklasistów. Była to dla nich wspaniała lekcja historii.

Bardzo dziękujemy organizatorom spotkania za zaproszenie, a p. Agnieszce Iwaszek za ciekawą prelekcję. 

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

 

Co roku 5 listopada, mali i duzi wielbiciele baśni i bajek obchodzą szczególne święto - Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu wszyscy ludzie przypominają sobie bajki, które są  nieodzownym elementem szczęśliwego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

W tym szczególnym dniu, klasa 2c pod opieką p. Z. Szpunar  i p. G. Kadłuczki udała się do WiMBP w Rzeszowie przy ul. J. Słowackiego. Dzieci wzięły udział w bajkowym spotkaniu pod tytułem ,,Bajki, baśnie, które znamy i chętnie czytamy".

Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia zebranym genezy i rangi święta. Następnie prowadząca spotkanie, p. Monika Patronik-Wajcowicz  przeczytała słuchaczom,  ulubioną przez wszystkie dzieci bajkę o Kaczorze Donaldzie. Później drugoklasiści opowiadali o swoich ulubionych postaciach bajkowych. Były też  zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę na podstawie ilustracji i  po przeczytaniu fragmentu książki. Nie zabrakło również zabaw ruchowych przy muzyce. Była również chwila na warsztaty artystyczne. Z przygotowanych przez prowadzącą elementów dzieci miały za zadanie stworzyć swoją ulubioną postać z bajki.

Młodsi czytelnicy bardzo dobrze znają bajki i świetnie radzili sobie z zadaniami. Wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne.

Spotkanie przebiegało  w milej atmosferze, a dzieci wychodziły z zajęć z uśmiechem na twarzy i słodkim upominkiem. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. 

ZAJĘCIA CZYTELNICZE Z OKAZJI DNIA KUNDELKA

 

W związku z przypadającym 25 października Dniem Kundelka, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy A. Fredry w Rzeszowie odbyły się zajęcia czytelnicze poświęcone czworonożnym przyjaciołom człowieka.
W zajęciach uczestniczyli nasi uczniowie – dzieci z klasy 3b. Poprowadziła je przedstawicielka schroniska  „Kundelek”, pani Bożena Rzym.
Prowadząca rozmawiała ze słuchaczami między innymi o życiu zwierząt, ich potrzebach oraz obowiązkach właściciela wobec swojego pupila. Dzieci miały okazję dowiedzieć się  również, jak można pomóc bezdomnym zwierzętom i o tym, co trzeba zrobić by zaadoptować psa lub kota. Pani Bożena poruszyła także temat niewłaściwego traktowania zwierząt przez ludzi.
Na zakończenie spotkania  pani Rzym zaprezentowała  dzieciom książki o tematyce zwierzęcej i zachęcała wszystkich do czytania.
Dużą część zbiorów naszej szkolnej biblioteki stanowią książki o różnych zwierzętach. Czytelnicy często po nie sięgają i czytają je chętnie  nie tylko z okazji Dnia Kundelka czy Święta Kota. Czytają je, gdyż uwielbiają poznawać przygody czworonożnych przyjaciół człowieka.
Bardzo dziękujemy Organizatorom spotkania za inspirujące zajęcia uświadamiające nam ważność pomocy zwierzętom oraz przypominające jaką radość mogą one dać człowiekowi.
 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ BARBARĄ ŚNIEŻEK

 

16 października w bibliotece  szkoły odbyło się spotkanie autorskie z panią Barbarą Śnieżek.

Pani Śnieżek jest emerytowaną nauczycielką matematyki. Mieszka w Rzeszowie.  Pisze wiersze dla dzieci i dorosłych. W swoim dorobku literackim ma już 6 tomików wierszy. Dzieciom poświęciła  tomiki zatytułowane „Babcia Basia kleci wierszyki dla dzieci” oraz „Babci Basi wiersze nowe już dla dzieci są gotowe”.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy 4a.Wydarzenie było  połączone z obchodami XIX Dnia Papieskiego.

Poetka bardzo interesująco opowiadała zgromadzonym o swojej poetyckiej twórczości. Pokazywała dzieciom swoje tomiki poezji, czytała najciekawsze wybrane wiersze oraz opowiadała o genezie ich powstania.

Dzieci z uwagą wysłuchały tekstów. Wiersze pani Basi są bardzo melodyjne, lekkie, łatwe do zanucenia i pisane bardzo jasnym językiem.  Nic dziwnego, że wszystkim bardzo się spodobały.

W związku z XIX Dniem Papieskim, poetka zaprezentowała  również swoje wiersze o Janie  Pawle II. Ciekawie opowiadała o naszym rodaku – Polaku papieżu. Uczniowie włączali się aktywnie w tok wypowiedzi naszego gościa. Znali wybrane fragmenty z życiorysu Karola Wojtyły.

Pod koniec spotkania jedna z uczennic – Oliwia Kwiatkowska odczytała wiersz poświęcony naszemu papieżowi.

Następnie uczniowie mogli kupić wybrane tomiki poezji i otrzymać pamiątkową dedykację.

Pamiątkowe,  wspólne zdjęcie  zakończyło spotkanie. Uczniowie byli pod wrażeniem spotkania z prawdziwą poetką i z zadowoleniem opuścili bibliotekę szkolną.


 

WARSZTATY POD ŚWIŃSKIM KOPYTKIEM

 

15 października uczniowie z klasy 1b uczestniczyli w „Warsztatach pod Świńskim Kopytkiem”.

Warsztaty odbyły się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Poprowadził je znany ilustrator książek dla dzieci i dorosłych oraz  muzyk i rysownik komiksów  –  Daniel de Latour.

Pan Daniel de Latour współpracuje z czasopismami dla dzieci tj. „Świerszczyk”, „Miś” , „Naucz Mnie Mamo”. Wykonał ilustracje do książek znanych mniejszym i większym czytelnikom szkolnej biblioteki tj. „Kamienica, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Arka czasu …”, „Pokój niegościnny”, „Kasztan, tapczan tralala”. Za swoją działalność literacką i promocję czytelnictwa otrzymał kilka prestiżowych nagród i wyróżnień.

Spotkanie czytelnicze z ilustratorem  przebiegało wokół książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.„Kamienica”.  Pan Daniel przeczytał dzieciom fragment książki, a następnie po krótkiej dyskusji  na temat przygód  jej  zabawnych bohaterów - świnek, zainspirował je  do stworzenia  małego pop-upu, czyli pokoiku  świnek.

Małym czytelnikom bardzo spodobała się propozycja autora.  Z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy.

To było niezwykle twórcze przedpołudnie w bibliotece zakończone miłym akcentem. Uczestnicy spotkania otrzymali od prowadzącego zajęcia autografy wzbogacone rysunkami.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i ciekawe zajęcia!


 

PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

2 października uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedzili bibliotekę szkolną. Pierwszoklasiści  zapoznali się z księgozbiorem, zasadami wypożyczania i szanowania książek. Po obejrzeniu wystawki z książkami dla najmłodszych czytelników bardzo starannie wybierali pierwsze książeczki, które następnie wypożyczyli. Niektórzy od razu zabierali się do czytania.

Na pamiątkę tego spotkania każdy nowy czytelnik otrzymał zakładkę do książki. Dzieci zostały zaproszone przez panią bibliotekarkę  do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej".

Wszystkim Dzieciom życzę miłej lektury i zapraszam do czytania!

Nauczyciel bibliotekarz 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła"

W. Szymborska

         27 i 30 września  w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej - autorki ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom.

Wszyscy wiemy, że czytanie nie tylko rozwija wyobraźnię, język i pamięć,  ale uczy  również myślenia. Ponadto poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole i jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

W ramach akcji uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki wraz  z pomocą pani bibliotekarki zorganizowali akcję głośnego czytania dla klas 0 - 3. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych utworów pani Wandy Chotomskiej oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Szczególnie do gustu przypadły słuchaczom opowiadania takie jak: ,,Tadek Niejadek", ,,Bajka o bocianie, który nie umiał łowić żab" i opowiadanie ,,Pięciopsiaczki".   Dzień Głośnego Czytania był znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki.  Młodszym czytelnikom zaprezentowano jeszcze inne   utwory, które napisała W. Chotomska  oraz zaproszono  ich do udziału w konkursie plastycznym na ilustrację do wybranej książki W. Chotomskiej. Organizatorem konkursu jest WiMBP w Rzeszowie.

Ten dzień stał się również okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki.

Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.

Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok.

  

Historia opowiedziana przez drzewo - spotkanie z twórcą książki „Mirabelka”, Cezarym Harasimowiczem.

 

 

25 września 2019 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przy ulicy J. Słowackiego zorganizowała spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem. Cezary Harasimowicz jest  scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i  pisarzem. Pisze  powieści dla dorosłych, sztuki teatralne, słuchowiska radiowe  oraz  książki  dla dzieci. Współpracuje z najlepszymi polskimi reżyseriami. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. W spotkaniu wzięli udział między innymi uczniowie z naszej szkoły -  klasa 2a ze swoją wychowawczynią i panią bibliotekarką. W trakcie spotkania zaproszony gość opowiedział zgromadzonym o tym jak powstała jego książka pt. ,,Mirabelka" i przedstawił dzieciom całą  historię drzewa, które jest narratorem tej cudownej opowieści. "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza to opowieść o losach kilku pokoleń mieszkańców kamienicy przy historycznej warszawskiej ulicy Nalewki. Książka zabiera czytelnika do świata, którego dzisiaj już nie ma, świata Dorki, braci Alfusów, Chaima, Maćka i śliwki  mirabelki, rosnącej na podwórku. Drzewo przygląda się życiu domowników, jest świadkiem wojny i zagłady w getcie, ma dar rozumienia ludzkiej mowy, rozmawia z dziećmi. Jest to opowieść bardzo  wzruszająca, piękna i tragiczna -  prawdziwa i jednocześnie baśniowa. Na przestrzeni lat zmieniały się pokolenia, zmieniały się też losy Polski. Mirabelka z książki prowadzi nas aż do lat współczesnych, do pięknej, nowoczesnej Warszawy. Ulica Nalewki, później Nowotki, nosi teraz nazwę Gen. Andersa. Niestety nowoczesne budownictwo nie przewidziało w swojej architektonicznej aranżacji drzewka pięknie pachnącego wiosną, a latem rodzącego słodkie, soczyste owoce. Drzewo ścięto, a korzenie zabetonowano. Los mirabelki bardzo wzruszył okolicznych mieszkańców, którzy postanowili ze szczepek drzewka (z pestki wywiezionej z Polski i zasadzonej w Waszyngtonie przez dawnego mieszkańca Nalewek, który chciał mieć przy sobie kawałek Muranowa) na stulecie naszej niepodległości na nowo posadzić mirabelkę na Muranowie. Uczyniono to uroczyście z udziałem samego twórcy książki,  22 września 2018 roku. Pan Harasimowicz zapewnił uczestników spotkania, że drzewko się przyjęło i rośnie przy skwerze Tekli Bądarzewskiej na Muranowie. Wróciło na swoje dawne miejsce. Książka uczy i wzrusza nie tylko dzieci. Mogą po nią sięgnąć również i dorośli. „Mirabelka”, zdobyła wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY 2018, tytuł Wydarzenia Roku „Magazynu Literackiego Książki” oraz nominację do nagrody w Konkursie Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka. Na zakończenie spotkania autor odpowiadał na liczne pytania czytelników, a następnie podpisywał dzieciom wcześniej zakupione książki jego autorstwa.

 

 


 

 

 

 

Biblioteka szkolna wita swoich Czytelników

w nowym roku szkolnym 2018/2019!

 

Z życia biblioteki:

 

 

 

Wyniki w czytelnictwie - zestawienie roczne

 

Klasa

Liczba przeczytanych książek

Liczba przeczytanych książek na jednego ucznia w klasie

Miejsce klasy  w kategorii klasy I-III i klasy  IV - VIII

1a

499

26,3

3

1b

363

21,4

5

1c

288

14,4

6

2a

437

23,0

4

2b

561

26,7

2

3a

247

11,8

7

3b

566

29,8

1

4a

374

16,3

2

4b

308

14,7

3

4c

485

21,1

1

5a

278

12,6

4

5b

183

8,3

10

5c

223

11,8

5

6a

252

10,9

6

6b

219

9,1

8

6c

253

10,5

7

7a

268

8,9

9

8a

138

5,7

12

8b

122

5,5

13

8c

165

8,2

11

 

W roku szkolnym 2018/ 2019 ze zbiorów Biblioteki Szkolnej skorzystało 432 uczniów. Łącznie uczniowie wypożyczyli 6229 książek. Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole wyniosła 14,4 książki. Średnia wypożyczeń dziennie to 54,2 książki.

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2961 książek, osiągając średnią na jednego  ucznia 21,8 książki.

Uczniowie klas IV-VIII  wypożyczyli  3268 książek. Średnia wypożyczeń  na jednego ucznia w tych klasach wyniosła 11,04 książki.

Z czytelni skorzystało 1562 czytelników. Dziennie około 13,6 osób.

Bardzo gratuluję Wszystkim Czytelnikom osiągnięć w czytelnictwie.  Laureatom międzyszkolnych i szkolnych  konkursów czytelniczych, gratuluję i  życzę dalszych sukcesów.

Członkom Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki serdecznie dziękuję za aktywną pracę na rzecz biblioteki  oraz za  pomoc w organizowaniu uroczystości i wydarzeń czytelniczych.

Wszystkim Swoim Czytelnikom, dziękuję za wspólnie spędzony rok szkolny 2018/2019  i życzę dłuuugich, udanych wakacji, mając nadzieję, że także w towarzystwie ciekawych KSIĄŻEK.

Do zobaczenia we wrześniu, w nowym roku szkolnym!

 

Nauczyciel biblioteki szkolnej Grażyna Kadłuczka.


 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM

 
W dniu 12 czerwca  Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie przy ulicy J. Słowackiego odwiedził Marcin Pałasz - autor książek i słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w ramach III edycji Festiwalu Wyczytanej Książki. W spotkaniu uczestniczyli między innymi   uczniowie naszej szkoły z klasy 1c.

Marcin Pałasz  swoją karierę rozpoczął przypadkiem, pisząc pierwszą książkę pt. ,,Opowieści z Krainy Potworów” dla chrześniaka Krzysia. Teraz ma na swoim koncie 40 książek i 30 słuchowisk radiowych. Jest laureatem  Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt. „ Sposób na Elfa”. Książka ta  została również ogłoszona Książką Roku 2012 i została wpisana do kanonu lektur szkolnych. Cykl powieści autorstwa  pana M. Pałasza  o przygodach psa zwanego Elfem cieszy się niezwykłą popularnością wśród czytelników. Należy również dodać, że jego   książki pełne są ciepła i przekonują czytelnika, że psy to wspaniałe zwierzęta, które w nasze życie wnoszą dużo radości, uczą bezwzględnej miłości do drugiej istoty w zamian za dobre traktowanie. W trakcie spotkania  autor w  bardzo wesoły i zabawny sposób zapoznał uczestników z historią swojego psa Elfa, którego zabrał ze schroniska.
Ponadto  uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wygląda dzień pisarza, czym się zajmuje oraz jakich warunków potrzebuje do twórczej pracy. Marcin Pałasz zdradził, że zwykle wstaje o 11:59 i żeby pisać potrzebuje dużo  spokoju, więc zaczyna pracę wieczorem, najchętniej na balkonie. Pomysły do książek czerpie z codziennych sytuacji życiowych. Niewyczerpanym bankiem pomysłów jest dla niego życie i wyobraźnia, ale często też  sami czytelnicy podsuwają pisarzowi pomysły, a dzieje się to najczęściej  na spotkaniach autorskich.
Zaproszony gość opowiedział przybyłym  krótko o bohaterach swoich książek, często są to postacie wzorowane na osobach z otoczenia pisarza. Wspomniał też o próbach napisania prawdziwego horroru, z którego ostatecznie wyszła zabawna opowieść zatytułowana ”Straszyć nie jest łatwo”. Pisarz  gorąco namawiał dzieci aby dużo czytały, bo to rozwija wyobraźnię.

Na zakończenie spotkania autor odpowiadał na pytania uczestników. Następnie podpisywał zakupione przez dzieci książki.
Spotkanie było niesamowite. Dzieci co chwilę wybuchały śmiechem, słuchając o nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek.


 

ZAJĘCIA CZYTELNICZE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

30 maja Bibliotekę Szkolną odwiedziły  dzieci z II i III grupy  Przedszkola Nr 8 w Rzeszowie. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych na temat „Z gąsienicy w motyla”.

Podczas zajęć dzieci  wzbogaciły swoją wiedzę o motylach. Poznały cztery fazy rozwoju tego owada .  Dowiedziały się ile gatunków motyli żyje na świecie, a ile w Polsce oraz  w jakim środowisku można je spotkać. Na przygotowanych przez nauczycielkę puzzlach  rozpoznawały najczęściej spotykane motyle, wymieniając ich nazwy. Wiedziały, że sam motyl nie jest szkodnikiem. Uzasadniały, że szkodnikami mogą być gąsienice niektórych gatunków, a same motyle są nieszkodliwe. Ich pokarm stanowi jedynie słodki sok roślin. Ponieważ są bezbronne, stają się ofiarami wielu innych zwierząt.

W poznaniu tych wszystkich ciekawostek pomogły nam oczywiście książki Prowadząca zajęcia – p. Grażyna Kadłuczka przeczytała przybyłym gościom pięknie ilustrowaną bajkę Erica Carlea  pt.  „Bardzo głodna gąsienica”.  Bohaterką opowiadania jest żarłoczna, zielona gąsienica, która przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kęsków. Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem czy kiszonym ogórkiem, aby po czasie stać się przepięknym motylem.

Młodzi czytelnicy wysłuchali też  książki w wersji elektronicznej pt. „A kto to – motyl?”- J. Liszewskiej. Skrzat Henio, bohater książki, nie wie skąd się biorą motyle. Przeprowadza więc wywiad z jednym z nich. Motyl opowiada o zielonych jajeczkach złożonych przez panią  Motyl na liściu, żarłocznych gąsienicach, kokonach i wreszcie narodzinach małego motylka.

Na zakończenie zajęć dzieci obejrzały książki o motylach. Każde dziecko otrzymało kolorowankę z wizerunkiem motyla lub naklejkę od prowadzącej.

Dzieciom i Paniom dziękuję za wizytę i wspólnie spędzony czas. Zapraszam do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Grażyna Kadłuczka


Więcej zdjęć w galerii.


 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

20 i 21 maja 2019 roku w Bibliotece Szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. W tym roku konkurs przebiegał  pod hasłem ,,Bombowa literatura - lektura ". Już po raz jedenasty, chętni uczniowie naszej szkoły starali się zdobyć tytuł „Mistrza  pięknego czytania”.  W konkursie  wzięło udział 23 najpiękniej  czytających uczniów z klas 1-8. Po krótkim przygotowaniu się, uczestnicy prezentowali jury swoje umiejętności, odczytując wybrane przez organizatora fragmenty znanych lektur szkolnych. Komisja konkursowa oceniała występ każdego ucznia w kategoriach:

- płynność i poprawność czytanego tekstu, 

- prawidłowa dykcja,

- właściwa intonacja czytanego fragmentu,

- ogólny wyraz artystyczny.

Wyniki konkursu zostały przedstawione w na stronie internetowej szkoły w aktualnościach. Więcej zdjęć zostało zamieszczonych w zakładce – Galeria.

 


                                     

SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ TYSZKĄ

 

7 maja 2019 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Rzeszowie  odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży  -  Panią Agnieszką Tyszką.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi uczniowie naszej szkoły – dzieci z klasy 4a, pod opieką p. Ewy Wąs i  p. Mateusza Skały.

Spotkanie pisarki  z młodymi czytelnikami odbyło się w ramach wspólnego świętowania Tygodnia Bibliotek.

W trakcie spotkania autorka zachęcała dzieci do czytania książek, opowiadała o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, których bohaterów książkowych stworzonych przez siebie samą szczególnie lubi. Do pięknej krainy  marzeń literackich  Pani Agnieszka zabrała dzieci prezentując im fragmenty wybranych utworów.

Na zakończenie młodzi  słuchacze chętnie zadawali autorce pytania. Pytali o ilość  książek, które napisała, jak długo pisze się  jedną powieść,  skąd czerpie pomysły na kolejne  pozycje książkowe itp. .

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Nasi uczniowie nie tylko zadawali pytania,  ale chętnie i aktywnie  uczestniczyli w dyskusji z prowadzącą, ponieważ wcześniej zapoznali się z jej twórczością. Z biblioteki szkolnej wypożyczyli i przeczytali słynną serię książek  o Zosi z ulicy Kociej. Poznali też mieszkańców stajni w Szuminie - czyli kucyki i konie oraz ich wspaniałych opiekunów – bohaterów książek  „Koniki z Szumińskich Łąk”.  Po czym nadszedł czas na autografy, które pani Agnieszka składała w nowo zakupionych przez dzieci książkach lub na zakładkach z wizerunkiem pisarki, które rozdała wdzięcznym czytelnikom. Zwieńczeniem spotkania były wspólne zdjęcia z pisarką. Poniżej fotorelacja ze spotkania.

 


 


SPOTKANIE AUTORSKIE Z BARBARĄ ŚNIEŻEK

 

8 lutego 2019 roku w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z rzeszowską poetką, emerytowaną nauczycielką matematyki oraz członkinią Rzeszowskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury -  Panią Barbarą Śnieżek.  Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy 1a i 2a. Podczas spotkania, autorka promowała swoje tomiki wierszy ,,Babcia Basia kleci wierszyki dla dzieci" i ,,Babci Basi wiersze nowe już dla dzieci są gotowe". Czytając wybrane wiersze, poetka opowiadała zebranym o swoich wnukach oraz swojej twórczości.

W trakcie prezentacji utworów, przedstawiała rysunki, nawiązujące do danego wiersza, autorstwa pani Emilii Wołoszyn - uznanej  regionalnej malarki. Wiersze B. Śnieżek są bardzo melodyjne, lekkie, łatwe do zanucenia i pisane bardzo jasnym językiem - toteż dzieci wysłuchały ich z uwagą i dużym zainteresowaniem. Było to też okazją do dyskusji na temat treści prezentowanych utworów.

Nie obyło się też bez pytań. Uczestnicy spotkania zadawali autorce pytania dotyczące jej twórczości, zainteresowań, a także życia osobistego. Poetka chętnie zaspokajała ciekawość milusińskich, odpowiadała z humorem na każde pytanie.                               

Końcowym akcentem spotkania były książki wraz z autografem od Pani Barbary.

Dziękujemy Autorce za miłe spotkanie!!!

Więcej zdjęć w galerii.


 

 Wyniki czytelnictwa w I okresie roku szkolnego 2018/2019

 

 

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia

 

Miejsce

1a

333

17,5

3

1b

189

11,1

5

1c

193

9,6

6

2a

317

16,6

4

2b

429

19,5

2

3a

166

7,9

7

3b

417

21,9

1

4a

287

12,4

2

4b

219

9,9

3

4c

387

16,8

1

5a

207

9,4

4

5b

160

7,2

7

5c

147

8,1

5

6a

168

7,0

8

6b

159

6,6

10

6c

152

6,0

12

7a

190

6,5

11

8a

200

8,0

6

8b

94

4,2

13

8c

137

6,8

9

 

W I okresie roku szkolnego 2018/2019 ze zbiorów Biblioteki Szkolnej korzystało 436 uczniów. Łącznie uczniowie wypożyczyli 4551 książek. Średnia wypożyczeń dziennie to 65 książek. Średnia wypożyczeń na 1 ucznia w szkole to 10,4 książki. Uczniowie klas: I-III wypożyczyli 2044 książki, osiągając średnią na ucznia - 14,9 książki. Uczniowie klas: IV - VIII wypożyczyli 2507 książek, średnia wypożyczeń na 1 ucznia w tych klasach wyniosła 8,3 książki. Wypożyczalnię odwiedziło 4023 czytelników - około 58 czytelników dziennie. Z czytelni skorzystało 1056 czytelników - ponad 15 osób dziennie.

Bardzo gratuluję wszystkim  Czytelnikom  Biblioteki Szkolnej wysokich wyników w czytelnictwie! Są one znacznie  wyższe od wyników na koniec roku szkolnego 2017/2018.

 

Grażyna Kadłuczka

 


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

4,5 i 6 lutego najmłodsi uczniowie klas 1a, 1b i 1c naszej szkoły zostali uroczycie pasowani na czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas  uroczystości dzieci obejrzały przedstawienie o książce,  w wykonaniu uczniów należących do Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki. Uczniowie wysłuchali próśb książki skierowanych do dzieci oraz rozwiązywali zagadki i inne zadania  związane z lekturami, czytaniem i biblioteką. Wykazali się dużą znajomością bajek i baśni. W najważniejszej części uroczystości pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek i wypełnianiem obowiązków czytelnika. Następnie pani bibliotekarka dokonała pasowania na czytelnika  z użyciem papirusu.

Na pamiątkę wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, ufundowany przez Radę Rodziców oraz kolorową zakładkę do książki.

Naszym młodym Czytelnikom życzymy przeżywania udanych przygód z bohaterami książek!


 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ STANISŁAWĄ BEŁCH

 

Okazją do budowania postawy patriotycznej oraz świętowania wolności były zorganizowane  9 listopada w bibliotece szkolnej , warsztaty literacko-plastyczne. Zajęcia przeprowadziła regionalna pisarka pani Stanisława Bełch. Jest ona twórczynią opowiadań dla dzieci o przygodach sympatycznych kotów: Snipa i Kocia.  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Pani Bełch napisała swoją kolejną książkę pod tytułem „Święto Niepodległości”. Jest ona również przeznaczona dla młodszych czytelników. Wprowadza dziecko w świat historii naszej małej Ojczyzny - miasta Rzeszowa. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 1b i 1c. Prowadząca nawiązując do obchodów Święta Niepodległości przedstawiła uczestnikom spotkania swoją najnowszą książeczkę, oprowadzając małych czytelników po historii Rzeszowa. Powiodła słuchaczy szlakiem pomników wybitnych postaci zasłużonych dla polskiej wolności. Pokazała miejsca, które są świadkami zmieniającej się historii naszego miasta. Treść zapisaną w książce wierszem, dopełniły realistyczne ilustracje wykonane przez córkę autorki - Katarzynę Bełch-Sebastian.

Spotkanie autorskie okazało się zarówno lekcją historii o Polsce, jak i o Rzeszowie. Na zakończenie spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach, podczas których wykonywali polskie flagi. Dzieci mogły również zakupić tomik wierszy  „Święto Niepodległości” i uzyskać autograf autorki. Miłym akcentem były upominki Pani Stanisławy dla dzieci w postaci zakładek oraz ilustracji do jej książki. Serdecznie dziękujemy autorce za spotkanie i przeprowadzone warsztaty plastyczne.


 PIERWSZE KROKI W ŚWIECIE KSIĄŻEK

 

31 października  z wizytą do naszej biblioteki przybyła grupa trzylatków z Przedszkola nr8. Dla wszystkich była to pierwsza wizyta w tym miejscu.

Dzieci z zainteresowaniem oglądały kolorowe, ładnie ilustrowane przygotowane specjalnie dla nich bajki. Dowiedziały się dlaczego warto czytać książki od najmłodszych lat.

Uczestnicy spotkania wysłuchali książki Z. Staneckiej pt. „Basia, Franek i zasypianie”, a następnie rozmawiali z prowadzącą o wyrażaniu swoich emocji oraz o tym, jak należy sobie radzić ze złością i strachem. Korzystając z rad zawartych w opowiadaniu o Basi i Franku – dzieci ustaliły,  że najlepszym lekarstwem na dobry sen jest wcześniej wysłuchana bajka lub książka przeczytana na dobranoc.


„CHCĘ MIEĆ PSA”

 

         Z okazji „Dnia Kundelka”, którego święto przypada 25 października, pani bibliotekarka z Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Aleksandra Fredry zaprosiła klasę 2a do swojej biblioteki.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pod hasłem „Chcę mieć psa”, podczas których między innymi wysłuchali opowiadania J. Boehme pt. „Zuzia i zaginiony pies”.

Utwór opowiada o dziewczynce Zuzi, która marzy o psie od kiedy jej przyjaciółka stała się właścicielką słodkiego szczeniaka. Na początek, wpada na pomysł, aby zaoferować swoją pomoc przy wyprowadzaniu na spacer psów innych właścicieli. Wszystko idzie jak z płatka, ale pewnego dnia sprawy zaczynają się komplikować, bo Zuzia znajduje psa i przeżywa różne perypetie związane z tym wydarzeniem.  

To bardzo wzruszające opowiadanie stało się inspiracją do dyskusji. Dzieci opowiadały o swoich psach i wielkiej odpowiedzialności jaką jest posiadanie i opieka nad zwierzętami.

Zajęcia były bardzo interesujące i dostarczyły uczestnikom wielu wzruszeń. Dzieci utrwaliły sobie rasy psów oraz ich role w codziennym życiu. Utwierdziły się w przekonaniu, że serduszko kundelka jest olbrzymie i zawsze pełne miłości do swego pana.

 

Dziękujemy za ciekawe zajęcia!

 


WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE

 

Są różne sposoby świętowania Niepodległości. Dzieci z klasy 3a brały udział w akcji ,,Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy". Uczestniczyły w warsztatach literacko-plastycznych zorganizowanych przez Wojewódzką i Miejską  Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W czasie spotkania  uczniowie poznali fragmenty  książki Cezarego Harasimowicza pt. ''Mirabelka". Książka jest  pełna nadziei, miłości i wiary.  Ukazuje historię kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek, opowiedzianą z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Jest to odrobinę baśniowa opowieść, bo mirabelka czuła, słyszała, widziała i miała zdolność rozmawiania z dziećmi.

Po wysłuchaniu książki dzieci rozmawiały o wojnie, o tym jak wyglądało życie w obrębie murów getta i z jakimi problemami zmagali się zamknięci w getcie ludzie. Prowadząca  przybliżyła uczestnikom zajęć postać Ireny Sendlerowej i wyjaśniła im dlaczego pomagała dzieciom. Podała również przykłady innych Polek, które w różny  sposób walczyły o wolną Polskę.

Trzecioklasiści obejrzeli również film o prawdziwej bohaterce książki. Wystąpił w nim sam autor opowiadania,  Cezary Harasimowicz. Opowiedział zgromadzonym o losach i umiejscowieniu mirabelki.

Na koniec  spotkania dzieci pracowały w grupach. Wykonywały pracę techniczną- mapę Polski w kolorach flagi.

Warsztaty okazały się niezapomnianą  lekcją historii oraz okazją, by porozmawiać o miłości, patriotyzmie i dążeniu Polaków do niepodległości.

Nawet jeśli nie mieszkamy w Warszawie, a jej historia jest nam odległa, to i tak warto sięgnąć po książkę ''Mirabelka". Czas płynie, wiele się dzieje. Tytułowa mirabelka zabierze nas w niesamowitą podróż po kartach historii. Jeśli chcecie   się  dowiedzieć  o mirabelce i Dorce w czasie wojny i po wojnie, zapraszam do biblioteki po książkę Cezarego Harasimowicza ''Mirabelka". Przeczytajcie, a z pewnością nie pożałujecie.


 

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

 

         16 października Bibliotekę szkolną odwiedzili najmłodsi czytelnicy - dzieci z Przedszkola Nr 8. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach czytelniczych zorganizowanych z okazji 92 urodzin Kubusia Puchatka, amatora miodku  mieszkającego w Stumilowym Lesie, który od 1926 roku jest ulubieńcem zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Dzieci  świętując ''Urodziny Kubusia Puchatka"  poznały sylwetkę A.A. Milne - autora książki o przygodach Kubusia Puchatka oraz historię powstania najsłynniejszego misia na świecie. Rozwiązywały zagadki o misiu, układały kolorowe  puzzle, przedstawiające przyjaciół misia o małym rozumku. Następnie pani bibliotekarka przeczytała swoim gościom książkę B. Talkingtona pt. ''Urodziny Puchatka". Przedszkolaki z uwagą wysłuchały opowiadania, w którym gromadka przyjaciół ze stumilowego Lasu w wielkiej tajemnicy przed Puchatkiem, przygotowała dla niego urodzinowe, niespodziankowe  przyjęcie.

W dalszej części spotkania dzieci  obejrzały wystawkę pięknie wydanych książek o Kubusiu Puchatku i zaśpiewały sędziwemu jubilatowi tradycyjne  ''Sto lat". Zadowolone wróciły do swojej sali, aby tam  pokolorować rysunek przedstawiający Puchatka z tortem urodzinowym.


Sto lat, Puchatku!


 

"W BIBLIOTECE JAK W BAJCE"

Na początku października Bibliotekę szkolną odwiedziły wszystkie klasy pierwsze: 1a, 1b i 1c.

Głównym celem spotkania  było poznanie biblioteki i przygotowanie  pierwszoklasistów do samodzielnego korzystania z jej zbiorów.

Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania i poszanowania książek.

Każde dziecko wypożyczyło  samodzielnie pierwszą książkę. Prowadząca zajęcia, pani bibliotekarka,  zaprosiła najmłodszych czytelników do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem ''Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej".

Pierwsze spotkanie z Biblioteką szkolną było dla najmłodszych uczniów naszej szkoły ważnym wydarzeniem i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci. Dzieci mają możliwość doskonalenia techniki czytania oraz poszerzania swojej wiedzy, którą mogą nabyć poprzez korzystanie ze zbiorów bibliotecznych.

Wszystkim  życzę miłej lektury i zapraszam do  czytania książek, nie tylko z biblioteki szkolnej! 

SPOTKANIE AUTORSKIE

         9 października 2018 roku  klasa 1a uczestniczyła w spotkaniu autorskim z twórcami książek dla dzieci: pisarzem - Przemysławem Wechterowiczem i ilustratorem - Marcinem Minorem.

Spotkanie odbyło się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy J. Słowackiego. Przemysław Wechterowicz napisał ponad 40 książek dla dzieci. Wszystkie cieszą się niezwykłą popularnością wśród  młodszych czytelników , o czym świadczą liczne tłumaczenia, a także wyróżnienia w konkursie literatury dziecięcej im. Hanny Skrobiszewskiej i nominacje do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. W książkach pana Wechterowicza nie brakuje humoru, błyskotliwości  i dziecięcej wrażliwości oraz wyobraźni. Opublikował, m.in. takie tytuły jak: ''Mrówka wychodzi za mąż", ''Królewna z wieży", ''Uśmiech dla żabki", '' Być jak tygrys", ''Jajko czy kura", ''Gwiazdka z nieba".

Marcin Minor - absolwent Europejskiej Akademii Sztuk na wydziale  Malarstwa, jest nie tylko  ilustratorem książek Przemysława Wechterowicza, ale także  pedagogiem i  terapeutą rozwojowym oraz  arteterapeutą. Był uczniem m.in. Franciszka  Starowiejskiego i Wiktora Zinna.

W czasie spotkania Przemysław Wechterowicz i Marcin Minor opowiadali dzieciom o wspólnym tworzeniu książek. Następnie, na zmianę, czytali zebranym utwór pt.  ''Gwiazdka z nieba".  Z lekkością i pasją przedstawili słuchaczom historię przyjaźni  orzesznicy i gwiazdki - głównych  bohaterek książki. Rozmowa była przeplatana różnymi łamigłówkami i zagadkami. Nie zabrakło też uśmiechu, zabawnych dowcipów i humoru, którym autorzy dzielili się z dziećmi.

W dalszej części spotkania P. Wechterowicz i M. Minor zaprezentowali swoją najnowszą książkę dla najmłodszych - ''O czym myślisz?". Uczestnicy spotkania próbowali odgadnąć o czym myślą poszczególni bohaterowie utworu. Było to trudne wyzwanie, bo autor postarał się, aby rozwiązanie nie było szablonowe, ale oryginalne.

Na zakończenie spotkania czytelnicy mogli zakupić książki autora i otrzymać indywidualną dedykację. Był to również czas na wspólne zdjęcia i rozmowy dotyczące książek. 

 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

 

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w  celu zwrócenia uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. 

W każdym roku  przebiega  ono pod innym hasłem. W tym roku święto celebrujemy pod hasłem: „Książka to przyszłość”.

Szkolna biblioteka od lat  świętuje Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jej czytelnicy uczestniczą w konkursach  czytelniczych, spotkaniach autorskich, zajęciach i akcjach bibliotecznych.

Pani bibliotekarka zachęca wszystkich do odwiedzenia biblioteki, obejrzenia gazetki okolicznościowej, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.

W październiku, z okazji  przypadającego święta został również ogłoszony konkurs na „Najaktywniejszego czytelnika miesiąca”. Gorąco zachęcamy do udziału!

 


 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września. Został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data  ta odnosi się również do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży.  Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Ideą święta jest czytanie na głos, które stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  obchodziliśmy również w naszej szkole. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie naszych uczniów do czytania książek.

Przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III gościli na zajęciach panią bibliotekarkę oraz swoich starszych kolegów ze Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki, którzy czytali maluchom fragmenty książki Renaty Piątkowskiej pt. ,,Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków". Dzieci poznały także pluszowych bohaterów książki: sowę Zosię, zajączka Zuzię, bobra Borysa, rysia Rysia, jeża Jerzyka i lisa Lucka. Ponadto otrzymały kolorowe albumy, ulotki i  naklejki przesłane przez organizatora Konkursu ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków".

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania od piątku  przez kolejne 21 dni, dzieci wraz ze swoimi Rodzicami, Opiekunami, Dziadkami będą  czytały w domu przynajmniej 10 minut codziennie, za co otrzymają od swojej pani wychowawczyni kolorowe naklejki Gangu Słodziaków.

Chętne klasy wezmą udział w ogólnopolskim  konkursie plastyczno-literackim pod hasłem ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków".

Przerwy śródlekcyjne w bibliotece szkolnej urozmaicał radiomagnetofon, ponieważ z jego głośników rozlegał się głos znanych aktorów czytających bajki. Uczniowie chętnie ich słuchali.

 


 

 


 

ROK  SZKOLNY 2017/2018

 

 

 

Wyniki w czytelnictwie – zestawienie

na koniec roku szkolnego 2017/2018

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce

I A

625

29,8

2

I B

468

21,3

6

II A

499

21,7

5

II B

554

29,2

3

III A

497

22,6

4

III B

427

19,4

7

III C

894

40,6

1

III D

463

21,0

6

IV A

428

19,4

2

IV B

292

13,2

7

IV C

418

20,9

1

V A

352

15,3

6

V B

231

9,6

9

V C

397

15,9

5

VI A

410

16,4

4

VI B

428

16,5

3

VII A

233

8,6

11

VII B

185

9,2

10

VII C

201

10,0

8

 

W II okresie roku szkolnego 2017/2018 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 427  uczniów.  Łącznie  uczniowie wypożyczyli 3184  książki.  Średnia wypożyczeń dziennie – 58 książek.

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 7,5  książki. Uczniowie klas I-III wypożyczyli  1777  książek, osiągając średnią na ucznia – 10,3 książki.

Uczniowie klas IV-VII  wypożyczyli  1407 książek, średnia wypożyczeń  na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła 5,5 książki.

Wypożyczalnię odwiedziło 3112 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to osób.

Z czytelni skorzystało 684  czytelników – dziennie 12,5 osoby.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom  wysokich wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki już w nowym roku szkolnym. Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!!

Grażyna Kadłuczka


 

Zaprzyjaźnij się z Pippi

Pippi od kilkudziesięciu lat jest ulubienicą czytelników. Jej niezwykłe przygody pasjonowały małych odbiorców niegdyś, pasjonują i dziś. To, że mimo upływającego czasu historie te są zrozumiałe w odbiorze, jest swego rodzaju fenomenem.

23 maja 2018 roku w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia literacko-plastyczne „Zaprzyjaźnij się z Pippi”.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie z klasy: 2a, 3c i 3d, przebywający w świetlicy szkolnej. Przybyli oni do biblioteki wraz ze swoją opiekunką, panią J. Brągiel.

Na wstępie prowadząca przywitała zaproszonych gości i przedstawiła zebranym  dziewczynkę przebraną za Fizię Pończoszankę. W rolę  książkowej Pippi wcieliła się Amelia Grzebyk z klasy 4a, członkini Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki.   Na spotkanie z młodszymi kolegami  dziewczynka przyszła w towarzystwie  swoich przyjaciół : małpki – Pana Nilssona i  konia. Następnie uczestnicy wysłuchali opowiadania o książkowej bohaterce, które to prowadząca  poparła fragmentami książki .Czytała dzieciom  fragmenty mówiące  o wyglądzie  Pippi, o  jej zabawach z małpką  i  noszeniu konia, robieniu wszystkiego na opak np.  chodzenia do tyłu, spania z nogami na poduszce itp.

Później  prowadzącą  zaprosiła dzieci do  udziału w turnieju polegającym na kolorystycznym zaprojektowaniu ubrania Pippi. Dzieci pracowały w 3 grupach. Po skończonej pracy portrety Fizi zostały ocenione, a ich twórcy zostali nagrodzeni medalami „Przyjaciel Pippi”. Na koniec mali czytelnicy obejrzeli wystawę poświęconą Astrid Lindgren i jej twórczości. Prowadząca  przedstawiła uczniom kilka faktów i ciekawostek z życia autorki, zaprezentowała im książki, jakie napisała A. Lindgren, zachęcała do sięgnięcia po nie  i zaprzyjaźnienia się z tytułową bohaterką serii o Pippi.

Dzieci w odpowiedzi na prośbę prowadzącej wypożyczyły książki A. Lindgre i zapewniły, że chętnie je przeczytają. Spotkanie z Pippi w bibliotece szkolnej odbyło się w miłej atmosferze, zakończyło się pozowaniem do zdjęć.

 


 

Spotkanie autorskie z Joanną Fabicką

W ramach  programu dotacyjnego Instytutu Książki  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, z którą od lat współpracuje nasza biblioteka szkolna, zorganizowała  spotkanie autorskie z Joanną Fabicką. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 7b wraz ze swoją wychowawczynią – p. Agnieszką Wolską. Joanna Fabicka  jest pisarką i felietonistką . Debiutowała w 1993 roku  tomikiem poezji „Bardziej cierpki smak”. Młodzieży znana jest przede wszystkim z cyklu książek o zakompleksionym nastolatku – Rudolfie Gąbczaku i jego dysfunkcyjnej rodzinie. Spotkanie poświęcone było głównie książce dla młodzieży pt.  "Rutka", nagrodzonej przez polską sekcję IBBY oraz wpisaną na listę „Białych Kruków”.    Uczestnicy poznali  również ostatnie książki  pani Fabickiej  tj. „Me” oraz  „Dokuczalska”. Podobało się im poczucie humoru pisarki, jej sposób ukazywania polskiej rzeczywistości,  widzianej oczami inteligentnego nastolatka. Książki Joanny Fabickiej polecamy wszystkim tym, którzy szukają lektury lekkiej, przyjemnej i dowcipnej. Udział w spotkaniu  z Joanną Fabicką był dla uczniów wspaniałym przeżyciem. Na zakończenie tego sympatycznego spotkania były autografy, zdjęcia, kwiaty i  podziękowania. 

Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

 

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek Szkolnych , obchodzonego każdego roku w dniu 8 maja,  wychowankowie  grupy II i III Przedszkola Nr 8 w Rzeszowie   wraz ze swoimi Wychowawczyniami odwiedzili bibliotekę szkolną. Była to już kolejna wizyta naszych przedszkolaków w „Krainie bajek i baśni”. Tym razem prowadząca  zajęcia, pani Grażyna Kadłuczka, zapoznała dzieci z rodzajami książek znajdujących się w bibliotece. Uczestnicy spotkania nie tylko obejrzeli  wystawkę, na której bibliotekarka zaprezentowała książki z różnych dziedzin wiedzy, ale wzięli  również udział w ożywionej dyskusji na temat sposobów spędzania czasu wolnego oraz  konieczności  czytania i poszanowania książek . Następnie mali czytelnicy odgadywali zagadki, rozwiązaniem, których były tytuły bajek i baśni dla najmłodszych. Z wielką uwagą wysłuchali wiersza T. Kubiaka pt. „Skarga książki” w przepięknym  wykonaniu uczennicy klasy 4c – Magdaleny Bochenek. W dalszej części spotkania prowadząca przeczytała swoim gościom  opowiadanie pt. „Piaskownica” Doroty Gellner ze zbiorku „Zwariowane podwórko”. Lektura utworu była zachętą do kolejnej dyskusji na temat właściwego zachowania się podczas wspólnych  zabaw  w piaskownicy i ustalenia jak należy się wtedy zachowywać, żeby zabawa była bezpieczna, miła i przyjemna. Zajęcia czytelnicze bardzo podobały się przedszkolakom. Obiecały częściej odwiedzać bibliotekę. Dla prowadzącej przygotowały niespodziankę  - zaśpiewały piosenkę o książce i podarowały pracę plastyczną wraz z życzeniami sukcesów w pracy.


 

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

 

24 kwietnia 2018 roku w  Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie  przy ulicy J. Słowackiego odbyło się spotkanie z  pisarzem, poetą i ilustratorem - Wiesławem Drabikiem. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Wzięli w nim udział między innymi uczniowie naszej szkoły -  wychowankowie klasy 2b i 3b.

Pan Wiesław Drabik jest autorem ponad 200 tytułów rymowanych bajek  dla  młodszych dzieci.  Bohaterami jego utworów są głównie zwierzęta. Pisarz  ma w swoim dorobku literackim też różne  legendy i opowiadania  związane z polskimi miejscowościami.

W czasie spotkania  opowiadał swoim czytelnikom jak powstają jego książki. Zaprosił uczestników spotkania do wspólnej rozmowy  i zabawy poprzez  rozwiązywanie zagadek i odpowiadanie na pytania tematycznie związane z jego książkami. Krakowski pisarz z werwą i humorem prezentował swoją twórczość . Recytował zabawne wierszyki i fragmenty bajek.

Na zakończenie spotkania nasi uczniowie wręczyli miłemu gościowi własnoręcznie wykonane ilustracje do jego książek, które przeczytali w domu, a uczeń klasy 3b – Natan Pociask wygłosił z pamięci fragment książki „Papużka Mateuszka”. Nie zabrakło również  autografów i dedykacji, które autor wpisywał do książek.


Więcej zdjęć w galerii.


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 w Bibliotece Szkolnej

23 kwietnia od 1996 roku obchodzony jest  na całym świecie jako  Dzień Książki i Praw Autorskich.  W tym dniu przygotowuje się wiele atrakcji poświęconych książce i czytaniu, aby tym, co nie sięgają często po książkę , uświadomić jak wiele korzyści przynosi czytanie i pokazać , że jest ono świetną rozrywką.

Z tej okazji,  w naszej Bibliotece Szkolnej  odbyły się zajęcia czytelnicze, których motywem przewodnim był temat „Historia książki od czasów najdawniejszych po współczesność”.  Uczestnikami spotkania byli  chętni uczniowie z klas: od 1 do 4.

Prowadząca zajęcia – p. G. Kadłuczka, przygotowała dla uczniów szereg ciekawych wiadomości  -   nie tylko o historii książki. Wytłumaczyła swoim czytelnikom, czym są prawa autorskie oraz w jaki sposób należy ich przestrzegać.

Uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą książce i jej historii oraz album „Jak wyglądała książka przed laty?”. Podziwiali również oryginalne papirusy, które  wzbogacają księgozbiór naszej biblioteki.

 


Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą

10 kwietnia 2018 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z  Krzysztofem Piersą.  Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy 5c. Krzysztof  Piersa nie tylko pisze książki dla młodzieży.  Jest on również trenerem e-sportowym i prowadzi kanał na portalu Youtube. Ponadto jest recenzentem gier komputerowych oraz książek  z zakresu fantastyki. W trakcie spotkania prowadzący  poruszył ze swoimi rozmówcami problem uzależnienia od gier komputerowych oraz różnego rodzaju wymówek, usprawiedliwiających spędzanie coraz większej ilości czasu przed ekranem komputera.  Zebrani tłumaczyli, że dzięki grze uczą się nowych języków, są zręczniejsi, a nawet poznają historię. Niestety są to wyłącznie mity, tak naprawdę,  gra służy wyłącznie rozrywce, a jeżeli zajmuje zbyt wiele czasu, tracimy możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań. Skutkiem uzależnienia jest także aspołeczność, przestajemy się komunikować z innymi, tracimy swoją wyjątkowość.
Pan Krzysztof  Piersa podczas ożywionej dyskusji z młodzieżą wyjaśniał dlaczego rodzice i dzieci powinni umieć spojrzeć na zjawisko uzależnienia z różnych stron, tak, aby mieć realny ogląd sytuacji. Stwierdził, że  rodzice nie powinni traktować gier jak coś wyłącznie złego, a gracze powinni zachować kontrolę nad ilością czasu poświęcanemu tej aktywności umysłowej.
Warto także zwrócić uwagę na to, jakie gry kupują dzieci, często bowiem rodzice nie zwracają uwagi na ograniczenia wiekowe lub ostrzeżenia o poziomie przemocy pojawiającej się w fabule rozgrywki. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem zakupionych na spotkaniu książek i wpisywaniem autografów.

 

 


Konkurs Pięknego Czytania!

         26 lutego w Bibliotece Szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania  pod hasłem ,,Mistrz Głośnego Czytania". Wzięło w nim udział 22 najlepiej czytających uczniów z klas: II - VII. Po krótkim przygotowaniu się, uczestnicy prezentowali przed komisją  swoje umiejętności czytelnicze, odczytując wybrany fragment tekstu, pochodzący ze znanych dzieciom utworów autorstwa:  J. Bednarek, L. Bardijewskiej, K. Majgier, P. Beręsewicza i J. Jagiełło. Jury w składzie: p. Agnieszka Wolska, p. Maria Lipska, p. Grażyna Kadłuczka oceniało występ każdego ucznia w kategoriach:

- płynność i bezbłędność czytanego tekstu,

- prawidłowa dykcja,

- właściwa intonacja czytanego fragmentu

- ogólny wyraz artystyczny.  

Za każdą z w/w kategorii dobrego czytania uczestnik mógł uzyskać od 0 do 5 punktów. Komisja wyłoniła z każdego zespołu po jednej, najpiękniej czytającej osobie, która otrzymała tytuł ,,Mistrza Pięknego Czytania". W kategorii: klasy I - III, ten zaszczytny tytuł zdobył - Natan Pociask, uczeń klasy 3b. W kategorii: klasy IV - VII - Weronika Międlar, uczennica klasy 4c. Uczniowie Ci, w miesiącu marcu 2018 roku, wezmą udział w Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów oraz Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i  Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

 

Wyniki konkursu:

 

Kategoria: klasy I- III:

1 miejsce - Natan Pociask, klasa 3b

2 miejsce - Kacper Prokop, klasa 3a

3 miejsce - Jagoda Pintos, klasa 3d

 

Kategoria: klasy IV - VII:

1 miejsce - Weronika Międlar, klasa 4c

2 miejsce - Aleksandra Machunik, klasa 6a

3 miejsce - Oliwia Pociask, klasa 4c, Anna Wenc, klasa 7a

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizator konkursu: Grażyna Kadłuczka

 


 

Wyniki w czytelnictwie w I okresie roku szkolnego 2017/2018

 

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce

I A

368

17,5

2

I B

293

13,3

6

II A

331

14,4

5

II B

304

15,2

4

III A

338

15,4

3

III B

278

12,6

7

III C

499

22,7

1

III D

239

10,9

8

IV A

245

11,1

3

IV B

177

8,0

7

IV C

234

11,7

1

V A

251

10,5

5

V B

142

5,7

8

V C

268

11,2

2

VI A

271

10,8

4

VI B

266

10,2

6

VII A

118

4,4

11

VII B

93

4,6

10

VII C

103

5,1

9

 

W I okresie roku szkolnego 2017/2018 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 425 uczniów  - 100% wszystkich uczniów w szkole oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu. Łącznie  uczniowie wypożyczyli 4818 książek. Średnia wypożyczeń dziennie – 70 książek. Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 11,3 książki. Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2650  książek, osiągając średnią na ucznia – 15,2 książki. Uczniowie klas IV-VII  wypożyczyli 2168  książek, średnia wypożyczeń  na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła 8,5 książki. Wypożyczalnię odwiedziło 4392 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 61 osób. Z czytelni skorzystało 1200 czytelników – dziennie 16,7.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom  wysokich wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki . Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!!

Grażyna Kadłuczka                                                                                                               

 


 

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

19 i 22 stycznia 2018 roku najmłodsi uczniowie klasy 1a i 1b naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była Pani Dyrektor  – Maria Żmijowska, która w swoim przemówieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania. Uczniowie klas starszych, należący do Aktywu Bibliotecznego wprowadzili swoich młodszych kolegów  wierszem i piosenką w magiczny świat baśni, bajek i legend. Dzieci obejrzały inscenizację  „Zaczarowany bajek świat”, rozwiązywały zagadki, układały zdania z  rozsypanki wyrazowej. Podczas wykonywania różnych zadań , pierwszoklasiści wykazali się dużą znajomością bajek i baśni. Mogli również pochwalić się  swoją wiedzą ze znajomości Regulaminu Biblioteki Szkolnej i poszanowania książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że zostaną przyjaciółmi książek oraz będą je czytać i szanować. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, kolorową zakładkę do książki oraz znaczek z napisem „Przyjaciel książki”. Uczniowie, którzy wypożyczyli i przeczytali najwięcej książek w klasie, dodatkowo zostali nagrodzeni dyplomem za wysokie wyniki w czytelnictwie i nagrodę książkową. To niecodzienne spotkanie w bibliotece zakończyło się  „badaniem nastroju uczestników” i oceną zajęć. Wszystkim  bardzo się podobało. Było wesoło i przyjemnie. Mamy nadzieję , że każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania i poznawania nowych bohaterów książkowych.


 

Wypożycz  sobie  książkę  na  święta … z niespodzianką”

 

Od 18 do 22 grudnia 2017 roku biblioteka szkolna zaproponowała swoim czytelnikom przedświąteczną  akcję pod hasłem Wypożycz  sobie  książkę  na  święta … z niespodzianką”. Ta nietypowa promocja biblioteki szkolnej miała na celu zachęcić czytelników do sięgnięcia po ciekawą książkę na czas długich grudniowych wieczorów i podczas świątecznego odpoczynku. Pomysł ten cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Z wielką ochotą sięgali  do świątecznych pojemników z przygotowanymi dla nich książkami  oraz do „worka Świętego Mikołaja” , wypełnionego po brzegi  niespodziankami. Wśród upominków przygotowanych dla wszystkich biorących udział w akcji,  szczególną atrakcją cieszyły się smaczne pierniczki , upieczone przez uczennice ze Szkolnego Koła  Przyjaciół Biblioteki. Miło było również otrzymać w prezencie  inne słodkości , czy przydatne przybory szkolne, które zostały zakupione przez  Rodziców uczniów należących do Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki , a także przez Radę Rodziców działającą przy naszej szkole.                                                                                        Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za pomoc w jej  przygotowaniu. To niecodzienne wydarzenie czytelnicze dostarczyło naszym uczniom miłych wrażeń i doskonałej zabawy.  Jednocześnie utwierdziło nas w przekonaniu, że książka w dalszym ciągu jest wspaniałym prezentem nie tylko pod choinkę, a liczba wypożyczeń w czasie trwania akcji(547) świadczy o tym, że uczniowie naszej szkoły czytają książki.

 

 


 

AKCJA CZYTELNICZA

 

Biblioteka Szkolna zaprasza swoich Czytelników  do udziału w przedświątecznej akcji.

Wypożycz  sobie książkę na święta…z niespodzianką”

 

Czas trwania akcji: 18 - 22 grudnia 2017 r.

Miejsce: biblioteka szkolna.

Organizator: Członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół  Biblioteki wraz z opiekunem -  p. Grażyną Kadłuczką.

Książki umilą Wam przedświąteczny i świąteczny czas, zapewnią miłe chwile w czasie długich grudniowych wieczorów.

Zapraszamy do biblioteki!

Na czytelników czeka świąteczny kosz pełen dobrych książek z niespodzianką!

Organizatorzy.

 

 


 

Jagódki”, Świeżaki iRadosne Misiez wizytą w bibliotece szkolnej!

 

Od najmłodszych lat powinniśmy rozbudzać zainteresowanie książką, dlatego też, wychowankowie z Przedszkola Nr 8 w Rzeszowie z grupy I, II i III w listopadowy poranek  odwiedziły bibliotekę szkolną. Dowiedziały się co to za miejsce, jak nazywa się osoba, która tu pracuje, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy korzystać z księgozbioru.  Poznały również zasady zachowania się w bibliotece. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki.

Pani bibliotekarka zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom najciekawsze książeczki z  działu dla najmłodszych czytelników. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane bajeczki. Chętnie je oglądały, a kilka z nich wypożyczyły, by wspólnie z Panią czytać w przedszkolu. Prowadząca również przeczytała  swoim Gościom fragment  książki S. Jachowicza pt. „Pan kotek był chory”.  Opowiadanie „Chory kotek”, stało się  inspiracją do rozmowy z dziećmi na temat zdrowego odżywiania się i prowadzenia zdrowego stylu życia oraz skutków łakomstwa i objadania się. Na zakończenie spotkania uczestnicy odgadywali zagadki o owocach i warzywach.

Wycieczka do biblioteki szkolnej bardzo się wszystkim spodobała. Dostarczyła wielu cennych informacji, zadowolenia i wrażeń. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.   Dzieci obiecały pani bibliotekarce, że niedługo znów  ją odwiedzą. 

 

Pierwszoklasiści z wizytą w bibliotece szkolnej

 

3 października bibliotekę szkolną odwiedziły pierwsze klasy. Uczniowie zapoznali się z biblioteką, rodzajem gromadzonych zbiorów oraz zasadami wypożyczania i poszanowania książek. Po obejrzeniu wystawki z książkami dla najmłodszych czytelników każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książkę. Na koniec wizyty najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez bibliotekarkę do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej,,.

 


 


 

Zaproszenie do udziału w konkursie!

 

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych uczniów z klas 0-3 do wzięcia udziału  w konkursie plastycznym "Świat legend i baśni Artura Oppmana". Konkurs jest organizowany przez WiMBP w Rzeszowie - Filia nr18.            

Zadaniem uczestnika jest wykonanie dowolną techniką plastyczną w formie płaskiej ilustracji do legend i baśni Artura Oppmana.

Każdy Autor może zgłosić do konkursu jedną pracę.

Prace powinny być pomysłami własnymi, indywidualnymi, wcześniej nie nagradzanymi.

Konkurs trwa od 20 września do 20 października 2017 r.

Opisane prace można składać w bibliotece szkolnej do 17 października 2017  roku lub we wszystkich placówkach WiMBP w Rzeszowie do 20 października 2017 roku.

Prace konkursowe powinny zawierać informacje: imię i nazwisko Autora pracy, wiek, adres e-mail, numer telefonu kontaktowego oraz tytuł utworu Artura Oppmana będącego inspiracją wykonanej pracy.

Termin ogłoszenia wyników konkursu: 31 października 2017 r.

 

Serdecznie zapraszam swoich czytelników do udziału w konkursie.

Grażyna Kadłuczka

 


 

 

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania. Święto ma w naszym kraju już 16-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Czytanie na głos najmłodszym rozwija wyobraźnię, buduje więzi między osobą czytająca, a słuchaczem, stymuluje rozwój dziecka i wzbogaca u niego słownictwo. W najbliższy piątek nasza szkolna biblioteka zorganizowała wspólne , głośne czytanie w salach lekcyjnych i w świetlicy szkolnej. Uczniom klas młodszych zostaną zaprezentowane wybrane baśnie i legendy znanego, polskiego pisarza - Artura Oppmana.

 


 

 

ROK  SZKOLNY 2016/2017

 

 

Podsumowanie czytelnictwa uczniów

w II okresie roku szkolnego 2016/2017


W II okresie roku szkolnego 2016/2017 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 411 uczniów oraz nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły.
Łącznie  uczniowie wypożyczyli 3699 książek.
Średnia wypożyczeń dziennie – 60,7.
Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 8,9.                           
Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2330 książek, osiągając średnią na ucznia 11,5.
Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 1369 książek, średnia wypożyczeń na jednego ucznia w tych klasach wyniosła – 6,5.                               
Wypożyczalnię odwiedziło 4002 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 65,6 osoby.
Z czytelni skorzystało 1339 czytelników – dziennie 17 osób.
Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Są one bardzo wysokie i o wiele wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku szkolnego.
Zapraszam do naszej  biblioteki już w nowym roku szkolnym.
Wszystkim życzę słonecznych i radosnych wakacji! 

Grażyna Kadłuczka

 


 

Wyniki konkursów czytelniczych

 

,,Najlepiej czytająca klasa w szkole ,,

 Kategoria: klasy I - III:

1 miejsce - klasa 2c - 920 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 40

2 miejsce - klasa 2a - 735 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 30,7

3 miejsce - klasa 3a - 694 wypożyczone książki - średnia na ucznia - 26,7. 

Kategoria: klasy IV - VI:

1 miejsce - klasa 6b - 468 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 21,3

2 miejsce - klasa 5a - 551 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 19,7

3 miejsce - klasa 5b - 486 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 18,7. 

 

,,Najlepszy czytelnik ZSP nr 2 w Rzeszowie,,

Kategoria:

Klasy I - Filip Śnieżek - 56 wypożyczonych książek

klasy II - Marcel Różak - klasa 2c - 175 wypożyczonych książek

klasy III - Aleksandra Polek - klasa 3c - 91 wypożyczonych książek

klasy IV - Karolina Kawa - klasa 4b - 39 wypożyczonych książek

klasy V - Amelia Rębisz - klasa 5b - 44 wypożyczone książki

klasy VI - Martyna Rutkowska - klasa 6b - 132 wypożyczone książki.

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję tak wysokich wyników. Zachęcam pozostałych czytelników do wzięcia przykładu ze swoich koleżanek oraz kolegów.

nauczyciel biblioteki: Grażyna Kadłuczka

 


 

Wyniki czytelnictwa w roku szkolnym 2016/2017

 

KLASA

MIESIĄCE

 

 

 

 

 

 

IX

 

 

X

 

 

XI

 

 

XII

 

 

I

 

 

II

 

 

III

 

 

IV

 

 

V

 

 

VI

 

Razem

MIEJSCE :

kryterium

Ilość wypoż. książek na  1 ucznia

I A

0

40

48

45

38

46

71

37

70

8

403

19,2

9

I B

0

41

90

53

34

54

49

27

29

6

383

20,2

7

II A

47

97

110

112

76

79

75

57

64

18

735

30,7

2

II B

49

92

89

95

49

63

42

51

31

10

571

24,9

6

II C

70

101

142

123

108

94

111

67

99

5

920

40

1

II D

31

56

24

63

48

48

42

37

79

2

430

19,5

8

III A

16

101

130

155

67

74

70

46

35

0

694

26,7

3

III B

6

58

56

86

34

96

89

67

57

7

556

26,5

4

III C

22

68

53

83

58

76

103

68

67

4

602

25,1

5

IV A

17

58

35

39

33

39

26

30

39

5

321

13,4

7

IV B

22

53

 23

59

57

32

13

35

21

12

327

14,2

4

IV C

 35

51

27

37

32

38

43

42

11

8

324

14,1

5

V A

 29

48

89

53

63

91

67

64

41

6

551

19,7

2

V B

43

39

81

52

48

64

64

34

50

11

486

18,7

3

VI A

22

12

42

25

15

17

22

8

7

0

170

8,5

9

VI B

23

28

72

62

47

74

66

57

30

9

468

21,3

1

VI C

32

33

51

30

34

25

34

27

32

1

299

13,6

6

VI D

 

25

 

41

61

34

26

28

24

17

4

1

261

11,9

8

 


 

WIZYTA W TEATRZE

 

26.04.2017 roku uczniowie klasy 3a i 3c wraz z wych. Marią Lipską, Zofią Szpunar i p. Grażyną Kadłuczką wybrali się do Teatru Maska w Rzeszowie.

Z dużym zainteresowaniem obejrzeli spektakl pt. ''Teraz tu jest nasz dom'', oparty na książce Barbary Gawryluk pod tym samym tytułem.

Przedstawienie nauczyło młodych widzów otwartości i tolerancji, w mądry i przystępny sposób opowiadając o współczesnej historii.

Ukazując wojnę widzianą oczami dziecka, mówiło także o problemach  z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, poszukiwaniu własnej tożsamości i akceptacji.


 

Akcja Czytelnicza:

,,MOJA KSIĄŻKA DLA CIEBIE,,

Biblioteka szkolna uprzejmie informuje swoich Czytelników, że nasza szkoła została partnerem akcji czytelniczej ,,MOJA KSIĄŻKA DLA CIEBIE,, zorganizowanej  w ramach projektu ,,Festiwal wyczytanej książki,, przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.    

Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji zbierania dziecięcych książek z domowych biblioteczek. Podarowanymi przez Was książkami, zostaną obdarowane dzieci bawiące się na placach zabaw i spacerujące z rodzicami w parkach. Będzie to  3 czerwca 2017 roku.

Książki prosimy przekazywać do biblioteki szkolnej w terminie do 19 maja 2017 roku.

 

Z góry serdecznie dziękuję i zachęcam do przekazywania książek!

G. Kadłuczka

 

 


 

Spotkanie autorskie z Katarzyną Majgier

 

29 marca 2017 roku klasa 6a wzięła udział w spotkaniu autorskim z pisarką, panią Katarzyną Majgier.

Spotkanie odbyło się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. 

Katarzyna Majgier jest autorką wielu znanych i nagrodzonych  książek dla dzieci i nastolatków,  tj. ,,Misiek, co ty opowiadasz?", ,,Amelka" ,  ,,Gdybym była czekoladą", ,,Duch z Niewiadomic". 

W czasie spotkania pisarka prezentowała zgromadzonym swoje książki, opowiadała o swoim życiu i karierze pisarskiej. Odpowiadała również na pytania uczestników spotkania. Na koniec podpisywała książki, dawała swoje autografy i pozowała do zdjęć. 

Spotkanie było bardzo pouczające, miłe i ciekawe. 

Światowy Dzień Poezji w bibliotece szkolnej!

 

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO na Konferencji Generalnej w listopadzie 1998 roku. Inauguracyjne obchody tego święta odbyły się w Paryżu.  W Polsce Światowy Dzień Poezji  obchodzony jest od 2001 roku. Instytucje związane z książką organizują w tym dniu spotkania z poetami, imprezy kulturalne, prezentacje młodych talentów. Ponieważ  Światowy Dzień Poezji przypada 21 marca jest to też okazja do radosnego powitania  wiosny. Nasza szkolna biblioteka, w tym roku  powitała wiosnę   w poetyckim nastroju. We wtorek - 21 marca 2017 roku, spotkali się w niej miłośnicy poezji. Na wspólne czytanie wierszy, nie tylko o tematyce wiosennej, znanych polskich poetów - J. Tuwima,   J. Brzechwy  i  W. Chotomskiej,  przybyły dzieci ze świetlicy szkolnej oraz najstarsza grupa z Publicznego Przedszkola  nr 8 ,,Ekoludki" wraz ze swoją wychowawczynią, p. Edytą Maścidło-Sączawą. Dzieci wykazały się dużą znajomością wierszy, szczególnie J. Tuwima. Chętnie  recytowały je  z pamięci.Okazało się, że zwolenników poezji  wśród naszych czytelników jest sporo, gdyż tego dnia dużo osób wypożyczyło do domu wiersze autorów wybranych przez siebie lub polecanych przez panią bibliotekarkę. Mamy nadzieję, że wspólne czytanie poezji połączy wszystkich miłośników poezji również za rok.


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

W dniach 10 i 13 marca 2017 roku uczniowie klasy 1a i 1b zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.

Głównym celem uroczystości było przypomnienie najmłodszym uczniom  o potrzebie korzystania z biblioteki i jej zbiorów oraz zachęcenie ich do  nieustannego czytania książek, głównie dla przyjemności.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki, gdyż nasi pierwszoklasiści mogą już od początku roku szkolnego wypożyczać  książki w bibliotece szkolnej.

W czasie spotkania dzieci ,,zdawały egzamin" z wiedzy, którą zdobyły wcześniej, uczestnicząc w zajęciach bibliotecznych. Wykonywały praktyczne zadania - pokonując próbę: mądrości, spostrzegawczości i sprawności. Mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek, znajomością Regulaminu Biblioteki oraz zasad korzystania z księgozbioru. Odpowiadały na zagadki dotyczące bohaterów książek, a na kolorowych ilustracjach rozpoznawały i nazywały postacie ze znanych bajek i baśni. Doskonale wiedziały, dlaczego na każdej książce umieszczona jest pieczątka biblioteki. Na zakończenie nasi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom i zakładkę do książki, wykonaną przez uczniów klas II i III.

Uczniowie, którzy przeczytali najwięcej książek w obrębie swojej klasy, zostali wyróżnieni dodatkowym dyplomem oraz odznaką ,,Wzorowy czytelnik".

Naszą skromną uroczystość uświetnili wierszem i piosenką uczniowie należący do Szkolnego koła Przyjaciół Biblioteki, wprowadzając swoich młodszych kolegów w świat książki.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania książek oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.    

Więcej zdjęć w galerii

 


                                                                                                                                            

Wyniki akcji ,,Na ferie z książką"

W okresie od 9 do 14 stycznia 2017 roku biblioteka szkolna zorganizowała i przeprowadziła 2 edycję akcji czytelniczej pod hasłem "Na ferie z książką". W tym czasie chętni uczniowie na czas ferii zimowych mogli wypożyczyć do domu większą ilość książek niż zwykle.

Oto  wyniki:

 

Klasa

Liczba wypożyczonych książek

Średnia na ucznia

Miejsce w kategorii -kl. I-III, kl. IV-VI

1a

29

1,38

5

1b

24

1,26

7

2a

41

1,70

4

2b

40

1,73

3

2c

60

2,72

1

2c

25

1,13

8

3a

50

2,0

2

3b

19

0,90

9

3c

33

1,37

6

4a

20

0,83

5

4b

52

2,16

1

4c

23

1,0

4

5a

51

1,82

2

5b

26

1,0

4

6a

9

0,45

8

6b

17

0,77

6

6c

26

1,18

3

6d

15

0,68

7

 


 

Wyniki czytelnictwa w I okresie roku szkolnego 2016/2017

 

Klasa

Liczba przeczytanych książek

Liczba przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce(kategoria: klasy I-III i klasy IV -VI)

1a

171

8,1

9

1b

218

11,5

6

2a

442

18,5

3

2b

374

16,3

4

2c

544

24,8

1

2d

222

10,1

8

3a

469

18,8

2

3b

240

11,4

7

3c

284

11,8

5

4a

182

7,6

7

4b

214

8,9

3

4c

182

7,9

6

5a

282

10,1

2

5b

263

10,1

2

6a

116

5,8

8

6b

232

10,5

1

6c

180

8,2

5

6d

187

8,5

4

W I okresie roku szkolnego 2016/2017 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 412 uczniów oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie uczniowie wypożyczyli 4802 książki.

Średnia wypożyczeń dziennie - 80 książek.

Średnia wypożyczeń na 1 ucznia w szkole - 11,6.

Uczniowie klas: I-III wypożyczyli 2964 książki, osiągając średnią na ucznia - 14,7.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 1838 książek, średnia wypożyczeń na 1 ucznia w tych klasach wyniosła - 8,7.

Wypożyczalnię odwiedziło 4421 czytelników.

Średnia dzienna odwiedzin to 73,7 osób.

Z czytelni skorzystało 1057 uczniów - średnio  dziennie 17,6.

Wyniki czytelnictwa w bieżącym roku szkolnym są o wiele wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, mimo, że rok temu w szkole uczyło się o 25 uczniów więcej.

Dla porównania - obecni uczniowie wypożyczyli o 1222 książki więcej, wzrosła też średnia wypożyczeń na 1 ucznia w szkole i poprawiło się czytelnictwo w klasach starszych.

Jest to niewątpliwie Wasza zasługa Drodzy Czytelnicy oraz Waszych Nauczycieli i Rodziców, którzy  nieustannie zachęcali Was do czytania i sięgania po ciekawe książki.

Bardzo Wam gratuluję!

Grażyna Kadłuczka - nauczyciel bibliotekarz

 


 

"Duży czyta małemu"

 

W październiku rozpoczęliśmy akcję czytelniczą mającą na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz motywowanie uczniów do czytania pod hasłem "Duży czyta małemu". Uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza czytają nowości książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa swoim młodszym kolegom. Akcja głośnego czytania będzie kontynuowana przez cały rok szkolny - 1 raz  w miesiącu w każdej klasie młodszej i w świetlicy szkolnej.

 


 

 Czy każdy może zostać świętym?

 

Z okazji obchodów Dnia Papieża Jana Pawła II, polskiego święta, ustanowionego przez Sejm w hołdzie papieżowi - Polakowi, w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze z udziałem pierwszoklasistów na temat ,,Czy każdy może zostać świętym?". Spotkanie poprowadził ks. Bartłomiej Koszyk we współpracy z p. Grażyną Kadłuczką. Uczniowie obejrzeli gazetę poświęconą życiu papieża i jego twórczości literackiej. Poznali również książki o Janie Pawle II, jakie zgromadziła biblioteka szkolna. Zostali zachęceni do wypożyczenia i  przeczytania wspólnie z rodzicami, szczególnie tych , które są przeznaczone dla czytelników w ich wieku. W dalszej części zajęć układali puzzle oraz obejrzeli film o polskim świętym. Następnie ks. Bartłomiej w oparciu o głośno czytaną książkę ,,Jak mały Lolek został papieżem "-  przybliżył dzieciom sylwetkę świętego. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach, każdy uczeń otrzymał od p. bibliotekarki kolorowankę, przedstawiającą Jana Pawła II czytającego książkę razem z dziećmi  oraz gorące zaproszenie do lektury książek nie tylko o papieżu. Zajęcia były bardzo udane i podobały się małym czytelnikom.  

 


 

Biblioteka na Was czeka!

 

W jesienne przedpołudnie, 19 października bieżącego roku, bibliotekę szkolną odwiedzili pierwszoklasiści z naszej szkoły. Prowadząca zajęcia, p. G. Kadłuczka, zapoznała uczniów z biblioteką szkolną oraz z jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych. Dzieci obejrzały wystawkę z książkami dla pierwszoklasistów. Poznały zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni. Zostały przygotowane do samodzielnego wyboru książek oraz wdrożone do ich szanowania. Nauczyły się wierszyka o poszanowaniu książek. Pod koniec zajęć uczniowie wypożyczyli sobie pierwsze książki, a  p. bibliotekarka ogłosiła konkurs plastyczny pod hasłem ,,Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej". Na pamiątkę spotkania nowi czytelnicy otrzymali w upominku kolorowe zakładki do książki. 


 

 

Jesienny garniec wspaniałości dla sympatycznego Puchatka!

 

18 października klasa 2b pod opieką p. G. Kadłuczki i p. D. Janiszewskiej wybrała się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach czytelniczych z okazji 90 urodzin  Kubusia Puchatka. Poznały historię książki A.A. Milne pod tytułem ,,Kubuś Puchatek", wymieniały przyjaciół dostojnego solenizanta. Następnie prowadząca przeczytała przybyłym książkę pt. ,,Niezawodny przyjaciel" . Odgadywały też zagadki jesienne, które były zapisane na kolorowych liściach. Bawiły się w  przyklejanie ogona Kłapouchemu. Na zakończenie zajęć wykonywały pracę plastyczną - jesienny garniec wspaniałości dla sympatycznego Puchatka. Ukochany miś najmłodszych czytelników dostał w prezencie urodzinowym mnóstwo jesiennych pyszności, nie tylko miodek. Zajęcia były bardzo ciekawe i podobały się dzieciom.

 


 


 

ZOO PANA BRZECHWY

 

W dniu 10 października 2016 roku klasa 1a pod opieką p. E. Seroki i p. G. Kadłuczki wybrała się z wizytą do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie z siedzibą przy ul. J. Słowackiego. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z jej księgozbiorem oraz poznały zasady korzystania z biblioteki. Następnie wzięły udział w zajęciach na temat ,,ZOO PANA BRZECHWY". W ramach zajęć obejrzały prezentację multimedialną o J. Brzechwie, odgadywały zagadki, których rozwiązaniem były tytuły znanych wierszy jego autorstwa. Następnie obejrzały fragmenty filmów tj. Kaczka Dziwaczka i Akademia Pana Kleksa. Później uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Wspólnie wykonywały pracę na temat ,,ZOO PANA BRZECHWY". Od gotowych szablonów odrysowywały postacie zwierząt - bohaterów wierszy, następnie je kolorowały i dorysowywały brakujące elementy oraz otoczenie dla zwierząt.. Piękną, kolorową pracę uczniowie otrzymali na pamiątkę i przywieźli ją do szkoły. Ozdobiła ona gazetkę klasową.

 

 


 

,,Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem Armii generała Andersa"

 

28 września 2016 roku uczniowie klasy 4a i 4b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych na temat ,,Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem Armii generała Andersa".  Zajęcia odbyły się w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie.

W oparciu o książkę Ł. Wierzbickiego ,,Dziadek i niedźwiadek" dzieci poznały niesamowitą historię misia Wojtka, towarzysza broni żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, nawiązującą do autentycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.

W trakcie zajęć prowadząca czytała uczniom wybrane fragmenty książki, a na dużym ekranie wyświetlała zdjęcia małego i dorosłego misia, ilustracje z książki oraz mapy. Uczniowie obejrzeli też archiwalny filmik o bitwie o Monte Cassino oraz filmiki z udziałem niedźwiedzia.

Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały eksponaty, obejmujące elementy żołnierskiego wyposażenia z czasów II wojny światowej - wojenną maskę przeciwgazową, elementarz z tego okresu oraz  rysunki i portrety misia w towarzystwie żołnierzy.

Promując czytelnictwo wśród dzieci, prowadząca, p. Joanna Kawiorska zaprezentowała zgromadzonym wszystkie książki napisane przez Łukasza Wierzbickiego. Gorąco zachęcała zainteresowanych do ich przeczytania.


 

Uczestniczymy w ,,Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa"

 

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

 

W październiku nasza szkoła przystąpi do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne. Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że wychowanie do lektury nie należy wyłącznie do zadań szkoły. Wymaga ono powszechnego zainteresowania. Musi się odwoływać również do zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych. Wszyscy bowiem  chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych , dobrych    i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - czytajmy dzieciom i zachęcajmy je do czytania!. Joanna Papuzińska w książce pt. ,,Czytanie domowe" wskazuje na  rolę domu w wychowaniu do czytelnictwa. Pisze, że nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach. Każde dziecko bez względu na wiek powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły, który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem. Wystarczy od drugiego, trzeciego roku życia dziecka , codziennie czytać mu jakąś baśń, opowiadanie czy wiersz, aby wyrobić w dziecku potrzebę lektury i to na całe życie. Nawet najciekawszy program telewizyjny nie zastąpi tego, co może  rozegrać się w wyobraźni dziecka pod wpływem ciekawej lektury. Bardzo istotne jest również, aby dziecko miało okazję często obserwować czytających rodziców, pochłoniętych lekturą.Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka. Znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.    

 

Zalety  książki:

 

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

 

2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

 

3.  Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

 

4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

 

5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas  umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

 

6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

 

7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

 

8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

 

9. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

 

10. Książka pomaga nam zrozumieć innych.

 

11. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym.

 

Umberto Eco powiedział:  ,,Kto czyta książki, żyje podwójnie". Jeżeli nie chcemy, aby nasze dzieci żyły w jednowymiarowym świecie pozbawionym prawdziwych emocji, zróbmy wszystko, by polubiły literaturę i sięgały po książkę w sposób spontaniczny, pozbawiony presji i przymusu.

 

Opracowała: Grażyna Kadłuczka

Bibliografia

J. Papuzińska, Czytanie domowe

D. Grabowska, Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

 


 

 REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW,  MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH ORAZ  ĆWICZEŃ  W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM NR 2 W RZESZOWIE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

 

 

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne

 

 1. Niniejszy regulamin reguluje:
   a) zasady związane z wypożyczaniem i zapewnianiem uczniom dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych oraz  ćwiczeń,
  b) tryb przyjęcia podręczników na stan szkoły,

 

c) postępowanie w przypadku zgubienia lub zniszczenia podręczników lub materiałów edukacyjnych.

 

Rozdział II

Zadania biblioteki  szkolnej

 

 1. Biblioteka nieodpłatnie:
  a) wypożycza uczniom podręczniki i materiały edukacyjne,
  b) przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu.
 2. Dołączone do podręczników płyty CD stanowią integralną część podręczników i należy je zwrócić wraz z podręcznikiem. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika.

 

Rozdział III

Przyjęcie podręczników na stan szkoły

 

 1. Podręczniki i materiały edukacyjne  przekazane szkole w ramach dotacji zostają wpisane na stan biblioteki i stanowią własność szkoły.
 2. Podręczniki i materiały edukacyjne przekazane szkole w ramach dotacji będą  użytkowane przez co najmniej trzy lata.

 

Rozdział IV

Udostępnianie zbiorów

 

§1.

 1. Do wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy uczniowie szkoły zgodnie z ustawą z dn. 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz. U. z 2014 r. poz.811.
 2. Uczniowie korzystający ze zbiorów biblioteki podlegają rejestracji na podstawie dostarczonych list zgodnych z listą klasy zamieszczoną w dzienniku lekcyjnym.

 

§2.

 1. Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego.
 2. Uczniowie przychodzą do biblioteki całym zespołem klasowym wraz z wychowawcą, podczas zajęć edukacyjnych wypożyczając  podręczniki.
 3. W przypadku zmiany szkoły, wychowawca ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.

 


Rozdział V

Odpowiedzialność za udostępnione podręczniki

 

§1

Obowiązki ucznia związane z wypożyczeniem

 

 1. Przez cały okres użytkowania podręczników uczeń dba o właściwe zabezpieczenie książki przed zniszczeniem.
 2. Uczeń ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw.
 3. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach i   w materiałach edukacyjnych.
 4. Dopuszcza się używanie ołówka w celu zaznaczenia ( np. pracy domowej).
 5. Przed upływem terminu zwrotu, uczeń powinien przygotować podręczniki i materiały edukacyjne do zwrotu tj. wymazać wpisy dokonane ołówkiem, podkleić rozdarte kartki itp.,  a następnie oddać je wychowawcy .
 6. Po zebraniu kompletu podręczników wychowawca przekazuje je zgodnie  z listą do biblioteki.

 

§2

Zakres odpowiedzialności

 

 1. Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenie wypożyczonych podręczników i materiałów edukacyjnych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.
 2. W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika lub materiału edukacyjnego, rodzic (opiekun prawny ucznia) ponosi odpowiedzialność materialną.                                                                                                           

 

Rozdział VI

Postanowienia końcowe

 

 1. Uczniowie i rodzice zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.
 2. Organem uprawnionym do zmiany regulaminu jest Rada Pedagogiczna.
 3. Decyzje w kwestiach udostępniania podręczników i materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte  w niniejszym regulaminie podejmuje dyrektor szkoły.
 4. Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2016 r.

 

 

Podstawa Prawna:

 

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz. U. z 2014 r. poz.811.


 

ROK  SZKOLNY 2015/2016

 

Regulamin korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeń.

 

 

1.Regulamin powstał w celu zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania podręczników.

2. Jest on integralną częścią Regulaminu Korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

3.Podręczniki, w tym podręczniki do zajęć edukacyjnych  z języka angielskiego wzbogacone 2 płytami CD i materiały edukacyjne,  są własnością organu prowadzącego szkołę i znajdują się w zasobach biblioteki szkolnej.

4. Wszystkie podręczniki są wypożyczane(użyczane) uczniom szkoły na okres danego roku szkolnego. Natomiast materiały edukacyjne oraz ćwiczenia stanowią własność ucznia i nie podlegają zwrotowi.

5. Wypożyczenia(użyczenia) podręczników dokonuje nauczyciel-bibliotekarz biblioteki szkolnej na podstawie imiennej listy uczniów. Protokoły przekazania uczniom podręczników i ćwiczeń podpisują rodzice(prawni opiekunowie) uczniów.

6. Podręczniki na dany rok szkolny są wypożyczane(użyczane) w czasie uzgodnionym z wychowawcą klasy lub nauczycielem danego przedmiotu.

7.Podręczniki podlegają zwrotowi do biblioteki szkolnej w przypadku, gdy uczeń z różnych powodów zostaje wykreślony z księgi ewidencji uczniów szkoły.

8. Po zakończeniu rocznych zajęć dydaktycznych uczniowie zwracają podręczniki do biblioteki szkolnej wraz z dołączonymi do nich  płytami (j. angielski) .Ich zwrot następuje w ostatnim tygodniu nauki w danym roku szkolnym. Uczniowie przystępujący do egzaminów klasyfikacyjnych lub poprawkowych zwracają podręczniki nie później niż do końca sierpnia danego roku.

9. W przypadku zgubienia podręcznika, znacznego zużycia bądź jego zniszczenia, rodzice są zobowiązani do zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika(szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej i sekretariacie szkoły).

10. Powyższego przepisu nie stosuje się w przypadku zwrotu podręcznika po jego trzyletnim użytkowaniu.

11. Uczniowie są zobowiązani do używania podręcznika zgodnie z jego przeznaczeniem, do zachowania troski o jego walor użytkowy i estetyczny, do chronienia go przed zniszczeniem, bądź zagubieniem.

12. Każdy podręcznik należy oprawić, podpisać w stosownym miejscu i dbać o niego.

 


 

Podsumowanie czytelnictwa uczniów w II okresie roku szkolnego 2015/2016.

W II okresie roku szkolnego 2015/2016 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 436 uczniów (100% wszystkich uczniów w szkole) oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie  uczniowie wypożyczyli 2083 książek.

Średnia wypożyczeń dziennie – 48,4.

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 4,77                           

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 1279 książek, osiągając średnią na ucznia 5,6.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 804 książki, średnia wypożyczeń na jednego ucznia w tych klasach wyniosła –3,9.                               

Wypożyczalnię odwiedziło 2417 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 56,2 osoby. 

Z czytelni skorzystało 664 czytelników – dziennie 15,4 osoby.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki już w nowym roku szkolnym. Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!! Tymczasem życzę Wszystkim słonecznych i radosnych wakacji!

Grażyna Kadłuczka


 

Rok Szkolny 2015/2016

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas:

 

KLASA

MIESIĄCE

 

 

 

 

 

 

IX

 

 

X

 

 

XI

 

 

XII

 

 

I

 

 

II

 

 

III

 

 

IV

 

 

V

 

 

VI

 

Razem

MIEJSCE

kryterium

Ilość wypoż. książek na  1 ucznia

I A

0

30

51

36

44

44

41

45

36

12

339

14,1

6

I B

6

39

46

46

73

54

34

30

27

3

358

14,9

4

IC

0

40

58

34

56

51

30

62

23

4

358

15,5

3

I D

0

0

53

20

31

35

15

33

32

2

221

11,0

10

II A

58

31

40

27

48

39

22

26

10

1

302

12,0

8

II B

33

23

34

30

33

49

15

21

15

1

254

11,5

9

II C

71

63

76

47

59

53

31

59

38

0

497

19,8

1

III A

71

48

65

64

56

47

18

33

12

0

414

18,8

2

III B

57

56

32

34

75

16

11

37

23

0

341

14,8

5

III C

33

47

18

44

55

32

15

12

30

0

286

13,6

7

IV A

40

33

46

33

54

27

46

35

19

0

333

12,8

3

IV B

54

43

56

51

60

34

32

30

14

1

375

14,4

2

V A

21

1

44

18

20

6

1

39

27

0

177

8,4

7

V B

30

48

69

55

54

6

16

68

38

1

385

17,5

1

V C

25

20

37

19

31

29

40

28

27

0

256

11,6

4

V D

29

3

25

27

4

25

15

4

1

0

133

6,3

8

VI A

26

17

51

42

21

18

10

25

15

0

225

8,6

6

VI B

22

17

46

37

37

10

8

41

18

1

237

9,8

5

VI C

23

35

17

18

30

2

12

9

26

0

172

8,6

6

 

 

 


 

 

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania Mistrz głośnego czytania”

 

 

W dniu 16 maja 2016 roku w naszej bibliotece odbyła się ósma edycja  szkolnego konkursu  pięknego czytania.

 

Tegoroczny konkurs poświęcony był Henrykowi Sienkiewiczowi w związku z trwającym Rokiem Henryka  Sienkiewicza . Adresatami przedsięwzięcia byli chętni i pięknie  czytający uczniowie z klas 1-6. Inicjatywa podjęta przez nauczycielkę biblioteki : Grażynę Kadłuczkę miała na celu budzenie zainteresowania literaturą piękną u najmłodszych, promowanie czytelnictwa oraz rozwijanie umiejętności pięknego czytania.

 

W konkursie  wzięło udział 13uczniów.

 

Komisja konkursowa w składzie:

 

- Agnieszka Wolska – nauczyciel j. polskiego,

 

- Anna Czarny – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,

 

- Grażyna Kadłuczka –nauczyciel biblioteki szkolnej,

 

wyłoniła następujących laureatów:

 

I miejsce – Karolina Kawa – kl.3b

 

                   Emilia Borcz – kl.5c

 

II miejsce – Emilia Głowacka – kl.3a

 

III miejsce – Oliwia Kościółek – kl.5b

 

                      Piotr Tytuła – kl.6a

 

Ocenie  podlegała: płynność i bezbłędność czytania, dykcja  oraz interpretacja czytanego tekstu.

 

Zdobywcy najwyższych miejsc reprezentowali  naszą szkołę   w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania „Poczytam Ci”, który odbył się 20.05.2016.  w SP Nr1 w Rzeszowie.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

G. Kadłuczka

 


 

 

Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej

 

Dnia 20, 21 i 22 kwietnia 2016 roku w bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej.

Najmłodsi uczniowie klas:1a, 1b, 1c i 1d naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej.

W trakcie spotkania dzieci wykonywały liczne zadania przygotowane przez p. bibliotekarkę. Pokonując próbę mądrości, próbę spostrzegawczości oraz próbę sprawności, mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek i znajomości regulaminu biblioteki. Przypomniały sobie także zasady wypożyczania książek.

Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki .

Potem wszyscy zostali pasowani na czytelnika.

Na pamiątkę tego wydarzenia, każde dziecko otrzymało zakładkę do książki oraz okolicznościowy dyplom, ufundowany przez Radę Rodziców.

Najlepsi czytelnicy w obrębie każdej klasy, za najwyższe wyniki w czytelnictwie zostali wyróżnieni i  nagrodzeni. Otrzymali w upominku piękne książki oraz znaczki okolicznościowe z napisem  „Najlepszy czytelnik” oraz  „Wzorowy czytelnik”.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Tego im życzymy z całego serca! Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii, na stronie internetowej szkoły.


 

Spotkanie autorskie z Rafałem Witkiem

21 kwietnia 2016 rok

 

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, uczniowie klasy 3a i 3c pod opieką swoich wychowawczyń i nauczyciela biblioteki, udali się  do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy J. Słowackiego.

Odbyło się tam spotkanie z p. Rafałem Witkiem - autorem licznych powieści, opowiadań, wierszy oraz słuchowisk radiowych, laureatem wielu prestiżowych nagród w dziedzinie literatury.

Autor zaprezentował uczestnikom spotkania swoje książki, a następnie zaprosił do wspólnej zabawy z zagadkami i „zwierzakami”, które przywiózł ze sobą w tajemniczej walizce. Dzieci losowały zagadki i zadania, na które odpowiadały z wielką ochotą. Z dużym zaangażowaniem wspólnie tworzyły historię o Alicji i magicznym kapeluszu. Uczestniczyły w zawodach szybkiego czytania wiersza. Poparły pomysł pisarza na zmianę regulaminu obowiązującego na placach zabaw. Zdecydowanie opowiedziały się za późniejszym rozpoczynaniem lekcji w szkole.

Pod koniec spotkania odbyła się konferencja prasowa. Dzieci zadawały autorowi pytania. Ciekawe  były jak długo autor pisze książkę, jaka nagroda była dla niego najważniejsza, kiedy odkrył w sobie talent do pisania, jak długo współpracuje z czasopismem ,,Świerszczyk"?

Na zakończenie , młodzi czytelnicy mieli okazję otrzymać od p. R. Witka autograf w zakupionej książce i nawet na ręce.

Spotkanie było bardzo udane i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci.


 

Rok Szkolny 2015/2016

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas w I okresie:

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce

I A

161

6,7

7

I B

210

8,7

5

I C

188

8,1

6

I D

104

5,2

9

II A

204

8,1

6

II B

153

6,6

8

II C

316

12,6

2

III A

304

13,8

1

III B

254

11,0

3

III C

197

9,3

4

IV A

206

7,9

3

IV B

264

10,1

2

V A

104

5,2

7

V B

256

11,6

1

V C

132

6,0

6

V D

88

4,1

8

VI A

157

6,0

6

VI B

159

6,6

4

VI C

123

6,1

5

 

 

W I okresie roku szkolnego 2015/2016 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 437 uczniów (100% wszystkich uczniów w szkole) oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie  uczniowie wypożyczyli 3580 książek.

Średnia wypożyczeń dziennie – 49,7.                                                           

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 8,19.                           

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2091 książek, osiągając średnią na ucznia 9,09.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 1489 książek, średnia wypożyczeń  na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła – 7,19.

Wypożyczalnię odwiedziło 3675 czytelników.

Średnia dzienna odwiedzin to 51,0 osoby.Z czytelni skorzystało 1286 czytelników – dziennie 17,8 osób.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki. Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!!

Grażyna Kadłuczka

 


 

 

BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY

W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

18 grudnia 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyły się świąteczne warsztaty literacko-plastyczne dla uczniów z klas IV-VI. Spotkanie poprowadziła zaprzyjaźniona z naszą szkołą Pani Stanisława Bełch - autorka książek dla najmłodszych czytelników.

Prowadząca zaprezentowała uczniom wiersze oraz opowiadanie własnego autorstwa pt. "Opowieść wigilijna". Odnosząc się do wysłuchanych tekstów i własnych doświadczeń, uczniowie dyskutowali o bożonarodzeniowych zwyczajach i tradycjach panujących w ich domach.

Podczas spotkania, przy akompaniamencie kolęd, dzieci wykonywały świąteczne gwiazdki, którymi ozdobiły biblioteczną choinkę.

Świąteczny charakter warsztatów tworzył niecodzienny wystrój biblioteki, podniosła atmosfera i życzenia płynące prosto z serc. 

 

 


 

"Moi ulubieni bohaterowie z bajek"

9 listopada 2015r. czterolatki z Przedszkola Nr 8 w Rzeszowie odwiedziły naszą bibliotekę szkolną. Wizyta zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Postaci z Bajek. Dzieci wzięły udział w zajęciach „Moi ulubieni bohaterowie z bajek”. Doskonale radziły sobie z rozwiązywaniem zagadek, świetnie rozpoznały postacie bajkowe przedstawione na kolorowych ilustracjach. Z ochotą układały bajkowe puzzle. Wykazały się dużą wiedzą ze znajomości bajek.

Na zakończenie poznały bajkę autorstwa W. Drabika pt. „Łakomczucha ”, na podstawie, której przypomniały i utrwaliły sobie, jak należy dbać o zdrowie.

 


 

 

„Ekopakazamykamy obieg surowców

 

W ramach trwającego Tygodnia Edukacji Globalnej dzieci z klasy 3b uczestniczyły w warsztatach ekologicznych „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”  realizowanych przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie.

Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie nazwy drzew rosnących w Polsce, poszerzyli swoją wiedzę na temat ich roli i znaczenia w życiu człowieka oraz w przyrodzie.

Dowiedzieli się też, jak można zużyty materiał z drewna wykorzystać ponownie.

Ponadto uczestniczyli w ciekawych grach i zabawach z użyciem rekwizytów wykonanych z drewna. Była to wspaniała i niezapomniana lekcja przyrody w bibliotece.

 


 

 

 


 

Wizyta trzecioklasistów w Bibliotece Publicznej przy ulicy A. Fredry w Rzeszowie

 

Z okazji obchodzącego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych,  klasa 3a odwiedziła zaprzyjaźnioną z naszą szkołą, Bibliotekę Publiczną przy ul. A. Fredry w Rzeszowie.

Dzieci zwiedziły bibliotekę. Prowadząca spotkanie, p. Jolanta Garbarczyk pokazała młodym czytelnikom , w jaki sposób udostępnia wypożyczającym książki i zaprezentowała księgozbiór biblioteki. Następnie dzieci rozmawiały z prowadzącą na temat konieczności czytania książek i czytały głośno fragmenty ulubionych utworów.

 


 


 

„Wędrujące Dobranocki”

22 września 2015 roku uczniowie klasy 2a i 2b uczestniczyli w zajęciach czytelniczo-filmowych, które odbyły się w WiMBP w Rzeszowie przy ul. J.Słowackiego. Spotkanie poprowadziła pani Aleksandra Walus z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Drugoklasiści  zwiedzili bibliotekę, poznali jej zbiory oraz sposób udostępniania książek metodą elektroniczną. Dowiedzieli się również, jak można  zostać czytelnikiem tej biblioteki.

W czasie zajęć poznali mnóstwo ciekawostek o pszczołach, obejrzeli prezentację dotyczącą życia pszczół. Spotkali się z sympatyczną Pszczółką Mają i jej przyjaciółmi.

 

Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie internetowej szkoły, w zakładce galeria.

 


 

ROK  SZKOLNY 2014/2015

 

 

Podsumowanie czytelnictwa uczniów w II okresie roku szkolnego 2014/ 2015.

W II okresie roku szkolnego 2014/2015 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 408 uczniów (100% wszystkich uczniów w szkole) oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie  uczniowie wypożyczyli 2608 książek.

Średnia wypożyczeń dziennie – 44,2.

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 6,39.                           

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 1483 książki, osiągając średnią na ucznia 7,97.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 1125 książek, średnia wypożyczeń na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła – 5,06.                               

Wypożyczalnię odwiedziło 2701 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 45,77 osoby. 

Z czytelni skorzystało 961 czytelników – dziennie 16,3 osoby.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki już w nowym roku szkolnym. Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!! Tymczasem życzę Wszystkim słonecznych i radosnych wakacji! Cool

Grażyna Kadłuczka

 


 

Rok Szkolny 2014/2015

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas:

 

KLASA

MIESIĄCE

 

 

 

 

 

 

IX

 

 

X

 

 

XI

 

 

XII

 

 

I

 

 

II

 

 

III

 

 

IV

 

 

V

 

 

VI

 

Razem

MIEJSCE :

kryterium

Ilość wypoż. książek na  1 ucznia

I A

1

94

64

35

48

28

46

28

33

6

383

20,15

3

I B

38

22

19

7

8

8

56

  22

33

13

226

12,55

9

IC

3

76

40

20

29

14

43

50

50

17

342

18,00

6

I D

0

44

32

32

39

24

25

24

13

8

241

15,06

8

II A

119

124

90

49

114

37

63

66

70

21

753

31,37

2

II B

34

77

44

26

53

17

31

32

83

37

434

19,72

5

II C

49

82

115

92

116

33

70

37

42

11

647

32,35

1

III A

47

55

79

46

49

28

29

26

18

13

390

16,25

7

III B

89

48

56

37

72

35

39

36

64

4

480

20,00

4

IVA

9

53

18

6

25

25

44

28

20

11

239

11.95

4

IV B

30

18

29

43

53

44

82

79

62

24

464

22,09

1

IV C

7

33

48

10

28

22

33

27

7

2

217

9,86

6

IV D

16

17

42

4

24

17

28

21

7

4

180

10,00

5

V A

84

49

52

34

48

34

41

54

6

7

409

15,73

2

V  B

34

19

32

26

30

22

15

24

15

9

226

9,41

7

V C

32

29

39

12

25

22

22

21

33

6

241

12,68

3

VI A

33

25

30

23

37

24

20

14

12

7

225

9,78

8

VI B

14

14

34

29

43

2

19

28

12

5

200

7,40

10

VI C

26

26

28

3

23

12

19

21

10

2

170

7,72

9

 

 

 

 


 

Nasza biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji  Ogólnopolskie Wybory Książek. Jej organizatorem jest  redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, patronat  nad wyborami sprawuje minister edukacji narodowej Joanna  Kluzik-Rostkowska.

W dniach  od 17 do 24 marca 2015 roku w naszej  szkole odbyły się  wybory książek. Chętni wyborcy mieli możliwość oddać swój głos maksymalnie na trzy pozycje, wybrane spośród swoich ulubionych tytułów książek. 273 uczniów, zgodnie z instrukcją na karcie głosowania, podało tytuły najciekawszych książek, przeczytanych w ciągu ostatnich 2 dwóch lat.

Zobaczcie, jak głosowaliście!

 

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Opowieści z  Narnii

C. Lewis

47

2

Smerfy

Peyo

27

3

Dzieci Pana Astronoma

W. Chotomska

23

4

Koszmarny Karolek

F. Simon

21

5

Seria „Zaopiekuj się mną”

Chłopcy z Placu Broni

H. Webb

F. Molnar

20

 

6

Harry Potter

Martynka

J.K. Rowling

G. Delahaye

16

7

Pinokio

C. Collodi

15

8

Mikołajek

J. Sempe,   R. Gościnny

13

9

Franklin

P. Bourgeois

11

10

W pustyni i w puszczy

Ania z Zielonego Wzgórza

Pamiętnik Nastolatki

Dziennik Cwaniaczka

H. Sienkiewicz

L. Montgomery

B. Andrzejczuk

J. Kinney

10

11

O psie, który jeździł koleją

Okropny Maciuś

Tajemniczy Ogród

Dziewczynka z zapałkami

R. Pisarski

M. Strękowska –Zaremba

F. Burnett

H. Ch. Andersen

9

12

Akademia Pana Kleksa

Dzieci z Bullerbyn

J. Brzechwa

A. Lindgren

8

13

Zaczarowana Zagroda

Bracia Lwie Serce

Nowe przygody Bolka i Lolka

Seria „Straszna historia”

 1. Cz. Centkiewicz
 2. Lindgren
 3. Wyd. zbiorowe

T. Deary

6

 

 

 

 

14

Przygody Tomka Sawyera

Przygody Koziołka Matołka

Feliks, Net i Nika

W 80 dni dookoła świata

Seria Magic Molly

M. Twain

K. Makuszyński

R. Kosik

J. Verne

H. Webb

3

15

Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Dziadek i Niedźwiadek

Piątka z Zakątka

Brzechwa dzieciom

Jak dwie krople wody

Ala MaKota

Magiczne drzewo

Kubuś Puchatek

Władca Pierścieni

Mały Rubi w tarapatach

L. Caroll

Ł.. Wierzbicki

L. Drzewiecka

Jan Brzechwa

M-K. Olsen, A. Olsen

M. Budzyńska

A. Maleszka

A.A. Milne

J.R.R. Tolkien

H. Webb

2

16

Z piaskownicy w świat

G. Kasdepke

1

17

Tomek w Krainie Kangurów

A. Szklarski

1

18

Seria „Czytam sobie”

Różni autorzy

1

19

Ania z Avonlea

L. Mondgomery

1

20

Paddington tu i teraz

M. Bond

1

21

O Taju, Jasiu i rowerku

A. Ungeheuer-Gołąb

1

22

Detektyw Kefirek

M. Strękowska-Zaremba

1

23

Baśniobór

B. Mull

1

24

Czarna owieczka

J. Grabowski

1

25

Czerwony Kapturek

Ch. Perrault

1

26

Jaś i Małgosia

Ch. Perrault

1

27

Co to znaczy?

G. Kasdepke

1

28

Heartland

L. Brooke

1

29

Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu

G. Kasdepke

1

30

Sposób na Alcybiadesa

E. Niziurski

1

31

Historie Kotów

M. Kapelusz?

1

32

Świat Natury-zwierzęta

F. Davies

1

33

Historia Polski

Wyd. zbiorowe

1

34

Kopciuszek

Januszewska?

1

35

Świat Natury - dinozaury

F. Davies

1

36

Alicja w Krainie Czarów

L. Caroll

1

37

Bambi

Gadomska?

1

38

Zapiski Luzaka

L. Peirce

1

39

Jacek, Wacek i Pankracek

M. Jaworczakowa

1

40

Pipi  Pończoszanka

A. Lindgren

1

41

Kot w butach

Ch. Perrault

1

42

Pięciopsiaczki

W. Chotomska

1

43

Hannah Montana

M. Poryes

1

44

Karolcia

M. Kruger

1

45

Wielka wyprawa Ciumków

P. Beręsewicz

1

46

Igrzyska śmierci

B. Suzanne

1

47

Detektyw Kwiatkowski na tropie

J. Banscheurs

1

48

Alladyn

W. Disney

1

49

Asteriks i obeliks

J. Chmielewski

1

50

Seria Zwiadowcy

J. Flanagan

1

51

Celinka i koty

J. Octobre

1

52

Wojownicy, ogień i Lod

E. Hunter

1

53

Bajki polskie

J. Brzechwa

1

54

Zosia z ulicy Kociej

A. Tyszka

1

55

Szarka

E. Nowak

1

56

Kto polubi Trolla?

Z. Stanecka

1

57

Sekret ponurego Zamku

W. Widłak

1

 

 


 

Rok Szkolny 2014/2015

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas w I okresie:

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce

I A

242

12,7

3

I B

94

5,2

9

I C

168

8,8

8

I D

147

9,1

7

II A

496

19,8

2

II B

234

10,1

6

II C

454

21,6

1

III A

276

11,5

5

III B

302

12,0

4

IV A

111

5,0

7

IV B

173

8,2

2

IV C

126

5,7

6

IV D

103

5,7

6

V A 

267

9,8

1

V B

141

6,1

5

V C

137

7,2

3

VI A

148

6,4

4

VI B

134

4,9

8

VI C

106

4,8

9

 

W I okresie roku szkolnego 2014/2015 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 412 uczniów (100% wszystkich uczniów w szkole) oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie  uczniowie wypożyczyli 3859 książek.

Średnia wypożyczeń dziennie – 53,6.

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 9,3.                           

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2413 książek, osiągając średnią na ucznia 12,7.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli1446 książek, średnia wypożyczeń na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła – 6,5.                               

Wypożyczalnię odwiedziło 3772 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 52,3 osoby. 

Z czytelni skorzystało1705 czytelników – dziennie 23,7 osoby.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki . Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!!

Grażyna Kadłuczka


 

„Tropami detektywa Kefirka, Filipka i Maciusia”.

 

5 listopada  uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w spotkaniu  z autorką książek dla  dzieci, recenzentką oraz współautorką podręczników dla młodszych klas szkoły podstawowej – panią Małgorzatą Strękowską-Zarembą.

Młodzi czytelnicy bardzo rzetelnie przygotowali się do spotkania, aby później móc  aktywnie w nim uczestniczyć.  W trakcie jego trwania rozwiązywali zagadki o bajkowych bohaterach, brali udział w zabawach literackich oraz w zabawach logopedycznych. Poznali też zabawne  przygody Kefirka, Filipka i Maciusia  - głównych bohaterów prezentowanych przez autorkę fragmentów swoich utworów tj. „Okropny Maciuś… nie chce się zakochać”  oraz „Filipek i szkoła” .

Spotkanie odbywało się w bardzo miłej atmosferze.  Uczestnicy zadawali gościowi pytania dotyczące  jego pracy twórczej, inspiracji literackich i zainteresowań . Nie obyło się bez  tradycyjnych  autografów  i  indywidualnych dedykacji  w książkach. W ramach podziękowania autorce za ciekawe książki  i  spotkanie z czytelnikami,  uczennice klasy 2a –  Emilka Głowacka i Ania Majewska przepięknie wygłosiły  wiersz  autorstwa M. Strękowskiej „D-jak droga”, natomiast uczniowie  z klasy 2b wręczyli autorce  własnoręcznie wykonany  album z ilustracjami do jej książek.

 


 


 

„PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ”

28.10.2014r.  członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Pawłem Beręsewiczem. Spotkanie  odbywało się w WiMBP przy ul. Słowackiego w Rzeszowie.

Paweł Beręsewicz jest tłumaczem, znanym i lubianym autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz twórcą słowników językowych. Jest także laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Książki jego autorstwa były nominowane w Konkursie Roku Polskiej Sekcji IBBY. Niektóre z nich znalazły się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Podczas spotkania autor opowiadał czytelnikom o swojej pracy związanej z pisaniem książek i słowników, wyjaśniał jak ważna jest praca tłumacza i dobry przekład książki,   prezentował fragmenty swoich utworów tj. „Wielka wyprawa Ciumków”,  „Czy wojna jest dla dziewczyn” i „Zawodowcy”.  Następnie zapraszał ochotników do stolika na rozmowę przy kawie lub herbacie na różne tematy. Tematy do dyskusji proponowali uczestnicy spotkania. Dyskutowano więc nie tylko o książkach, ale też o pieniądzach i modzie. Jak się później okazało,  każdy z tych wątków pojawia się w utworach P. Beręsewicza.

Pod koniec spotkania przyszedł czas na zadawanie pytań pisarzowi. Na każde odpowiadał bardzo chętnie i szczegółowo.

Na pamiątkę spotkania pan Beręsewicz rozdawał autografy i wpisywał indywidualne dedykacje do książek, które uczniowie zakupili na spotkanie.


                                      

 


 

 

Rok Szkolny 2013/2014

 

Biblioteka Szkolna zaprasza wszystkich

uczniów do wzięcia udziału

w konkursach!

 

 


 

Rok Szkolny 2013/2014

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas:

 

KLASA

MIESIĄCE

 

 

 

 

 

 

IX

 

 

X

 

 

XI

 

 

XII

 

 

I

 

 

II

 

 

III

 

 

IV

 

 

V

 

 

VI

Razem

MIEJSCE na koniec  roku szkolnego

kryterium

Ilość wypoż. książek na  1 ucznia

I A

48

121

111

66

82

111

156

93

89

13

890

1

38,6

I B

38

27

50

23

20

23

11

16

36

7

251

8

10,9

IC

31

62

71

30

55

66

54

37

57

1

464

3

23,2

IIA

29

52

78

40

57

85

51

81

21

9

503

4

20,1

II B

66

41

65

53

76

82

79

38

79

27

606

2

25,2

IIIA

49

44

40

27

42

28

32

9

10

3

284

5

14,2

IIIB

21

46

45

5

47

38

19

18

17

0

256

9

10,6

III C

22

22

52

25

37

50

41

42

24

3

318

6

13,8

III D

23

5

55

37

27

17

19

5

61

6

255

7

13,4

IVA

66

43

69

31

40

86

58

34

37

7

471

1

16,8

IV B

33

46

53

43

41

39

59

37

28

5

384

2

16,6

IV C

12

40

32

42

34

52

55

25

22

3

317

4

14,4

VA

36

39

62

31

20

38

39

18

21

7

311

5

12,9

V B

35

31

50

2243

27

41

26

17

4

1

254

8

9,4

V C

40

31

32

19

44

44

34

7

14

5

270

7

11,7

VIA

64

52

68

35

53

51

45

51

13

7

439

3

15,1

VIB

26

37

51

43

38

37

26

35

11

1

305

6

12,2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wyniki konkursów czytelniczych:

 

1.   „Najlepiej czytająca klasa w szkole”

 

Klasy I-III:

   Klasa - 1a

Klasy IV-VI

    Klasa - 4a

 

 2.   „Najlepszy  czytelnik w szkole”

 

Klasy I-III:

Emilia Głowacka - kl. 1a

Klasy IV-VI:

Anna Pitera - kl. 6a

 

3.   „Najlepszy czytelnik klasy: 1,2,3,4,5 i 6”

 

    Emilia Głowacka            - kl. 1a

    Karolina Pluta                - kl. 2b

    Małgorzata Rusinowska - kl. 3c

    Anna Sozańska                - kl. 4a

    Dominika Lisak               - kl. 5a

    Anna Pitera                      - kl. 6a

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów oraz wspaniałych wakacji.

mgr Grażyna Kadłuczka- nauczyciel bibliotekarz

 


 

KONKURSY

 

CZYTELNICZE

 

Najlepiej czytająca klasa w szkole”

 

„Najlepszy czytelnik SP nr 12”

 

trwają od

1 października 2013 roku do 14 czerwca 2014 roku

 

Warunki konkursu „Najlepiej czytająca klasa w szkole”: Wszyscy uczniowie  z klasy, która zadecyduje się na udział w konkursie są zobowiązani do wypożyczania książek  w bibliotece szkolnej.

 

Cele konkursów:

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych

- kształtowanie kultury i gustów czytelniczych

- promocja wartościowej książki

- zapewnienie uczniom możliwości aktywnego i twórczego spędzania czasu pozalekcyjnego

 

Gorąco zachęcam wszystkich uczniów i wszystkie klasy  do wzięcia udziału w konkursach i życzę wspaniałych sukcesów

 

                                                                                                                                                                           G.Kadłuczka

 

 


Warsztaty literacko-plastyczne w bibliotece szkolnej.

 

Święta Wielkanocne związane są z bardzo starą i bogatą tradycją. Towarzyszą im rozmaite obrzędy i niezwykłe obyczaje. Z tej okazji 16 kwietnia 2014 roku w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty literacko-plastyczne, które miały na celu wprowadzić uczestników w tematykę wielkanocnych zwyczajów. Tradycje związane z wiosennymi świętami przybliżyła uczniom regionalna pisarka - p. Stanisława Bełch . Jest ona autorką wierszy ,inscenizacji oraz książek dla młodszych dzieci. Oprócz pisania p. Bełch posiada jeszcze drugą pasję. Jest nią papieroplastyka. W czasie warsztatów dzieci podzieliły się z prowadzącą własnymi doświadczeniami związanymi z przygotowywaniem świąt. Własnoręcznie wykonały kartkę z życzeniami dla swoich najbliższych oraz nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Wykazały się dużą pomysłowością, kreatywnością, starannością  i dokładnością. Wspólne spotkanie w bibliotece było okazją do przybliżenia polskich zwyczajów wielkanocnych oraz kultywowania tradycji wzajemnego składania sobie życzeń. 

                                                                                                                       oprac. G. Kadłuczka

 


 

 

 

 


 

 

 

Konkurs czytelniczy dla uczniów klas III ze znajomości lektury

,,Piątka z Zakątka".

 

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła nauczycielka biblioteki - G. Kadłuczka. Odbył się on w bibliotece szkolnej w dniu 24 kwietnia 2014 roku. Uczestniczyło w nim 21 chętnych uczniów z klas III.

Wyniki konkursu:

1 miejsce - Emilia Borcz(kl.3c) i Zuzanna Pater(kl. 3d)

2 miejsce - Oliwia Kościółek(kl.3b)

3 miejsce - Inessa Filuś(kl.3a), Oliwia Zdun(kl.3c) i Krzysztof Pater(kl.3c)

 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluję!

organizator :G. Kadłuczka.

 


 

 

 


 

Osiągnięcia czytelnicze naszych uczniów w I okresie roku szkolnego 2013/2014

 

W I okresie bieżącego roku szkolnego ze zbiorów biblioteki szkolnej skorzystało 427 uczniów(100% wszystkich uczniów w szkole). Wypożyczyli oni 3804 książki. Średnia wypożyczeń dziennie wyniosła - 62,4 książki, a średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole - 8,9. Uczniowie klas młodszych przeczytali 2063 książki, osiągając średnią na ucznia - 10,2 książki. Uczniowie  klas IV-VI wypożyczyli 1741 książek. Średnia wypożyczeń na 1 ucznia w tych klasach wyniosła - 7,7 książki.

W kategorii klasy I-III - I miejsce w czytelnictwie zajęła klasa 1a, II miejsce - klasa 2b, III miejsce - klasa 1c .

 

W kategorii klasy IV-VI - I miejsce ex aequo zdobyły klasy 4b i 6a. II miejsce - klasa 4a. Na III miejscu ukształtowały się klasy 5a i 6b.

 

W okresie sprawozdawczym nasi czytelnicy bardzo chętnie i licznie przychodzili do wypożyczalni i  czytelni szkolnej.  Wypożyczalnię odwiedziło 3790 uczniów. Średnia dzienna to 62, 1 osoby. W  czytelni przebywało 1926 uczniów. Średnia odwiedzin dziennie to 31,5 czytelnika.

 

 


 

Spotkanie autorskie z Wojciechem Ulmanem

W dniu 10 grudnia 2013 roku nasza szkoła miała zaszczyt gościć ciekawego człowieka, a był nim Pan Wojciech Ulman. Pan Ulman mieszka w Zaczerniu koło Rzeszowa. Z wykształcenia jest magistrem ekonomii rolnictwa i technikiem elektroniki przemysłowej, z zawodu – ogrodnikiem i handlowcem, z zamiłowania – bajkopisarzem, poetą, malarzem i fotografem przyrody. Pasje te odkrył zaledwie kilka lat temu, ale już jako dziecko bardzo dużo czytał i fascynował  się światem przyrody.  Gdy stał się dorosły i miał już własne dzieci- na potrzebę chwili sam zaczął tworzyć gotowe historie, często oparte na wspomnieniach z dzieciństwa. Tak samo działo się gdy na świecie pojawiła się jego wnuczka Anastazja, obecnie uczennica drugiej klasy Szkoły Podstawowej. Za namową przyjaciół zdecydował się udostępnić swoje utwory innym dzieciom i ich opiekunom. Pan Wojciech jest autorem następujących książek dla dzieci: „Ufoludki”, „Moje zwierzaki”, „Bajki rzeszowskie”, „Małe piękne światy”, „Dla Nastusi”. Dla dorosłego czytelnika napisał tomik wierszy zatytułowany „Modlitwa fotografa”. Czytelnik odnajduje w nim poetycki zachwyt autora nad światem, wyznanie wiary artysty, wielką miłość do Boga i ludzi, a także niepowtarzalne fotografie będące dopełnieniem tekstów. Fotografia jest bowiem drugą pasją Pana Ulmana. Fotografuje on głównie przyrodę, często są to zdjęcia makro, czyli zrobione w dużym powiększeniu. Tej sztuki dokumentowania natury nauczył się sam. Owszem przeczytał kilka naukowych poradników, ale najbardziej przydatne okazało się własne doświadczenie zdobyte drogą prób i błędów. Także tę naukę tajników fotografii spisał i zawarł w krótkim poradniku , który opublikował na swojej stronie internetowej. Porady te są w pełni przyswajalne przez każdego fotografa amatora. Na stronie internetowej Pana Wojciecha można również obejrzeć obrazy jego autorstwa. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie klas: 1a, 1b, 2a, 3a i 3b. Dzieci miały okazję posłuchać opowieści autora o jego pracy pisarskiej i artystycznej, wysłuchać wierszy i fragmentów opowiadań pochodzących z  jego utworów, pooglądać jego fotografie i obrazy, a także zadać mu pytania. Po spotkaniu każdy uczestnik mógł otrzymać autograf a także zakupić książkę z dedykacją autora.    Nasza szkolna biblioteka również wzbogaciła się o 5 nowych książek. Otrzymaliśmy je w prezencie od autora. Wizyta pisarza w naszej szkole spotkała się z zainteresowaniem uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w tych nietypowych zajęciach bibliotecznych. 

 

 

 

 


 

 

Spotkanie autorskie

 

z Renatą Piątkowską

 

autorką książek dla dzieci, laureatką m. in.:

 

Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

 

 

 

17 września 2013 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie przy ul. J. Słowackiego odbyło się wyjątkowe spotkanie z popularną autorką książek dla dzieci – Renatą Piątkowską.  Uczestniczyli w nim  m.in. uczniowie naszej szkoły – dzieci z klasy 3c oraz członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z panią D. Irzyńską i panią G. Kadłuczką.

 

Renata Piątkowska – współczesna pisarka, autorka znanych książek dla dzieci: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy” , „Nie ma nudnych dni”, „ Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski” i in. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej. Jej książka „Wieloryb” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a  „Na wszystko jest sposób” -  II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren.  Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.

 

Na spotkaniu pisarka opowiedziała uczestnikom o swojej karierze literackiej. Nastepnie zaprezentowała młodym czytelnikom swoje utwory oraz przypomniała im, jak ważne jest czytanie książek, podkreślając ich znaczenie w rozwoju wyobraźni, wzbogacaniu słownictwa i osobowości, a także uczeniu empatii oraz wskazywaniu na konsekwencję różnych wyborów i sytuacji. Autorka chętnie odpowiadała na pytania dzieci oraz z wielka przyjemnością wpisywała autografy oraz dedykacje dla swoich małych czytelników.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

,,Biblioteka Szkolna zaprasza do Krainy Smerfów”

 

Pod takim hasłem odbyły się w naszej bibliotece zajęcia czytelnicze dla grupy sześciolatków z Przedszkola nr 8.

Spotkanie miało miejsce 16 listopada 2012 roku. Zaproszeni goście poznali niebieskie ludziki i ich pełne przygód życie.

Na wstępie pani Grażyna przepytywała wszystkich, czy wiedzą kim są Smerfy, gdzie mieszkają i jak się niektóre z nich nazywają. Nie zabrakło również smerfnych zagadek oraz piosenki o niebieskich skrzatach, znanej i lubianej przez wszystkie maluchy.

Z odrobiną pomocy, przedszkolakom udało się  połączyć kartonik z   imieniem Smerfa z właściwym rysunkiem oraz z rozsypanki literowej ułożyć długą    nazwę krainy, w której mieszkają Smerfy.

W dalszej części spotkania przedszkolaki wysłuchały opowieści o przygodzie „Dziwnego Smerfa”, który opuścił Smerfolandię i  wyruszył w podróż dookoła świata w poszukiwaniu przygód.

Na zakończenie zajęć sześciolatki obejrzały bogatą wystawkę książek  o Smerfach.

Nie zabrakło dla maluchów także niespodzianki. Wszystkie otrzymały od prowadzącej kolorowe naklejki oraz  „smerfokolorowanki” .

Spotkanie przebiegało wzorowo i w miłej atmosferze, a zasadniczym celem zajęć było zachęcenie dzieci do poznania innych przygód niebieskich ludzików.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki konkursu językowego dla uczniów klas V i VI

„Poznaj po słowie, co kto ma w głowie”

 

 

 

1 miejsce – Karolina Kusibab (kl.6a)

2 miejsce – Aleksandra Jaworska (kl.6b)

3 miejsce – Zofia Maciejewska (kl.6a)

 

 

Wyniki konkursu plastycznego dla uczniów klas I

„Moja pierwsza książka z Biblioteki Szkolnej”

 

 

1 miejsce – Karolina Mikuła (kl.1b)

Wiktoria Nestor (kl.1a)

2 miejsce – Justyna Wojakowska (kl.1a)

Sebastian Ochab (kl.1b), Gabriela Kłosowska (kl.1a)

3 miejsce – Kacper Pempek (kl.1a)

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Organizator -  mgr Grażyna Kadłuczka

 

 

 

Spotkanie autorskie ze Stanisławą Bełch,

regionalną autorką książek dla dzieci.

 

 

 

W dniu 11 października br.  w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie pod hasłem ,,Spotkajmy się w bibliotece szkolnej". Honorowym gościem spotkania była pani Stanisława Bełch -  lokalna pisarka, autorka opowiadań dla dzieci pt. ,,Wesołe historie" oraz ,,Snip  i Kocio".

Pani Stanisława jest emerytowaną nauczycielką. Oprócz pisania ma też inną swoją pasję - papieroplastykę.

W spotkaniu z autorką wzięła udział klasa IIc wraz ze swoją wychowawczynią, panią Dorotą Irzyńską oraz klasa IId,  z panią Renatą Szyszką.

Nasz gość  opowiadał dzieciom o początkach pisania i inspiracjach literackich czerpanych prosto z życia. Pisarka zafascynowana opowieściami dzieci i swoich uczniów, postanowiła tworzyć właśnie dla najmłodszych, a dzięki pracy nauczyciela mogła być bliżej dziecięcego świata wyobraźni. Uczniowie mogli zobaczyć piękne ilustracje do jej książek wykonane przez córkę autorki oraz usłyszeć kilka zabawnych i pouczających opowiadań, których bohaterami są koty, misie i inne zwierzęta.

Pani Bełch chętnie odpowiadała na pytania młodych czytelników, jednocześnie zachęcając do czytania i pisania własnych opowieści. Dzieci pytały także o warsztat pracy pisarki,  o jej zainteresowania i pasje. Nasz gość zdradził, że oprócz pisania zajmuje się także tworzeniem ozdobnych kartek, zaproszeń, papierowych kwiatów i pluszowych zabawek.

Na zakończenie miłego spotkania drugoklasiści mogli zakupić książeczki oraz poprosić o autograf i dedykację od pani Stanisławy.

Mam nadzieję, że wspólnie spędzony czas będzie motywacją do zgłębiania literatury, a miłe wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nabór 2021/2022

 

 

E- Dziennik

 

 

OFFICE 365

 

Projekt "Od przedszkolaka..."

 

 

Ogłoszenia

 

Opłaty za obiady proszę przelewać na rachunek bankowy

nr  38 1020 4391 0000 6502 0187 3355

do dnia 10 każdego miesiąca: - imię i nazwisko dziecka, szkoła  za m-c … ,- kwota …..

Całkowity koszt obiadów za miesiąc maj 2021 r. wynosi 80 zł.

Tylko uczniowie klas 1-3

Prosimy o terminowe dokonywanie wpłat zgodnie z kwotą widniejącą na tablicy

Listy imienne uczniów korzystających z posiłków oraz informację
nt. odpisów w danym okresie rozliczeniowym można uzyskać
w sekretariacie szkoły,  sekretariacie przedszkola lub pod 
nr. tel. 177482410, 177483235.

 

Paski z kwotą do zapłaty, będą rozdawane dzieciom podczas obiadów.

 

(97)

Lepsza Szkoła

 

 

 

 

Godziny lekcyjne

   
 
Lp. Czas
lekcyjny
Czas
przerwy
 1.  8.00-8.45  5 min
 2. 8.50-9.35  10 min
 3. 9.45-10.30  10 min
 4. 10.40-11.25  15 min
 5. 11.40-12.25  15 min
 6.  12.40-13.25  10 min
 7. 13.35-14.20  10 min
 8. 14.30-15.15  5 min
 9. 15.20-16.05  5 min

 

Licznik odwiedzin

1622036
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni weekend
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Razem
432
950
7510
1607779
29550
32423
1622036

Your IP: 34.207.230.188
Server Time: 2021-11-29 11:51:01